comScore

Tottenham Tottenham

'Mourinho uzun vadeli proje adamı değil'

31 Mart 2020, Salı 13:48
'Mourinho uzun vadeli proje adamı değil'

Gazeteci Alp Ulagay, FutbolArena için The Athletic yazarı Jack Pitt-Brooke ile Tottenham'ı konuştu.

FutbolArena - İngiltere'de yaşayan gazeteci Alp Ulagay, FutbolArena için röportajlarına devam ediyor. Ulagay, bu kez The Athletic'ten gazeteci Jack Pitt-Brooke ile Tottenham'ı konuştu. 

Bugün Tottenham'ı konuşacağız ama önce 2014-2019 dönemine dair birkaç soru sormak istiyorum. Spurs sağlam bir geleneğe ve geçmişe sahip ama neredeyse 10 sezon önce bile orta düzey bir takımdı. Özellikle 2015 ile 2019 arasında ne oldu? Çünkü Spurs'un artık çok farklı bir kulüp olduğunu görüyoruz…
Sanırım bu dönemin en büyük hikâyesi, kurmak istediği takımı inşa eden Mauricio Pochettino'ydu: Harcamak için fazla parası yoktu. Son yıllarda Spurs Liverpool, City, United, Arsenal, Chelsea kadar para harcamamıştır. Ama bence Pochettino, Premier Lig tarihindeki en iyi teknik direktörlerden biri, çünkü büyük para harcamamasına rağmen, Premier League'i kazanacak kadar iyi bir takım kurmayı başardı. Premier League'i kazanmadıklarını biliyorum, ancak 2015-16'da neredeyse şampiyon oluyorlardı. 2016-17'da daha da iyilerdi. O sezon ligde 86 puan topladılar. 2015-16 ve 2016-17 sezonlarının toplamına bakarsanız, herkesten çok daha fazla puan aldıklarını görürsünüz. Bu yüzden Premier League'i kazanamamaları gerçekten şanssızlıktı. Premier League'i kazanmalıydılar. Ve bu kadar iyi olmalarının nedeni, oynamak istediği futbol türü hakkında çok net bir fikri bulunan bir teknik direktöre sahip olmalarıydı.

Pochettino'yu böyle ön plana çıkaran faktörler neydi?

Öncelikle mükemmel bir çalıştırıcıydı ve oyuncularına bu şekilde nasıl oynayacaklarını öğretebiliyordu. Çok zeki bir adam. Çok karizmatik. Kişisel otoritesi var ve tüm bunların bileşimiylefelsefesini sahaya yansıtan bir takım oluşturmayı başardı. Şimdi, sanırım bir sonraki soru şu olmalı: Neden en üst düzeyde istikrarlı olamadılar? Sanırım bunun sebebi futbol kulübünün mali kısıtlamaları nedeniyle yapılanmaya devam edememiş olması, takımı bu seviyede sürdürememiş olmasıydı. Bir takımı en üst seviyede tutmak için her yıl yeni oyuncular almanız gerekiyor, bazı oyuncuları değiştirmeniz gerekiyor. Ferguson'un United'da veya Wenger'in Arsenal'de yaptığı gibi… Ve sorun şu, Spurs'un zirveye ulaşmasından sonra, bazı oyuncular yıprandı ve durdu. İlerlemeleri durdu. Ve 2019'da Şampiyonlar Ligi finaline çıkmalarına rağmen, bu gerçekten de Tottenham için döngünün sonu oldu. Bence herkes 2019 Şampiyonlar Ligi finalinin döngünün sonu olduğunu biliyordu. Pochettino ŞL finalinden sonra gerçekten de ayrılmalıydı. Bence bunu kendisi de biliyordu. Bence kulüp de öyle hissediyordu. Belki 2017'de, 2018'de daha fazla para harcamış olsala takımı yenileyebilirlerdi. 2018'de hiç oyuncu transferi yapmadılar.Daha öncehiç benzeri görülmemiş bir durum bu. Eğer daha fazla oyuncu transfer etmiş olsalar, takımı yenilemiş olsalar belki daha istikrarlı başarı elde edebilirlerdi. Ama aslında, oldukça kısa süreli bir başarılı dönemleri oldu. Ve elbette hiçbir kupa da kazanmadılar.

