comScore

Trabzonspor Trabzonspor

Trabzonspor'dan TFF'ye kural hatası başvurusu

09 Mart 2020, Pazartesi 15:53
Trabzonspor'dan TFF'ye kural hatası başvurusu

Trabzonspor, Gaziantep FK maçında kural hatası yapıldığı iddiasıyla TFF'ye başvurdu.

FutbolArena - Süper Lig'in 25. haftasında Trabzonspor deplasmanda Gaziantep FK ile 1-1 berabere kaldı. Bordo mavili kulüp, karşılaşma sonrası hakem kararlarına tepki gösterirken, kural hatası gerekçesiyle TFF'ye de başvuru yapıldı. Trabzonspor, mücadelenin tekrarı için resmi başvurusunu gerçekleştirdi.
 

Gaziantep FK - Trabzonspor maçı tekrar edilecek mi?


Süper Lig'de şampiyonluk mücadelesi veren Trabzonspor, Gaziantep deplasmanından beraberlikle dönmüştü. Bordo mavililer, bu karşılaşmada hakem Halis Özkahya'nın uzatma dakikalarının tamamını oynatmadan maçı bitirdiği gerekçesiyle TFF'ye kural hatası başvurusunda bulundu.

TRABZONSPOR'UN AÇIKLAMASI
"07.03.2020 tarihinde Gaziantep Futbol Kulübü A.Ş. -Trabzonspor A.Ş. arasında oynanan 2019/2020 Süper Lig Cemil Usta Sezonu müsabakasında kural hatası yapılması sebebiyle müsabakanın tekrarına karar verilmesi talebimizi içerir.

Açıklamalar                : 

Müvekkil kulübün 07.03.2020 tarihinde Gaziantep'te oynadığı Süper Lig Müsabakasının 2. devresinin sonuna, müsabaka hakemi tarafından 5 dakikalık kayıp süre eklenmiştir. Ancak müsabaka bu kayıp süre oynanmadan hakem tarafından Futbol Oyun Kurallarına aykırı olarak sona erdirilmiştir.

Futbol Oyun Kurallarının 7. Maddesi Maçın Süresi başlığını taşımaktadır. İlgili maddenin “Kayıp Zaman için Ek Süre başlıklı 3. Bendi aşağıdaki şekildedir:

3. Kayıp zaman için ek süre 

Aşağıdaki durumlar sebebiyle kaybolan süre, hakem tarafından ait olduğu devreye eklenecektir : 

• oyuncu değişiklikleri 
• sakatlanan oyuncuların değerlendirilmesi ve/veya oyun alanından çıkartılmaları 
• zaman geçirilmesi 
• disiplin cezaları 
• su molaları gibi müsabaka kuralları çerçevesinde izin verilen tıbbi duraklamalar (bir dakikayı geçmemek şartıyla) ve ‘serinleme' molaları (doksan saniyeden üç dakikaya kadar) 
• VAR kontrol ve incelemelerine bağlı gecikmeler 
• oyunun tekrar başlatılmasını geciktiren önemli duraklamalar da dahil diğer sebepler (örn. gol sonrasında gerçekleşen kutlamalar) 

Dördüncü hakem, her iki yarının son dakikasının bitiminde hakem tarafından belirlenen en az ilave süreyi gösterir. İlave süre hakem tarafından arttırılabilir fakat azaltılamaz. 

Hakem maçın ilk devresinde yapılan yanlış zaman hesaplamasını ikinci devrenin süresini değiştirerek telafi etmemelidir.

Halbuki itiraza konu müsabakada, uzatma dakikaları aşağıdaki şekilde kullanılmıştır.

