comScore

TFF Başkanı Yıldırım Demirören'den Aziz Yıldırım'a gönderme!

18 Ocak 2017, Çarşamba 22:57
TFF Başkanı Yıldırım Demirören'den Aziz Yıldırım'a gönderme!

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, NTV Spor canlı yayında Futbol Aktüel programında spor medyasının önde gelen yönetici ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yıldırım Demirören programda özellikle Fenerbahçe başkanı Aziz Yıldırım'ın, Adanaspor maçı sonrası MHK'da gruplaşma var sözlerine çarpıcı yanıtlar geldi. 

FutbolArena - Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, bu akşam saat 21.00'de NTV ve NTV Spor'da canlı yayında Futbol Aktüel programında spor medyası yöneticilerinin sorularını yanıtladı. 

Spor medyasının önde gelen yöneticilerinden Doğuş Medya Spor Grup Başkanı Fuat Akdağ, Hürriyet Gazetesi Spor Müdürü Mehmet Arslan, Haber Türk Spor Müdürü Halil Özer, Sabah Gazetesi Spor Müdürü Murat Özbostan ve Milliyet Gazetesi Spor Müdürü Tayfun Bayındır; Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören'e canlı yayında kamuoyunun merak ettiği soruları yöneltti. 
"CEVAP VERMEK İÇİN GELMEDİM."

"Öncelikle şunu söyleyeyim, bir kulüp başkanımızın açıklamalarına cevap vermek için gelmedim buraya. "Bu zaten planlanmış bir programdı dediğiniz gibi."

"FENERBAHÇEMİZ DOĞRU HAREKET YAPTI."

UEFA, Fenerbahçe Kulübü'nün kur farkıyla ilgili yaptığı başvuruya da oldukça sıcak bakıyor. Bana göre çok doğru bir hareket yaptı Fenerbahçemiz. UEFA'nın bu başvuruya sıcak bakması da olumlu bir gelişme."

"BEŞİKTAŞ'LA ANLAŞMA İMZALAMAKTAN VAZGEÇTİM."

"Beşiktaş'tan alacağım var doğru. Alacağım 100 milyon TL. Fikret Başkan'la en son geçen sene bir araya geldik. Araya gelmemizin sebebi benim de bu alacaktan belli bir kısmını kulübe bağış yapacak olmam. Ancak sonra düşündüm ki, TFF başkanı olarak eğer Beşiktaş kulübüyle maddi bir anlaşma içerisine girersem insanlar bunu farklı yerlere çekebilir. Öyle bir anlaşma imzalamadım. Anlaştığım günden itibaren alacaklarımı dolar olarak alacaktım ve imzalamadım. TFF başkanı olduğum sürece Beşiktaş'taki alacağım duracak."

"FENERBAHÇE'MİZDEN DE 5 KİŞİ ALDIM."

"Şuna bir açıklık getireyim. Ben Beşiktaş kulübünde başkanlık yaptım ve doğrudur, Beşiktaş'tan federasyona yönetici olarak 5 arkadaşımı aldım. Ancak Fenerbahçe'mizden de 5 kişi aldım. 2'si de başkan vekili. Ayrıca 15 Temmuz lanet darbe girişiminden sonra TFF'ye güvendiğimiz kişileri aldık."MİLLİ TAKIM VE ARDA TURAN KRİZİ HAKKINDA

"Prim krizi diye ortaya çıktı. Biz primi Kasım ayında açıkladık. Kriz çıktığı zaman Eylül'dü. Herkes ne kadar prim alacağını biliyordu. Kamuoyu da biliyordu. Müdahale etmemiz gerekiyor muydu? Öncelikle hocamızla oyuncu arasında çözülmesi gereken problem vardı. Mühim olan amaca ulaşarak krizin çözülmesiydi. Biz bu krizin biteceğini biliyorduk. Emre Belözoğlu kardeşimiz son dakikada araya girerek bu işi bitirdi. Ancak biz zaten çözecektik. Emre kardeşimiz krizi biraz daha erken sonlanmasını sağladı. Kosova maçında bu krizin çözüleceğine inandığımız için bekledik. Kamuoyunda müdahale etmemiz beklendi, haklısınız ama birebir müdahale etmemiz doğru değildi. Milli takım toparlanma sürecine girmiştir. Bu problem geride bırakıldı."


Yıldırım Demirören'den hakem hataları hakkında açıklama


Yıldırım Demirören, Spor Toto Süper Lig'de bu sezon yaşanan hakem hataları hakkında da net ifadeler kullandı.

"İnsanın olduğu yerde hata olur. Hakem de hata yapar ve yapmaya devam edecektir. Bu hatalar sadece Türkiye'de olmuyor. İngiltere'de, İspanya'da da yapılıyor. Kulüplerimiz zarar görüyor, evet. UEFA da Avrupa'daki hakem hatalarından rahatsız. Bizim geçen sene kulüpler birliğine teklif ettiğimiz, gelin MHK'yı Kulüpler Birliği'ne bağlayalım önerisi hakkında UEFA bizden görüş aldı. Çünkü onlar da komiteyi dışarıya bağlamayı düşünüyor.

