comScore

Trabzonspor Trabzonspor

Trabzonspor faiz kıskacında

29 Eylül 2016, Perşembe 18:15
Trabzonspor faiz kıskacında

Trabzonspor bankalara yıllık 55 milyon lira faiz ödüyor.

FutbolArena - Ekonomik olarak büyük sorunlar yaşayan ve günlük tedbirlerle ayakta durmaya çalışan Trabzonspor bankalara yıllık 55 milyon lira faiz ödüyor.

Son yıllarda Sadri Şener döneminden başlayarak nakit akışını banka kredileriyle yönetmeye çalışan Bordo Mavililer'de İbrahim Hacıosmanoğlu, Denizbank'tan 70 milyon Euro kredi çekmiş, kulübün tüm gayrimenkullerini de bu bankaya ipotek etmişti.
İbrahim Hacıosmanoğlu daha sonraki süreçte de Vakıfbank ile 30 milyon liralk kredi anlaşması yapmış, bunun 7 milyon lirasını tahsil etmiş, kredinin kalan 23 milyon liralık kısmı dondurulmuştu. Muharrem Usta'nın başkan olmasından sonra banka kredi borçlarından kurtulma yolunda adımlar atılacağı düşünülürken, tam tersi bir görüntü ortaya çıktı. Trabzonspor'un tüm borçları Ziraat Bankası'ndan çekilen 350 milyon TL.'lik krediyle yapılandırıldı. Bu krediyle birlikte yine Denizbank'ın kredi borcu kapatıldı, yöneticilerin alacaklarının büyük bölümü ödendi, kalan parayla da transferler gerçekleştirildi.

550 MİLYON TL ÖDENECEK

Trabzonspor'un aldığı son kredinin yıllık ödemesi 55 milyon lirayı buluyor. Bu ödemenin de tam 10 yıl süreceği kaydediliyor. Trabzonspor'un yıllık sabit gelirinin 80 milyon lira civarında olduğu düşünüldüğünde, her yıl 55 milyon liralık ödemenin gerçekleşmesinden sonra kulübün diğer harcamalarının nasıl karşılanacağı merak ediliyor. Böylece Bordo-Mavili yönetimin 350 milyon lira olarak aldığı kredi, bankaya 550 milyon lira olarak ödenmiş olacak. Trabzonspor Kulübü'nün borcu da bugünkü değerlerle 600 milyon lira civarında gözükürken, aslında banka faizleriyle bu rakam 800 milyon liraya varmış olacak.

Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.