90:00 Hakem, müsabakanın sonuna en az 5 dakika süre ilave etmiştir

91:13 (1 DAKİKA 13 SANİYE OYUN DEVAM ETMİŞTİR.) Trabzonspor A.Ş. gol atmıştır. Ancak Gaziantep Futbol Kulübü A.Ş. futbolcularının itirazı üzerine gol öncesinde Trabzonspor'lu futbolcu Abdülkadir Ömür tarafından Gaziantep Futbol Kulübü A.Ş. futbolcusu Diarra'ya faul yapıldığı gerekçesiyle VAR incelemesi yapılmıştır. VAR incelemesi sonucu maalesef nizami gol, hakem tarafından iptal edilmiştir. Ardından Gaziantep Futbol Kulübü futbolcusu Sousa'nın sakatlığı sebebiyle oyun bir süre daha durmaya devam etmiştir. 

96:11 Oyun, yeniden başlatılmıştır.

96:39 (28 SANİYE OYUN DEVAM ETMİŞTİR.) Oyun, Gaziantep Futbol Kulübü A.Ş. futbolcusu Kayode ile Abdülkadir Ömür arasındaki mücadele sonrasında Kayode'nin yerde kalması üzerine durmuştur. Faul kararının ardından Abdülkadir Ömür'e sarı kart gösterilmiştir.

97:41 Oyun tekrar başlatılmıştır.

98:00 (19 SANİYE OYUN DEVAM ETMİŞTİR.) Bitiş düdüğü çalınmıştır. 

Sonuç olarak müsabakanın sonuna hakem tarafından en az 5 dakika kayıp süre eklenmesine rağmen futbol oyun kurallarına aykırı olarak, sadece 2 dakika oyun oynanmıştır. Müsabakanın uzatma dakikalarının izlenebileceği linke aşağıda ulaşılabilir.

https://yadi.sk/i/OTWxlYzZEK4z-A

Futbol Oyun Kurallarının 5. maddesi “Hakem” başlığını taşımaktadır. İlgili maddenin “Hakemin Kararları” başlıklı 2. bendinde kararların, hakemin yeteneğinden en iyi şekilde yararlanılarak Oyun Kurallarına ve "oyunun ruhuna" uygun olarak verileceği ve Oyun Kuralları çerçevesine uygun hareket etme hakkına sahip olan hakemin kanaatine dayanacağı belirtilmektedir.

Söz konusu madde hükmüne göre hakemler, Futbol Oyun Kurallarına uygun hareket ettikleri sürece kanaatlerine dayanarak, oyunun ruhuna uygun karar verme hakkına sahiptirler. Bir diğer değişle hakemlerin takdir hakkı, futbol oyun kurallarının çizdiği çerçeveyle sınırlıdır.

Futbol Oyun Kurallarının yukarıda değinilen 7. maddesi uyarınca ikinci devre sonuna eklenen kayıp zaman içerisinde sırasıyla, gol sonrasında gerçekleşen kutlamalar,  VAR kontrol ve incelemelerine bağlı gecikmeler, sakatlanan oyuncuların değerlendirilmesi ve/veya oyun alanından çıkartılmaları, disiplin cezaları sebepleriyle kaybolan süre, hakem tarafından ait olduğu devreye eklenmesi gerekirken, futbol oyun kurallarına aykırı olarak eklenmemiştir. Üstelik ilgili maddede ilave sürenin, hakem tarafından arttırılabileceği fakat azaltılamayacağı da açıkça ifade edilmiştir.

Süre, hakemin kanaatiyle değil, saatiyle ölçtüğü bir birimdir. Bu sebeple ölçümünde bu denli hata yapılması hakem hatası olarak değerlendirilemez, bu bir kural hatasıdır.

Müsabaka süresinin eksik oynanması, müsabakanın sonucuna doğrudan etki eder. Aksi halde futbol oyun kurallarında, futbol müsabakalarının 45 dakikalık 2 eşit devreden oluşacağı yerine, müsabakaların süresinin ve hatta devre arasının hakem tarafından belirleneceği yazılabilirdi. Müsabakaların ilk veya son saniyelerinde gol kaydedilmesi ve müsabaka sonucunun değişmesi mümkündür. Bu sebeple ikinci devre sonunda oynanması gerekirken, kural hatası sebebiyle oynanmayan 3 dakikalık süre, müsabakanın sonucuna doğrudan etki eder mahiyettedir.