Birkaç kupa mesela bir FA Kupası veya Şampiyonlar Ligi durumu kesinlikle değiştirir miydi?

Yani, insanlar ona “FA Kupası'nı veya Lig Kupası'nı kazanmanız gerekiyor” dediğinde Pochettino her zaman “FA Kupası veya Lig Kupası'nı kazanmak güzel olurdu ama önceliğim Premier League'i ya da Şampiyonlar Ligi” dedi.İnsanlar ona gülüyordu başta ama bu kadar da çok yaklaştılar. Premier League'i kazanmaya çok yaklaştılar ve Şampiyonlar Ligi finaline çıktılar. Bence hedefe ulaşmaya da çok yakındı. Belki de FA Kupası'nı veya Lig Kupası'nı kazansalardı Premier League'i veya Şampiyonlar Ligi'ni kazanmak için ekstra bir zihinsel güçleri olurdu. Ama bugünbunu bilmek imkansız. Şahsen, hiç kupa kazanmadığını söylemenin Pochettino'ya adil bir eleştiri olduğunu düşünmüyorum. Bence futbol sadece kupalardan ibaret değil. Üstelikkupaların en büyüğünü kazanmaya da çok yaklaştı. Benim için, FA Kupasını veya Lig Kupası'nı kazanmaması çok önemli değil. Futbol bunları da kazanmaktan çok daha büyük.

Bu dönemin saha içi mimarının kesinlikle Pochettino olduğunu düşündüğünüzü hissediyorum. Peki saha dışında durumlar nasıldı Tottenham'da?

Saha dışında da başkan Daniel Levy son birkaç yıldır kulübün gelişmesi için çok şey yaptı. Birincisi, 2012'de çok güzel sahalara sahip yeni antrenman tesisini açtı. Avrupa'daki en iyi antrenman tesisi olabilir. Ondan önceChigwell'de eski tesisleri bir okul sahası gibiydi. İkincisi de 2019'da bir milyar Sterlin'den fazlaya mal olan yeni stadyumu açtı.İngiltere'deki en iyi stadyum. Üstelik Levy tüm bunlarıbir zengin yabancı patron olmadan yaptı. Onların Abramoviç'leri yok, Abu Dabi'leri yok. Sadece kendi paralarını harcayabildiler. Levy kulübün geleceğini uzun vadede güvence altına alacak bu tesisleri inşa etti. Bu inanılmaz. Dezavantajı ise, o dönemde oyunculara büyük harcama yapamamış olmalarıydı. Herkes 2017-18'de Spurs'un muhtemelen bir ya da iki oyuncuya ihtiyacı olduğunu biliyordu, takımı bir üst seviyeye çıkarmak içingerekli belki  50 milyon sterlinlik bir ya da iki oyuncu gibi. Ama bunu yapmadılar. Çünkü tesislere çok fazla para harcadıkları için oyunculara harcayamıyorlardı. Belki oyunculara fazladan para harcasalar, ligi de kazanırlardı bilemiyoruz. Ama bence Pochettino kadroya istediği gibi en üst kalitede oyuncuları transfer edebilseydi muhtemelen daha fazla şansları olabilird. Ama yapamadı. Bu, Spurs taraftarlarının çok hayal kırıklığına uğradığı bir şey çünkü Daniel Levy'nin takıma daha fazla para harcaması gerektiğini söylediler hep. Levy ise parayı kulübün geleceğine harcamakla meşguldü. Kulübü mali açıdan oldukça tutucu bir şekilde yönetiyor. Parasını zor harcıyor. Ama bence uzun vadede muhtemelen kulübün çıkarları açısından haklıydı. Ancak Spurs taraftarı çok öfkeli çünkü artık oyunculara daha fazla para harcanmasını istiyorlar.Sizce Pochettino oyuncuların gelişiminde etkili oldu mu?

