comScore

Trabzonspor Trabzonspor

Trabzonspor'da Rıza Çalımbay: 'Hiçbir oyuncu bize ayrılmak istediğini söylemedi'

14 Aralık 2017, Perşembe 12:40
Trabzonspor'da Rıza Çalımbay: 'Hiçbir oyuncu bize ayrılmak istediğini söylemedi'

Trabzonspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, yönetimle transfer konusunda iyi bir yol haritası çizdiklerini söyledi.

FutbolArena - Trabzonspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri'nde haftalık basın toplantısı düzenledi. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Rıza Çalımbay, Kasımpaşa maçı sonrası Başkan Muharrem Usta ve yönetimle Trabzon'da bir araya gelerek durum değerlendirmesi yaptıklarını vurguladı.
 

Trabzonspor'da Rıza Çalımbay'ın açıklamaları


Trabzonspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, Kasımpaşa maçı sonrası Başkan Muharrem Usta ve yönetimle bir araya geldiklerini belirterek, “Başkanımızla yaptığımız toplantıda iyi bir yol harita çizdik. Transfer kulübümüz için çok önemli, ihtiyaç varsa mutlaka yapılır. Eğer maddi sıkıntılar varsa ve mevcut oyuncuların sıkıntısı varsa transfer yapmam. Onun için buradaki oyuncuların maddi açıdan durumları ve kulübün durumu çok önemli. Eğer tekrar transfer yapıp kulübü zor duruma sokacaksak bunda ben yokum. Kulüp önemli, şu andaki iyi bir yere geldiysek bu arkadaşlarla geldik. Bunların hepsini masaya yatıracağız. Sonra transfer yapıp yapmayacağımıza karar vereceğiz. Ancak yapacaksak 2 ya da en fazla 3 oyuncu alabiliriz. Alacağımız oyuncular elimizdekilerden iyi değilse almayacağım. Bizi iyi bir yere getirecekse alacağım. Yoksa bir anlamı yok. Transfer konusunda henüz net tespit edilmiş bir isim yok. Ancak buna karşın izlediğimiz çok sayıda oyuncu var. Belki içimizden birisine çok büyük bir transfer teklifi gelebilir, yönetimle oturur karar verilir. Burada önemli olan kulübün maddi açıdan huzuru bulması. Ondan sonra transferi konuşuruz. Bu olayı bir netleştirmemiz gerekiyor. Başkanımızla güzel bir toplantı yaptık. Buradaki problemleri A'dan Z'ye kadar konuştuk. Şu anda yüzde 60'dayız, bunu mutlaka yüzde yüze çıkaracağız” ifadelerini kullandı.

"HİÇBİR OYUNCU BİZE AYRILMAK İSTEDİĞİNİ SÖYLEMEDİ"
Bongonda'nın takımdan ayrılmak istediği yönündeki söylemlere de değinen Çalımbay, “Hiçbir arkadaşımızın bize, ‘buradan ayrılmak istiyorum' ya da bizim, ‘ayrılabilirsin' dediğimiz olmadı. Talep gelirse oturur konuşuruz. Bongonda dün ailesi ile ilgili bir mahkemeden dolayı sadece benden izin istedi. Onun dışında hiçbir oyuncunun bu konuda bir talebi olmadı” dedi.

"SON 7 HAFTANIN LİDERİYİZ"

Trabzonspor'un yakaladığı çıkışın önemli bir başarı olduğunun altını çizen Çalımbay, “Bizim böyle bir şey yapmamız gerekiyordu. Tahminime göre son 7 haftanın lideri konumundayız. Bu gidişat çok iyi. Ama önemli olan bunu sonuna kadar devam ettirmek. Buradaki en önemli şeylerden birisi kalan iki maçı kazanmak. İyi maçlar kazanırken bunda en fazla futbolcuların arzu ve isteği ve taraftarımızın desteği gerçekten çok iyiydi. Hem deplasman da hem burada bizi mükemmel bir şekilde desteklediler. Ve yönetimin de desteği bunda önemli. İyi bir takım, sonucu kabullenmeyen bir takım oluşturduk. Son maçta beni en çok sevindiren sonradan gelen arkadaşlarımızın çok çok etkili olmasıydı. İkinci yarı çok daha iyi şeyler yaptık” şeklinde konuştu.
Erzurumspor'la oynanan Ziraat Türkiye Kupası maçının güzel bir havayla oynandığına vurgu yapan Çalımbay, “Oynamayan, az oynayanlar da çok gayretli oldu. Hüseyin, Furkan ikisi de gayet iyi oynadı. Özellikle Hüseyin zorluk yaşamadı. Hatta devre arasında birkaç arkadaşımızı daha U17'den kamp kadrosuna alıp onlardan da yararlanmaya çalışacağız.” açıklamasını yaptı.

