comScore

Trabzonspor Trabzonspor

Avrupa'da tek; Ali Palabıyık!

01 Şubat 2020, Cumartesi 10:10
Avrupa'da tek; Ali Palabıyık!

Spor yorumcusu ve eski hakemlerimizden Murat Fevzi Tanırlı, Ali Palabıyık'ın Trabzonspor - Fenerbahçe maçına atanmasıyla ilgili bir yazı kaleme aldı.

FutbolArena - Süper Lig'in 20. haftasında Trabzonspor sahasında Fenerbahçe'yi konuk edecek. Karşılaşmayı hakem Ali Palabıyık yönetecek. Palabıyık, iki takım arasındaki son 8 maçta 5. kez görev yapacak. Öte yandan Ali Palabıyık, bu sezon Trabzonspor'un şampiyonluk yolundaki rakipleriyle sahasında oynadığı 3. maçta düdük çalmış olacak. Spor yorumcusu ve eski hakemlerimizden Murat Fevzi Tanırlı, bu durumun benzerinin Avrupa liglerinde olup olmadığını araştırdı. İşte Tanırlı'nın araştırması ve değerlendirmeleri: 

AVRUPA'DA TEK: ALİ PALABIYIK!
Ülkenin futbol kimyası,on yıllardır hakem senaryoları üzerinde akıp gidiyor. Galipken “hakemi de yenen”, mağlupken “üzerine oyun oynanılan” bir ligin evlatlarıyız. “Maçı değerlendirir misiniz?” sorusuna ise yöneticisinden futbolcusuna, teknik adamından masörüne kadar öncelikle “hakem” eleştirisiyle başlıyoruz. Sonra da geriye kaldıysa birkaç futbola dair güzellik kelamı, işte hepsi bu!

*

Trabzonspor-Fenerbahçe maçına Ali Palabıyık atanınca ve bu sezon Trabzon'da oynanan 3. büyük maçta da üst üste görevlendirilince, insan ister istemez Türk hakemliği adına demoralize oluyor. Pazartesi'den bu yana tartının kefelerine konan tüm kriterler bir bir elendikçe herkesin ortak kararı “Ali Palabıyık” kalıyor koskoca ülkede ne yazık ki!
“Ahmet'in “şu”su, Necati'nin “bu”su var, gözünün üstünde kaşı var, o takımın maçına yeni çıktı, şu takımla sıkıntılı, bu takımla geçen seneden dertli, o hakem Simavlı, ama eşi Emetli, ancak babası Talaslı”… Mazaret listesi uzar gider, yıllarca sinir bozucu şekilde uzayıp gittiği gibi…

*

Peki  5 büyük Avrupa ligindeki MHK'lar bugün itibariyle zirve hattında bulunan takımların maçlarına sezon başından bu yana nasıl atamalar yapmışlar? İsterseniz Süper Ligimiz adına hazin tabloya geçmeden önce bu haftaya kadar kullandıkları hakem sayıları ve maç sayılarına bir göz atalım. Bu arada Bundesliga da bizim gibi 18 takıma sahip ama Premier Lig, LaLiga, Serie A ve Ligue 1'de takım sayısı 20. Yani her hafta bizden 1 maç fazla oynuyorlar.İtalya Serie A'da görev alan hakem sayısının 31 olması ilk bakışta dikkat çekenlerden. Bunun sebebi de, özellikle alt ligden hakemlere arasıra en üst lig seviyesinde şans vermis olmaları. Keza Premier'de de bu sene 2-3 kez rastladık bu duruma. Son olarak Southampton-Wolves maçında Darren England görev almıştı. Kendisi Championship(bizde TFF 1.Lig'e tekabül ediyor) hakemi ama Premier maçıyla ödüllendirilip siftah yapmıştı. Serie A dışındaki liglerle Süper Lig arasında hakem kullanım sayısı açısından çok fazla fark yok.