Evet, sanırım Pochettino oyuncuları fazlasıyla geliştirdi. Birkaç örneğe bakarsak: Danny Rose'u ülkedeki en iyi sol bek haline getirdi. Kyle Walker, genç oyuncu olarak gerçekten harika değildi, o da 50 milyona City'ye satılan ülkenin en iyi sağ beki haline geldi. Dele Ali kimsenin adını duymadığı bir gençti. Onu bir milli takım oyuncusu yaptı. Harry Kane'i belki de Levandowski ile birlikte Avrupa'nın en iyi 9 numarası yaptı. Christian Eriksen'i istikrarlı bir oyuncuya dönüştürdü. Toby Alderweireld ve Jan Verthongen ülkedeki en iyi merkez savunmacılar oldular. Dembele sonunda yeteneğinin karşılığını vermeye başladı ve ülkenin en iyi orta saha oyuncularından biri oldu. Heung Ming Song'u en üst seviye oyunculardan biri yaptı. Pek çok oyuncu antrenörlüğü sayesinde dönüştürdü. İngiltere'deki en iyi takım olan 2016-17'deki harika kadro bile çok pahalı bir ekip değil. Eric Lamela 30 milyona, Song 25 milyona, Christian Eriksen 11 milyona mal olmuştu, hiçbiri çok pahalı oyuncular değildi. Biliyorsunuz, futboldaki en zor şey bütçenizin üzerinde sonuç almaktır. Spurs bunu büyük ölçüde yaptı çünkü bir Şampiyonlar Ligi takımı gibi oynadılar ama bunu Avrupa Ligi parasıyla yaptılar. Bu da yapılması en zor şeydi.

Geçen yılki Şampiyonlar Ligi finalinden sonra neler oldu?Takımda bir tür bıkknlık hissettiniz mi?

Evet, sanırım bunu herkes biliyordu. Bence kulüpteki herkes Şampiyonlar Ligi finalinin son olduğunu biliyordu. Eğer Spurs finali kazansaydı Pochettino muhtemelen ayrılacaktı ve bu da mükemmel bir ayrılık şekli olacaktı. Sanırım herkes bu sezonun yani 2019-20'nin zor geçeceğini biliyordu çünkü oyuncular tükenmişti. Birçoğu takımdan gitmek istedi. Hepsi Pochettino için çok çalıştı ama verecek daha fazla enerjileri kalmamıştı. Finali kaybettikten sonra birçoğunun aynı şekilde devam etmesi çok zordu. Maçtan sonra birçoğu Londra'ya uçtu, Pochettino ekiple Londra'ya bile dönmedi. Barselona'ya giden bir trene bindi, orada bir dairesi vardı, orada kaldı. Kendini çok depresif hissettiğini söyledi. Bazıları ilk başta “Mauricio, takımda kalmalısın.” Dedi. Amakötü bir ruh hali vardı. Christian Eriksen daha sonra altı ay daha kalsa da ayrılmak istediğini söyledi. Birçok oyuncu kendi geleceği hakkında soru soruyordu. Sanırım Şampiyonlar Ligi finalini kaybetmenin zihinsel darbesinden kurtulmanın çok zor olduğunu gördüler çünkü hepsi bunun gerçekten son olduğunu biliyordu. Pochettino kasım ayına kadar kaldı, ama geriye dönüp bakınca Şampiyonlar Ligi finalinden sonra bırakması daha doğru olurdu.

Bu sezondan önce bu bitkinlik veya gevşemeyle ilgili bir şeyler duydunuz mu?

Geçen yaz Spurs oyuncularla ilgili pek çok şey yaptı. Lo Celso, N'Dombele, Sessegnon'u satın aldılar. Sezon başında oyuncuların fiziksel açıdan bitkin olduğunu duydum. Yaz aylarında oyuncular tükenmişti. Pochettino için yıllarca oynamışlardı ve artık gerçekten çokyorgunlardı. Böylece sezondan sonra bunlardan tükenmişlerdi. Oyuncular artık Pochettino'yla gerçekten performans veremeyeceklerini hissettiler. Sanırım Pochettino'nun artık takımdakalmak istemediğini de biliyorlardı. Bu yüzden sezona mutsuz bir başlangıç yapıldı. Sonuçlar da kötüleşti ve herkes durdu. Oyuncular teknik direktörü ve birbirlerini suçlamaya başladılar. Teknik director de oyuncuları suçlamaya başladı ve tam bir mutsuzluk vardı. Bir takım böyle olumsuz bir sarmala girdiğinde bundan kurtulmak çok zor olur.

Kovulacağını önceden hissetmiş miydiniz?

