comScore

Trabzonspor Trabzonspor

Trabzonspor'da Mehmet Yiğit Alp: ''Başkana dinletemedik''

08 Kasım 2017, Çarşamba 11:58
Trabzonspor'da Mehmet Yiğit Alp: ''Başkana dinletemedik''

Trabzonspor'da eski Başkan Yardımcısı Mehmet Yiğit Alp, Muharrem Usta'ya defalarca kongre kararı almaları gerektiğini dile getirdiklerini belirtti.

FutbolArenaTrabzonspor yönetiminden istifa eden isimler arasında yer alan eski Başkan Yardımcısı Mehmet Yiğit Alp, Başkan Muharrem Usta ve yönetim anlayışına sert eleştiriler getirdi. Yönetimin yönetme erkini kaybettiğini savunan Mehmet Yiğit Alp, "Biz darbe falan yapmadık. Darbe gizli yapılır. Başkana aylardır söyledik dinletemedik" ifadelerini kullandı.


Trabzonspor'da Muharrem Usta'ya sert eleştiriler


''KONGRE KARARI ALALIM DİYE DEFALARCA SÖYLEDİK''

Mehmet Yiğit Alp, "‘Böyle gidemeyiz, kongre kararı alalım diye başkana defalarca söyledik. Ama o gitmemek için ısrar etti. Bir başarı var da biz mi göremiyoruz? Biz Trabzonspor'u yönetmeye geldik, idare etmeye değil. Her türlü yanlışa karşı mücadele ettik ve başaramadık. Doğruları yapamadığınız yerde durmanın ne anlamı vardı?” diye konuştu.
"İĞNEYİ BAŞKASINA ÇUVALDIZI KENDİMİZE BATIRMALIYIZ"

Mehmet Yiğit Alp, şunları söyledi: “İnsanların, halkın, tribünlerin herkesin çok iyi desteği vardı. Trabzonspor için fırsattı. Bireysel olarak kişilere baktığınız zaman herkes kendi işinde başarılı olmuş, kendi işlerini iyi hale getirmiş, Trabzonspor için bir şeyler vermek isteyenler bir araya toplanmıştı. Keşke bu fırsatı iyi değerlendirseydik. Bence tarihi fırsatı kaçırdık. Kaçırdık çünkü bir zaman sonra yönetim olamadığımızı, olamayacağımızı anladık. Sayın Başkan, bizi iyi kullanamadı. Keşke fikirlerimizi alsaydı, o zaman daha güzel bir tablo çıkardı ortaya. Şu anki dönemde Trabzonspor'da en büyük problem bence yönetim kurulunun, yönetim kurulu olamamasıdır. Bunun onlarca gerekçesi var. İğneyi başkasına, çuvaldızı kendimize batırmalıyız. Onu da yapıyoruz. Sayın Başkanın da ‘Ben ne yaptım demesi' lazım. Şu ortaya çıkmıştır ki en az bir dönem yönetimde çalışmamış, 15 yıllık kongre üyesi olmayan, Trabzonspor kültürünü bilmeyen kimse kulübe başkan olmamalı. Bilmediğiniz zaman sonuç ortada” diye konuştu.

“BİZ ÇOK MU DOĞRU YAPTIK?”

Göreve geldiklerinde Sadi Tekelioğlu'nun takımın başında olduğunu hatırlatan Alp, şöyle devam etti: “Sadi Hoca takımın başında kalmak istemedi. Daha sonra Hami Hoca geldi. Kötü gitti. Sonra Ersun Hoca geldi, o da gitti. Şimdi Rıza Hoca var. Tüm hocalar yanlış yaptılar öyle mi? Peki, kaç futbolcu geldi gitti? Onlar da yanlıştı değil mi? O zaman bizde hiçbir şey yok, öyle mi? Her şeyi şahane yaptık! Çok doğrular yaptık ve bu sonuçlar mı çıktı ortaya? Bakınız, hiçbir stratejik önceliğimize vakit ayırmadık! ‘Altyapı' dedik, yapboza çevirdik! ‘Amatör' dedik, bitirdik! ‘Kurumsal yapı' dedik, adamcılık yaptık! ‘Ekonomik dirlik' dedik, mali tablo ortada! Bunun gibi onlarca örnek var önümüzde… Ama hepsinden önemlisi bir ekip olamadık. Ne acıdır ki ekip olamadık diye ayrıldığımız yönetimin başkanı bizi ‘ekip olmakla' suçluyor bugün!”

"SAHADAKİ BAŞARISIZLIĞIN SORUMLULARI BELLİ"

“Trabzonspor'un saha sonuçlarının hesabı Sayın Başkandan ve Asbaşkandan sorulmalıdır. Çünkü Futbol Şubesi Muharrem Usta ve Ahmet Çubukçu'ya bağlıydı. Bu şekilde karar almıştık. Futbol Şubesi'yle ilgili tüm kararları da bu iki isim aldı. Kötü gidişatın bir sorumlusu varsa o şubeyle ilgilenen kişilerdir. Başka bir yöneticinin bununla ilgisi olmaz. TS Club (Son 1 yılı tarafıma bağlıydı) veya medya birimiyle ilgili bir sorun olursa bunun hesabı bana sorulabilir. Çünkü onlar bana bağlıydı. Ama takımla ilgili ne varsa hesabını Muharrem Usta ve Ahmet Çubukçu vermelidir.”