Önce Süper Lig'deki hakemlerimizin 4 büyük takım ile birlikte Başakşehir ve Sivas'ı da dahil ederek görev dağılımlarına bakalım:

Şu an bu listedeki 6 zirve adayı takımın kendi aralarındaki maçlarını diğerlerinden daha iyi ayırt etmek adına hepsine sembolik olarak “DERBİ” diyeceğim. Diğer maçları ise “maç” olarak belirteceğim (01-02 Şubat haftası atamaları da dahildir)Hakemlerin, zirve yarışındaki Başakşehir ve lider Sivasspor'un maçlarına çıkma durumları da aşağıdaki gibi:BİRKAÇ NOKTAYI ANALİZ EDELİM:


1- Cüneyt Çakır henüz Trabzon ve Beşiktaş'ın iç saha maçlarında düdük çalmadı.

2- Fırat Aydınus, zirve hattındaki 6 takımdan sadece G.Saray'ın ne evindeki ne de deplasmandaki maçında düdük çaldı.

3- Sezonun gözde ve başarılı hakemlerinden Abdulkadir Bitigen de henüz Beşiktaş'ın ve Başakşehir'in maçlarına hiç uğramadı. G.Saray'ın maçlarında ise 3 kez görev aldı.

4- Çiçeği burnunda FIFA hakemimiz Arda Kardeşler ise zirvedeki bu 6 takımın hiçbirinin kendi arasındaki maçta görevlendirilmedi. İster istemez insan diyor ki FIFA hakemi adayını zirvenin zor maçlarında göremeyeceksek Ankaragücü-Denizli maçını mı yönetmesini bekleyeceğiz allahaşkına? Arda Kardeşler'in Trabzonspor maçına atanmama nedeninin de kardeşi Erce Kardeşler'in bordo mavili takımda forma giymesi olduğunu da belirtelim.

5- İnsanın kendine ettiğini başkası etmezmiş. FIFA olduktan sonra tepetaklak giden Ümit Öztürk, 4 büyüklerden sadece Beşiktaş'ın maçında boy gösterdi, bir de Sivas'ın bir deplasmanında. “Gözden ırak hakemler” listesine bir senede düşmesi üzüntü verici.

6- Gözlerden uzak bir başka hakem de Halis Özkahya. FIFA kokartı taşıyor ama kendisini büyüklerin maçlarına taşıyamıyor. Zirvenin 6 takımından sadece F.Bahçe ile Sivas'ın deplasmanında, Trabzonspor'un da bir iç saha maçında düdük çalabildi.

7- Bu sezon büyük maçların yükünü çeken Ali Palabıyık'ın zirve 6'lısından Başakşehir'in deplasmanında henüz hiç görevi yok.

8- FIFA hakemlerimizden Hüseyin Göçek'in bu sezon hiçbir maçına çıkmadığı büyük ise G.Saray.

AVRUPA'DA ŞAMPİYONLUĞA OYNAYAN TAKIMLARIN ARALARINDAKİ MAÇLARDA DURUM NASIL?

En baştan belirteyim ki Ali Palabıyık örneği gibi, büyük takımlardan herhangi birinin evinde 3 büyük rakibiyle yaptığı maçta da düdük çalan hakem hiçbir Avrupa liginde yok!

Premier'de hali hazırda zaten 17 hakemle lig dönüyor. Bu denli hakem azlığına, maç sayısının fazlalığına, dünyada rekabetin en üst düzeyde yaşandığı lig olmasına rağmen Ali Palabıyık gibi örnek yok. Aynı şekilde LaLiga, Bundesliga, Serie A, Ligue 1'de de benzer örnek yok. İşte 5 ligden sayılar:PREMIER LİG:
Michael Oliver, Martin Atkinson, Anthony Taylor gibi markalar, 6 büyüklerin (Man City, Liverpool, Man Utd, Arsenal, Chelsea, Tottenham) maçlarında en çok düdük çalanlar.

Atkinson: Arsenal-Tottenham, Man Utd-Liverpool, Man City-Chelsea ve Tottenham-Liverpool'da düdük çaldı. 6 büyüklerin dev maçlarında aynı takımın iç sahasında 2 kez bile gözükmemiş!