Bence bunun son sezonu olacağı belliydi. Ama sonra kovulmadan yaklaşık bir iki hafta önce, Pochettino ve Levy arasında ne olacağı konusunda bir kriz toplantısı olduğunu duyduk. Yine de görevden alınmasına şaşırdım. Ancak bunun bir kriz olduğu açıktı.O dönemde Emery veya Solskjaer kendi takımlarından kovulacağı konuşuluyordu. Ama Pochettino bir sürpriz oldu galiba, ne dersiniz?

Pochettino, Tottenhaminanılmaz işler yaptığı için birçok kişi şaşırdı. Pek çok insan şaşırdı çünkü koçluk ne kadar iyi. Ama bu durumda, patron için tek seçeneğin teknik direktörü değiştirmek olduğunu düşünüyorum. Tüm oyuncuları değiştiremez çünkü bu çok pahalıya mal olur. Futbolda işler böyle, teknik direktörü değiştirmek zorunda kalırsınız.

Ya Mourinho? Sizce Spurs için uygun bir teknik direktörseçimi miydi?

Bilmiyorum. Mourinho, 10 yıl önce harika bir teknik direktördü. Porto'da, Chelsea'de inanılmaz işler yaptı. İnanılmazdı! Ama son 10 yılda o kadar iyi gitmedi işleri: Real Madrid'de bazı sorunlar yaşadı, Chelsea'de sadece bir lig şampiyonluğu kazandı. Birçok sorun ve sadece bir lig şampiyonluğu. Sonra Manchester United'da da birçok sorunla ve şampiyonluk olmadan geçti yıllar.

Sizce bunlar kişisel sorunlar mıydı? Yani oyuncularla ilişkileri kötü müydü?

Bence öyleydi. Bence oyuncularla kişisel sorunlarıydı. Bence modern genç oyunculardan en iyi şekilde yararlanmakta zorlanıyor artık. Oynattığı futbolu artık eski kalıyor. Futbol değişti. Artık daha dinamik olmalısın. Hücumda daha etkili olmalısın. Bence Mourinho'nun yöntemleri oldukça eski moda. Yine de bunlar Tottenham'da etkili olabilir. Belki takımı kurtarır. Belki de onları ilk dörde sokar. Belki bir kupa kazanır.

Teknik direktör olarak başka birini bekler miydiniz? Galiba Levy onunla önceden temas halindeydi…

Açıkçası, Mourinho'nun Poch'un görevden alınmasından hemen sonraki sabah duyurulması, Levy'nin bir süredir onunla konuştuğunu gösteriyor. Bence Mourinho tercihiyle, Levy'nin kulübün uluslararası itibarını artırmaya çalıştığını düşünüyorum. Bilirsiniz, yeni bir stadyumları var. Şu anda bir Amazon belgeseli çekiyorlar. İlk basın toplantısında o kadar kalabalıktı ki! Tottenham tarihinin en önemli günüydü sanki. Bence kulübün global profili ve çektiği ilgi açısından mantıklı geliyor bu seçim. Poch, Spurs'un alabileceği en iyi teknik direktördü, buna karşılık Mourinho da Tottenham'ın alabileceği en ünlü teknik direktördü. Ama Mourinho'nun, Pochettino'nun yaptığı gibi modern futbolun en ileri noktasına çıkacağını sanmıyorum.

O geldikten sonra birkaç maç iyi sonuç aldılar. Takımın genel gidişine etki ettiğini düşünüyor musunuz?

Söylemesi zor. Sonuçlar iyiydi ama sahadaki oyun harika değildi doğrusu. Yine de işlerin biraz daha oturduğunu düşünüyorum. Poch ile çıktıkları son birkaç maç hem can sıkcıydı hem de o maçları kaybettiler.Sahada pek organize olmadan oynamışlardı. Şimdi daha oturmuş durumdalar amaiyi de oynamıyorlar. Oynadıkları futbolun pekkısıtlı olduğunu düşünüyorum. Pek hırslı değiller. Poch'un tarzı kadar heyecan verici değil takım. Daha az pres yapıyorlar ve sahaya daha az yayılıyor takım. Sonuçta her şeyi sonuçlar belirleyecek. Belki dördüncü bitirecekler. Dördüncülük, Mourinho görevi devraldığından beri ana hedef oldu. Belki de Tottenham bunu başarır. Ancak oynattığı futbol Poch futbolu kadar iyi değil. Sadece birkaç aydır görevde. Sezon ortasında göreve geldi. Gerçekten de kötü oynayan bir takımı devraldı. Şimdilik onu sonuçlara göre değerlendirmek de haksızlık olur. Sadece yaklaşımının kulüp için doğru olup olmadığını sorguluyorum.