Futbol Müsabaka Talimatı'nın “Uluslararası Futbol Oyun Kuralları'ndan Kaynaklanan İtirazlar” başlıklı 30. Maddesi uyarınca Futbol Oyun Kurallarına aykırı hareket edilmesinden doğan bir duruma karşı yapılacak itirazların yazılı olarak ve müsabakanın yapıldığı günün ertesinden başlayarak üçüncü gün saat 12.00'ye kadar itiraz harcının yatırıldığına dair makbuzu ile birlikte Merkez Hakem Kurulu'na iletilmek üzere, TFF Başkanlığı'na yapılır, Merkez Hakem Kurulu, yapılan itiraz üzerine incelemesini yaparak tavsiye kararını TFF Yönetim Kurulu onayına sunar. 

Açıklanan gerekçelerle, söz konusu müsabakada kural hatası yapılması nedeniyle Futbol Müsabaka Talimatı'nın yukarıdaki maddesine uygun olarak süresi için itiraz etme gereği hasıl olmuştur.

Netice ve Talep: Açıklamış olduğumuz gerekçelerle; 07.03.2020 tarihinde Gaziantep Futbol Kulübü A.Ş. – Trabzonspor A.Ş. arasında oynanan Süper Lig Cemil Usta Sezonu müsabakasında kural hatası yapıldığının tespiti ile bu sebeple müsabakanın tekrarına karar verilmesi talep ederiz. Saygılarımızla,"

AHMET AĞAOĞLU NE DEDİ?

Halis Özkahya iyi bir hakem değil. İyi bir hakem olmadığı ortada ve kadroda tutmanın ne anlamı var? Bu kadar hata ve yanlışlara rağmen devam ediyorsanız, birileri sizi koruyor ve kolluyor. Hala VAR konusunda eksiklerimiz var. Daha oturtamadık. İngiltere'de de tartışılıyor ama 1 numara lig olduğu için. Ancak onlar üst üste hata yapan hakemleri görevlendirmiyor. Bir hatır, iki hatır, üçüncüde vur yatır anlayışı var. 

"4 DAKİKA 14 TEKRAR! HALA KARARSIZ"

Öyle bir pozisyon 4 dakika, 14 tekrar izlenmesine rağmen verilen karar, kararı açıklamaya giderken yüzündeki kararsızlığının farkında mısınız? 4 dakikada 14 kez o pozisyon izlenir mi? Bu durum o hakemin yetersizliğini, eğitimsizliğini, kararsızlığını gösterir. Anadoluda futbol oynamak zordur. 

"ONURSUZ BİR ŞAMPİYONLUĞU İSTEMİYORUZ"

Onursuz bir şampiyonluğu, başarıyı hiçbir zaman istemiyoruz. Allah nasip etmesin! Ancak onurlu olarak verilen mücadelenin karşılığı olmalı. Dayı, hala, amcası ilişkisi olmasa. Premier Lig'de baban oğula, oğuldan toruna kaç tane hakem var? 8 sene önce suratına tükürülen hakemin hala hakemliğe devam ettirilmesini konuşuyoruz. 

"BİZ BU MÜCADELEYİ VERECEĞİZ"

Taraftarlarımız sakin olsun. Bunlar bizim işimiz. Bunlara karşı direnmek, mücadelesini vermek bizim işimiz -ki, veriyoruz emin olsunlar. Bu sene o sene mi? diye soruyorlar. Mücadelemiz şimdi başlıyor. Bu hafta, o hafta! Bundan sonra gelen tüm haftalar, o haftalar! Başakşehir maçına 41.000 taraftarımızı bekliyorum. 

"EN KALİTELİ KADRO BİZDE!"

Kabul ediyorum. Gaziantep maçında sezonun en kötü futbollarından birini oynadık. Bunu tamir etmek de bizim görevimiz. Bunu tamir edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Ligin en kaliteli futbolcu kadrosuna sahip olan takımı. 

Trabzonspor Haberleri FutbolArena'da!

FutbolArena Haber Turu (22 Eylül 2020)