comScore

Trabzonspor Trabzonspor

Rıza Çalımbay, Trabzonspor'daki başarısının sırrını açıkladı

21 Aralık 2017, Perşembe 11:31
Rıza Çalımbay, Trabzonspor'daki başarısının sırrını açıkladı

Trabzonspor'un tecrübeli teknik direktörü Rıza Çalımbay Trabzonspor'daki başarısının sırrını açıkladı.

FutbolArena - Trabzonspor'da Ersun Yanal'ın yerine göreve gelen ve kısa sürede yaptığı çıkışla üst sıralara takımını yükselten Rıza Çalımbay başarısının sırrını açıkladı. Yeni Şafak'a röportaj veren Rıza Çalımbay, “Trabzonspor'da kalabalık bir oyuncu topluluğu olduğu doğru. Daha önce çok değişken oynayan bir ekipte ilk olarak çekirdek bir kadro oluşturmaya çalıştık ve bunda da büyük oranda başarılı olduk. Oyuncu arkadaşlarımız bizi anladı, biz de onları anladık. Trabzonspor gibi hedefi zirve olan bir takımın oyuncularında farklı mağlubiyetlerin oluşturduğu travmayı gidermek kolay olmasa da bunu taraftarımızın da büyük desteği ile kısa sürede üzerimizden attık.” dedi.


Rıza Çalımbay'dan Trabzonspor taraftarına mesaj 


Kat ettikleri yolda Trabzonspor taraftarlarının ilgisi ve sevgisinin önemine ayrı bir paragraf açan Rıza Çalımbay, bu konuda hem heyecan hem de mutluluk duyarak, “Benim için taraftar 12. değil 1. adamdır. Bunu taraftarımız ilk geldiğim günden itibaren hissettirdi. Öyle ki oynanacak maç arefesinde bir önceki karşılaşmanın seyirci rekoru kırılacak mı tahminleri yapılan dönemdeyiz. Taraftarımızın bu ilgi ve desteğinin devam edeceğine inanıyorum. Bu destek ve ilgi futbolculara da olumlu yansıdı. Kadroda olan, olmayan fark etmiyor, tüm oyuncu grubumuz heyecan duyarak birbirini destekliyor. Bu motivasyonun sağlanmasında taraftarımızın katkısı çok fazla. İçeride, dışarıda yalnızlık hissetmiyoruz ve buna bağlı olarak özgüvenimiz artıyor” ifadelerini kullandı.


Rıza Çalımbay'dan transfer açıklaması


Devre arası transfer döneminde önceliklerinin mevcut kadroda yer alan oyuncuların mali anlamda sıkıntı yaşamamaları olduğunu belirten Rıza Çalımbay, transferi ondan sonra düşünebileceklerini söyleyerek, “Kalabalık bir kadromuz var. Futbolcularla kulübü zor durumda bırakabilecek inanılmaz sözleşmeler yapılmış. Bu nedenle kadroda indirime gitmek için şartlarımızı ve koşulları değerlendireceğiz. Devre arası kampında bunları oturup konuşacağız ve yönetimin sağlayacağı imkanlar dahilinde planlamamızı yapacağız. Futbolcuları ben ve yardımcılarım izleyecek. Kariyeri ne olursa olsun ben veya yardımcılarımın izlemediği futbolcuyu almam mümkün değil” dedi.


Rıza Çalımbay'ın Yusuf Yazıcı ve Abdülkadir Ömür hakkında yorumu


Rıza Çalımbay, Yusuf Yazıcı ve Abdulkadir'den konuyu açarak “Bu kadar büyük bir camianın sorumluluğunu kaldırabilirler mi?” diye sorduğumuzda net ve keskin cevap veriyor. “Ben Beşiktaş'ta 17 yaşında forma giydim. Yeteneğiniz ve oynama gücünüz varsa hiçbir zaman erken değildir. Her ikisi de sorumluluğunun bilincinde ve takıma katkı sağlıyor. Bundan sonra daha da yukarılara çıkacaklardır. İkisi de gelişmeye açık ve özgüvenleri yüksek. Bugün bu takımın birer parçası olarak takımın başarısı için çalışıyorlar. Başta da belirttiğim gibi bu yaşlar hiçbir zaman erken değildir. Sabırla ve hoşgörüyle bu arkadaşlarımız çok daha başarılı olacaklardır. Arkadan gelen yeni gençlerde bu takımın birer parçasıdır. Onların da forma giyeceğine inanıyorum.”


Rıza Çalımbay'dan Sosa açıklaması


Büyük beklentiler içinde transfer edilen Sosa ile Burak Yılmaz'ı sorduğumuzda Rıza Çalımbay'ın cevabı kesindi. Sosa'nın Trabzonspor'a transferinden önce Milan'da oynayamadığını, Beşiktaş'taki performansıyla hatırlandığına dikkat çekerek, “Şu anda Sosa'nın yerinde Yusuf Yazıcı oynuyor. Böyle gittiği sürece de Yusuf Yazıcı oynar. Burak Yılmaz'a gelince; Burak, ben Eskişehirspor'da teknik direktörken Trabzonspor'a geldi. Gelmesi için de kolaylık sağlamıştım. O dönemden bu güne kendisini inanılmaz geliştirmiş. Oyunu dikine oynayan en iyi futbolcu. Tek sıkıntısı bazı hakemlerin ona karşı ön yargılı olması. Bunu son oynadığımız Bursaspor maçında da gördük. Çok çalışkan, arkadaşlarına inanılmaz destek veren ve onları motive eden biri” cevabını verdi.

"MİLLİ TAKIM HOCASI YERLİ OLMALI"
Konuyu Milli Takım teknik direktörünün yabancı olmasından açtık, yabancı futbolcu sayısına getirdik. Milli takımlarda Türk teknik adam olması gerektiğini savunan Rıza Çalımbay, bunu Avrupa kupalarında başarılı olan Fatih Terim ve Mustafa Denizli ile Dünya Kupası'nda 3. olan Şenol Güneş örnekleriyle önümüze koyuyor ve milli takımın başında olan insanın duygularıyla da orada olması gerektiğini söylüyor. Tecrübeli teknik adam, yabancı futbolcu konusundaki yaklaşımı da farklı değil. Yabancı futbolcuya karşı olmadığının altını çizen Çalımbay, “Yabancı futbolcu olsun, sayısı önemli değil ama kriterleri olsun. Onazi, İngiltere'den transfer teklifi aldı neden gidemedi. Milli olma sayısı yeterli olmadığı için. Yabancı futbolcunun sayısı değil, koyacağınız kriterler önemli” diye konuştu.

Trabzonspor ile ilgili tüm gelişmeleri Trabzonspor Haberleri sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Canlı iddaa sonuçları için tıklayın.