Poch'a geri dönelim. Sizce Spurs'teyken oynattığı futbol eğlenceli miydi?

En zirve yıllarda futbol gerçekten eğlenceliydi. 2015-16, 2016-17, belki 2017-18'de. Sanırımoyuncular yoruldukça oyunun kalitesi düştü. Oyuncular eskisi kadar çok koşacak enerjiyi bulamayınca sahadaki futbol da eskisi gibi olmadı. Biraz daha pragmatik ve esnek olmalıydılar. Şampiyonlar Ligi finaline çıkarken bu şekilde oynayarak harika bir iş yaptılar, ancak geçen yıl oyun o kadar da iyi değildi. Ama Poch'un zirve yıllarında futbol çok iyiydi. Mourinho yönetiminde o kadar iyi olacağını sanmıyorum, çünkü farklı bir şekilde, farklı bir felsefe ve kimlikle oynatıyor.Mourinho'nun, Tottenham'da kalıcı bir şey inşa etmesi için ne kadar zaman ihtiyacı var?

Bence bu sezon bunu söylemek için çok erken. Yani para harcaması da gerekebilir ve yaz aylarında kadroda bazı değişiklikler yapabilir. O zaman bakalım nerede olduklarına. Mesela gelecek sezonun ikinci yarısında. İlk altı ile on iki ay içinde Mourinho'yu değerlendirmek haksızlık olur. Ama gelecek sezon nerede olduklarını görelim. Sanırım Mourinho'nun başarılı sayılması için gelecek sezon ilk dörtte olmaları gerekiyor. Mourinho gibi birini göreve getirmenizin tek sebebi, kendinizi kalıcı olarak ilk dörtte, Şampiyonlar Ligi'nde tutmaktır. Ancak bence uzun vadeli bir proje adamı değil. Mevcut dönemde başarılı olması lazım.

Yeni bir teknik direktor gelmesine karşın Eriksen İtalya'ya gitti ve Rose da kiralık verildi. Neden ayrıldı bu iki oyuncu?

Bence ekibin değişmesi gerekiyor. Temelde beş yıldır aynı oyuncularla oynuyorlardı. Bir futbol takımında olduğu gibikadroyudüzenli olarak yenilemeniz lazım. Rose ve Eriksen en başından beri takımdaydı. Poch'tan önce ikisi de oradaydı. Bu yüzden, Spurs bu değişiklikleri yapmakta çok gecikti. Ekibe bakarsanız, sanırım Poch oyuncuları değiştirmek istedi, 2017, 2018 ve 2019 yazında bazı oyuncuları satmak istedi. Ancak çeşitli nedenlerle bunu yapmak mümkün olmadı. Ancak şimdi oyuncu satış sürecine başlıyorlar. Belki Vertonghen de yaz aylarında gidecek. Wanyama hâlâ kulüpte. Lamela hâlâ kulüpte. Lucas Moura da öyle. Spurs'teuzun bir süredir kadroda birçok eski oyuncu var ve bence gerçekten yenilemeye başlamaları gerekiyor. Bu kış da, kadroyu yenilemek için eski oyuncuları satma süreci başlamış görünüyor.

Mesela orta saha oldukça kalabalık görünüyor: Dier, Winks, Alli, Lo Celso, Dombele, Sissoko… Bunlar arasında Spurs'un en önemli oyuncusu, en etkili oyuncusu kim?

Sezonun bu bölümünde Giovanni Lo Celso. Normalde Harry Kane derdim. Ama o sakat birkaç aydır. Buna karşılık Lo Celso çok iyiydi. Şubat ayında, Spurs'un en iyi oyuncusuydu. Çok zeki bir orta saha oyuncusu, harika bir sol ayağı var, çok teknik, çok rahat oyuncu geçiyor. Sahada çok çalışıyor. Maalesef yazın sözleşme imzaladıktan kısa bir süre sonra sakatlanmıştı. Ancak son dönemdetakımın düzenli oyuncusu olabildi.

Muhtemelen sezonun başında ihtiyaç duydukları hızı, yaratıcılığı getirdi. Buna karşılık Kane'i yedekleyecek bir oyuncu almadılar.Yoksa yapamadılar mı?