Oliver da keza öyle. Liverpool-Man City, Chelsea- Liverpool, Man City-Tottenham maçlarında düdük çaldı. Sadece Taylor 2 kez Anfield'da gözükmüş: Liverpool-Arsenal, Liverpool-Tottenham, Man Utd-Chelsea, Man City-Man Utd, Tottenham-Chelsea maçlarındaydı.

Koca Premier Lig'de büyüklerin kendi aralarındaki maçlarda 3 kez aynı sahada maç yöneten yok. 2 kez bile yöneten yok. Peki büyüklerin yukarıdaki iki hakem dışında diğer takımlarla maçları da dahil olmak üzere içeride ya da deplasmandaki 3 maçında birden görev alan hakem sayısı sadece 2. O da hep Tottenham'a denk gelmiş: Chris Kavanagh ve Graham Scott, Tottenham'ın evinde 6 büyükler dışındaki ligin diğer takımlarıyla olan maçlarında görev almış.
 
LA LIGA:
Şampiyonluk yarışındaki 4 takım olan Real Madrid, Barcelona, A.Madrid ve Sevilla'nın kendi aralarındaki maçlarda aynı takımın iç sahadaki 2 maçında görev alan hakem yok!

Daha ilginci, şampiyonluğa oynayan takımlardan herhangi birinin ligin bu 4 takım dışındakilerle iç saha maçında 2 kez görev alan sadece 2 hakem var: Jaime Latre(R.Madrid) ve Jose Gonzalez(Sevilla) var.
 
BUNDESLIGA
Ligin zirvesindeki 4 takım Bayern, Dortmund, Leipzig ve Gladbach'ın aralarındaki maçlarda aynı takımın iç sahadaki 2 maçında görev alan hakem yok!

Bu 4 takımın diğer takımlarla oynadığı maçlarda dahi iç sahada 2 maçta görev alan hakemler Deniz Aytekin(Leipzig), Felix Zwayer (MGladbach) ve Siebert (Dormund) olmak üzere sadece 3.
 
- SERIE A
Ligin zirvesindeki 4 takım Juventus, Inter, Lazio ve Roma'nın aralarındaki maçlarda 1'den fazla görev alan olmadı.

Bu 4 takımın diğer takımlarla oynadığı maçlarda dahi iç sahada 2 maçta görev alan hakemler Irrati Lapenna(Juventus), Chiffi(Inter), Di Bello (Roma) ve Orsato(Lazio) olmak üzere sadece 4.
 
- LIGUE 1
Ligin zirvesine oynayan 5 takım PSG, Marsilya, Rennes, Montpellier, Lyon'un aralarındaki maçlarda 1'den fazla görev alan olmadı.

Bu 5 takımın diğer takımlarla oynadığı maçlarda dahi iç sahada 2 maçta görev alan hakemler Delagod (PSG), Delerue (PSG), Brisard (Marsilya), Hamel (Marsilya), Gautier (Lyon), Millot (Lyon).

Sözün özü, kısır döngü içinde boğulmaktan çözüm üretemiyoruz. Bir dönem Çakır, bir dönem Aydınus, bir dönem Bülent Yıldırım derken derbiler için 2020'de sıradaki can simidi olarak Ali Palabıyık'a sarılıyoruz. Çözüm bu mu? Asla değil. Hele hele  MHK'ya gelmesi için ikna edilmek adına neredeyse önüne kırmızı halı serilen Zekeriya Alp de radikal adımlar atma cesareti gösteremeyecekse, hakemliğin gelişmesini kim sağlayacak ya da bunca yoğun saldırıyı engelleyici sistem için kim adım atacak?

Otoritesini hissettirecek bir TFF ve otoritenin varlığından güç alarak cesaret gösterilebilecek bir MHK vizyonu. Çok mu zor? Hakemliğe bakışı “ispatsız” senaryodan ve her maç sonrası sığ saldırılardan öteye gitmeyen bir ülkede elbette ki çok çok zor. Ama hala hayal olmadığına inanmak istiyorum!

Son dakika Süper Lig Haberleri FutbolArena'da!

ARKADAŞINI GETİR 50 TL BİLYONPUAN AL!