"HER MAÇ SONRASI ÜZERİNE KOYMAMIZ GEREKİYOR"

Çalımbay, Kasımpaşa maçında sakatlanan Mustafa Akbaş'ın yerine oyuna alınan Kucka'ya teşekkür etmek gerektiğini belirterek, “Mustafa sakatlanınca stoper sıkıntısı yaşandı. Kucka'ya karar verdik ve çok çok iyi oynadı. Belki de yeri olmamasına karşın yadırgamadı. Maçtan sonra da teşekkür ettik kendisine. İyi şeyler yapmaya çalışıyoruz. Önemli olan şey; devreye kadar çok iyi gitmemiz gerekiyor. Bunlar kolay değil. Bu maçları da en iyi şekilde bitirmemiz gerekiyor. Ancak oynadığımız oyunun her maç üstüne çıkmamız gerekiyor. Her maç bizim için önemlidir. Her maç aldığımızda da ondan sonra oynayacağımız maçın önemi kat kat arttı. Bursa maçının önemi de öyle. Bizim kader maçımız ve bize yön verecek bir maç gibi. Galatasaray maçı gibi. O maçı aldığımızda herkese güven gelecekti ve öyle oldu. Şimdi geldik en kritik maça. Bu maçı mutlaka iyi bir şekilde bitirmemiz gerekiyor. Arkadaşlarıma yürekten inanıyor, güveniyorum. Onlar maçın öneminin farkındalar. Taraftarımızın da desteği ile anlımızın akıyla bu maçtan çıkacağız” ifadelerini kullandı.

“Oyuncunun oynaması bana değil, kendilerine bağlı”
Çalımbay, takımdaki bütün isimlerden yararlanmak istediğini dile getirerek, “Kimseye ön yargılı değiliz. Benimle çalışan, takımını düşünen, işini yapan arkadaşımız her zaman görev alır. Buraya gelip görev vermediğimiz hiçbir oyuncu arkadaşımız yok. Oynamaları bana değil, kendilerine bağlı. Eğer arkadaşımız çalışır, işini yaparsa, zaten mesleği yapmak zorunda, kulübümüze faydalı olursa bizde her zaman yeri vardır. Burası kalabalık bir oyuncu topluluğu. O yüzden yedek kalma, oynamama, sonradan gelme gibi şeyler olacak. Şu anda en önemli Hugo Rodallega. Şu anda çok güzel bir grafik çiziyor. N'Doye de Burak da iyi. Ben iki forveti birlikte oynatıyorum, o zaman üçüncü forvet oynayamıyor. Hepsini böyle bir arada tutmamız gerekiyor. Hepsine ihtiyacımız var. Onların bilmesi gereken de bu. Hepsine ihtiyacımız var. Bizim kupada da gitmemiz gerekiyor. Trabzon'a da camiaya da yakışan bu, lig kadar önemli. Onun için orada bu arkadaşlarımızı kullanacağız. Belki bu temponun üzerine çıkacaklar. Orada oynayacak arkadaşların değeri kat kat artıyor. Kupa maçından ben memnunum. Oynayan arkadaşların daha üst seviyeye çıkması gerekiyor. Çünkü rakipler kuvvetli çıkacak. Çift taraflı gitmemiz için bütün oyunculara ihtiyacımız var. Herkes her şeyini vermek zorunda. Bütün arkadaşlarıma yürekten inanıyor, güveniyorum. Hepimiz bir hedefte birleşeceğiz ve takımımızı iyi bir yere taşıyacağız” değerlendirmesinde bulundu.

"BÜTÜN OYUNCULARIM KAPASİTELERİN ÜZERİNE ÇIKMAK İSTİYOR"

Bütün oyuncuları kapasitelerinin üzerine çıkarmayı hedeflediklerini vurgulayan Çalımbay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Oynamayan oyuncu üzülür, mutsuz olur. Benim mutsuz oyuncudan kastım budur. Oynadıkları zaman hepsi çok güzel oynayıp ellerinden gelenin en iyisini yaptılar. Futbolcuların şunu bilmesi gerekiyor; biz kimseye bir haksızlık yapmıyoruz. Kimi iyi görüyorsak, kim daha faydalıysa, ya da bu maçta nasıl bir taktikle oynayacak ve hangi oyuncuya ihtiyaç varsa onunla oynuyoruz. Yoksa bir ayrım yok. Herkes çalışacak, işine bakacak. Mutlaka şans gelecek ve oynayacak. Benim bütün gayem bütün arkadaşlarımızı kendi kapasitelerinin üstüne çıkarmak.”

Trabzonspor'un Fenerbahçe'nin rakipleriyle karşılaşmasının kendilerine ne avantaj ne de dezavantaj sağlamadığını dile getiren Çalımbay, “Bizim için kolay maç yok. İyi olmazsan, konsantre olmazsan kolay maç yok. Biz Trabzonspor'uz. Her takım bize daha da konsantre bir şekilde çıkıyor, onun için rakipten daha fazla çalışmamız gerekiyor” diye konuştu.

Süper Lig ile ilgili tüm gelişmeleri Süper Lig Haberleri sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.