Bilmiyorum. Sanırım zor çünkü bazı oyuncular da istemedi. Harry Kane'nin yedeğiyseniz, bilirsiniz ki bir sezonda sadece 10 maçta oynarsınız. Bu sebeple doğru oyuncuyu bulmak zor. Geçen sezon Lllorente vardı. Lllorente bu ocakta Spurs'e geri dönmek istemedi mesela çünkü ikinci ya da üçüncü seçenek olmak istemiyordu. Olivier Giroud'ya gelince Chelsea onun gitmesine izin vermedi çünkü yerine koyacak kimseleri yoktu. Bu yüzden Spurs'ün doğru oyuncuyu bulması zordu. Ama doğru eski tip bir forvet gibi oynayabilecek birine ihtiyaçları vardı. Ona uzun toplarla oynayabilirlerdi.

Kane'nin biraz sakatlanmaya teşne olduğunu düşünüyor musunuz?

Olabilir. Yani, geçmişte her zaman ayak bileği sakatlıkları geçirmişti. Ama bu kez farklı. Arka adalesinden sakatlandı bu kez. Belki de bu sakatlık sayesinde biraz dinlenebilecek.. Kane ile ilgili sorun şu: Spurs ve İngiltere için her maçta oynamak istiyor. Son birkaç yıldır çok maç oynadı. 2014, 2015, 2016, 2017… Bence belki de bu yüzden eskisi kadar iyi değil.

Kulübün medya ilişkileri nasıl? Yani, nasıl yapıldı?

Oldukça iyi. Maçlardan sonra oyuncularla konuşmak kolay. Şampiyonlar Ligi finalinden önce Sissoko ile röportaj yaptım. Spurs, medyayla çalışırken oldukça iyi. Bu sezon biraz farklı çünkü Amazon işi var ve bu sebeple belgesel için her yerde Amazon kameraları var. Ama Arsenal'den daha iyiler. Orada oyuncularla konuşmak çok zor.ÇAĞLAR'I DAVID LUIZ'E BENZETİYORUM

Çağlar Söyüncü'yü beğeniyorum. Onu biraz David Luiz'e benzetiyorum. Kendinden çok emin ve topu istiyor. Risk alıyor. Bazen hata da yapıyor ve faule sebep oluyor. İzlemek isteyeceğiniz bir savunma oyuncusu. Bu gerçekten heyecan verici. Arsenalneredeyse onunla imzalıyordu, öyle değil mi? Leicester'a gitmeden önce onu almalıydı Arsenal. Bence oraya çok yakındı.  City'de veya Arsenal'da veya Chelsea'de çok rahat oynayabilir. Ama Leicester muhtemelen gelecek yıl Şampiyonlar Ligi'nde olacak.

CENK TOSUN'DAN BEKLENTİ DAHA FAZLAYDI

Cenk Tosun da iyi. Sanırım Everton taraftarları onu Beşiktaş'tan aldıklarında daha fazlasını bekliyordu. Ama sorun şu ki o bir Lukaku değil. Everton'da Lukaku vardı ve sonra onu United'a sattılar. Everton gerçekten Lukaku'nun yerini dolduramadı. Bu sezonki forvetlerinin hiçbiri Lukaku kadar iyi değil.

MESUT ESKİ MODEL 10 NUMARA GİBİ

Arsenal, Mesut Özil'i satmalıydı. Arsenal, Özil'e şimdiki büyük sözleşmeyi verirken büyük bir hata yaptı. Çok korktular çünkü Alexis Sanchez gitmişti ve dünyanın pararsını verip Özil'in de gitmesini engellediler. Ama başka hiçbir takımÖzil'i almaya çalışmıyordu ki. Ve şimdi milyonlarca Sterlin'e karşılıkÖzil pek de motive değil. Sanki 1980'lerden,1990'lardan kalma bir oyuncu gibi. Eski model bir numara 10 gibi. Topla çok iyi ama savunmaya hiç katkısı yokHalbuki Eriksen, De Bruyne gibi modern 10 numaralar, topa sahip olmadıklarında da koşmak ve pres yapıyorlar.

Son dakika Tottenham Haberleri FutbolArena'da!

20 TL DEĞERİNDE BİLYONPUAN'I HEMEN AL!