"KURUMSAL BAŞARI YOK İSE GELECEK DE YOK"

“Trabzonspor Kulübü'nün önceliği ve en büyük hedefi kurumsal başarıyı yakalamak olmalıdır. Kurumsal ve maddi yapı toparlanmalıdır. Bunu sağlayamazsak çok acı ama Trabzonspor'un geleceği yoktur. Bu konu üzerinde önemle durulmalı. Yoksa yarın çok geç olabilir. Ha bu arada başarı geliyorsa da gelir.”

"KULÜP SOSYAL MEDYADAN YÖNETİLMEZ"

“Asbaşkan Ahmet Çubukçu, Divan Kurulu toplantısında eleştirilere yanıt verdi. ‘Trabzonspor sosyal medyadan yönetilmez' dedi. Çok doğru bir cümle sarf etti. Bence doğru bir itiraftı.  Çubukçu ile 1.5 sene boyunca hem fikir olduğumuz bir konu bulduk.”

"KURTULUŞ REÇETESİ BİR OLMAKTAN GEÇİYOR"

“Tüm Trabzonsporluların isimlerden bağımsız olarak bir araya gelmesi lazım. Trabzonsporumuzun kurtuluş reçetesini hep birlikte yazmalıyız. O reçetede hedeflerimizi iyi belirlemeliyiz. Beş yıllık bir program yapmalıyız. Bu projelerde hayalcilik olmaması lazım. Gerçekler üzerinden gidiyor olmalıyız. Doğru tespitlerle doğru sonuçlara ulaşabiliriz. Bu, Trabzon için, Trabzonsporlular için zor değil. 50 yıl çok iyi şeyler oldu. Çok büyük başarılar yakalandı. Eğer birliği sağlamazsak aynı hikayeler devam edecek. Buna müsaade etmemeliyiz.”

"BİZLER SARI ÇİZMELİ MEHMET AĞA DEĞİLİZ!"

Kulüpleri başkanların yönettiğine, bunda kendileri açısından bir sorun olmadığına vurgu yapan Alp, “Saygımız da var. Ama başkan da birlikte yürüdüğü insanlara fikir sorar, o fikirleri dinler veya dinlemez ama o fikirleri almak zorundadır. Çünkü oraya bizi fikrimiz var diye davet etti. Yoksa biz sıradan, sokaktan geçen Sarı Çizmeli Mehmet Ağalar değiliz. Öyle olmazsa zaten bizi davet etmezdi. Kendisi ısrarla bizi davet etti. O zaman benim veya diğer arkadaşların faydalı olmayacağımı düşünüyorsa niye o kadar ısrar etti? İşte tekrardan vurguluyorum ki, kulüp kültürü önemli. İnsanların Trabzonspor dinamiklerini iyi bilmesi gerekiyor. Bu kültürle büyümesi gerekiyor. Siz bir taraftan ‘50. Yıl' deyip diğer taraftan 50 yıllık bir kulübün kültürünü bilmiyorsanız, ona göre hareket etmiyor iseniz dinamiklerini de ahlakını da bilmiyorsunuzdur! Bilmediğiniz zaman sonuç ortada!” açıklamasında bulundu.  

"TOPLANTI DÜZENİMİZ VAR MIYDI?"

Kendileri için “Yönetim Kurulu toplantılarına katılmıyorlardı” denildiğini belirten Alp, “Nasıl katılmıyorduk! Arkadaşlar söylesin de bilelim! Başkanın Trabzon'da olduğu toplantıların birçoğuna katıldık. Hiç unutmuyorum, Önder Bülbüloğlu ile birlikte bir toplantıya uçak bulamadığımız için özel uçak kiralayarak katıldık. İlk geldiğimiz zamanki birkaç toplantının dışında son iki aya kadar doğru dürüst toplantı bile yapılmadı. Ayrıca her toplantıya da katılamamız mümkün olamıyor ne yazık ki. İşimiz gücümüz oluyor bazen. Katılamazsak mazeretimizi de bildiriyoruz. Bizler, ‘Toplantı yapalım, konuşalım, görüşelim' dediğimizde ‘Burak toplantıyla gelmiyor' deniliyordu! Kaldı ki toplantı yapmak sadece Sayın Başkanın yaptıklarını dinlemek değil ki! Bir araya gelmemiz gereken en kritik zamanda bile yapılacak toplantı birkaç saat kala iptal ediliyor ise, başka bir toplantıda aldığınız karar ertesi gün hiç haber verilmeden değiştiriliyor ise zaten orada toplantı düzeninden bahsedilemez. Sayın Başkanın toplantıdan kastı ne? Hakikaten çok merak ediyorum. Kendisi İstanbul'da, diğerleri Ankara'da ve Trabzon'da olacak şekilde video konferansla bağlanmak mı?” değerlendirmelerinde bulundu. Alp ayrıca “Allah aşkına; 1,5 yılda bir whatsapp grubu bile kurup çalıştıramamış bir ekip olabilir mi?” diye sordu.

Bordo Mavili takımla ilgili tüm gelişmelere Trabzonspor Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz. 

FutbolArena haber turu (21 Ekim 2020)