"KAMUOYUNDA BÜYÜK BASKI VAR"

Eğer sadece hakem hata yaptı dersek hata olur. Avrupa'daki kadar futbolcularımız hakemlere destek olmuyor. Çok baskı var. Bu baskı hakemlerimizi hata yapmaya sürüklüyor. Kamuoyundaki baskıdan söz ediyorum. Bunun çözümü eğitim! UEFA'dan Rossetti birebir bu işle ilgileniyor. Profesyonellik hakem hala iflas etmedi. Bakın mesela İngiltere'ye hakem eğitimi için sorduk. Bize dedikleri şey 'Siz önce mantalitenizi değiştirin' oldu."

"ADİL VE CESUR OLUN! KORKMAYIN!"

"Ben hakemin hata yapmasını savunmuyorum. İlk günden beri onlara şunu söylüyorum, Adil olun, cesur olun, baskıdan korkmayın. Hatanızı hatayla kapatmaya kalkmayın dedim. Yapmayanlar varsa zaten sistem içinde elenir gider.  Video hakem konusunda ise Mart ayında denemelere başlayacağız.


Yıldırım Demirören'den Aziz Yıldırım'a hakem yanıtı


Aziz Yıldırım'ın Adanaspor maçı sonrası MHK'da hakemler arasında gruplaşma olduğu sorusuna yanıt veren Yıldırım Demirören şunları söyledi:

"
3 kişiden fazla her yerde gruplaşma olur. Ancak art niyetli gruplaşma varsa bunu bana ispat etsinler. Serkan Çınar, Cüneyt Çakır gruplaşması var dendi. 2008'den beri 6 kez bir araya gelmişler, bu sezon da 1 kez ortak beraber maç yönetmişler. Şaibeler hakkında duydum, ettim, duyum aldım en tehlikeli şeydir. Bunları bırakalım! Bir şey varsa gelin hep beraber savcılığa gelelim."

HAKEM GÖZLEMCİLERİYLE İLGİLİ İNGİLİZ SİSTEMİ

"Namoğlu ile beraber gözlemci sistemini değiştirme konusunda kararını aldık. Gözlemci konusunda İngiltere sisteminin aynısını getireceğiz. Gözlemci maça bile gitmeyecek. Birkaç gözlemci maçı 90 dakika, ertesi gün maçı TV'den izleyecek. Hepsi raporlarını yazacak. Ondan sonra ayrı komite o raporları okuyup öyle karar verecek."

"NEDEN SEYİRCİ MAÇLARA GELMİYOR?"

"Önce belli rakamlar vereyim. Herkes passolig'e bağlamaya çalıştı. Ebilet çıkmadan önce seyirci ortalaması 10.980. Şu anda 8.908. Yani 2000 civarında eksilme var. Zaten bu 2000 kişi tribünlerde görmek istediğimiz kişiler ortamasına denk geliyor. Bu sorun tamamiyle kulüplerle birlikte çözülecek bir sorun. Federasyonun çözeceği bir şey değil. Sahayı ve stadı günlük aktivite haline getirmemiz lazım. Kavga ortamından kurtarıp, stadı eğlence merkezi haline getirip, futbolun eğlence olduğu duygusunu aşılamak lazım. Yöneticilere, başkanlara, medyamıza ve futbolcularımıza çok vazife düşüyor."

"OPERASYON MÜMKÜN OLABİLİR Mİ SİZCE?"

"Herkes operasyon var diyor. Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe ve Trabzonspor çıkıp bize operasyon yapılıyor diyor. Bu nasıl bir beceridir? Hakemler hiçbir yerde konuşmuyor. Hata olur ama bunu becerebilecek insan yok. Bazı şeyleri konuşurken dikkat etmeliyiz. Bazı söylemlerinde dikkatli olmalıyız."

"AZİZ YILDIRIM VE İLHAN CAVCAV'IN FİKİRLERİNE FUTBOL AİLESİNİN İHTİYACI VAR."

Türk futbolunda iki dauyen başkan kaldı. Aziz Yıldırım ve İlhan Cavcav.Aziz Yıldırım ve İlhan Cavca gibi deneyimli yöneticilerin fikirlerine futbol ailemizin her zaman ihtiyacı var. TFF'de seçim sistemi yapısının değişmesi gerekiyor. Çünkü Federasyon'un kulüplerin tehdidinden kurtulması gerekiyor. Yönetim olarak seçim sistemi değişikliğine açığım ama bu fikre tüm Genel Kurul'un açık olması gerekiyor. Olağanüstü seçim için yeterli sayıda imza toplanırsa başkan adayı olur muyum bilmiyorum. Bu mevkilerin hepsi geçici. Keşke sistemi değiştirebilsek de Federasyon'da en fazla iki dönem başkanlık yapılabilse... Bu benim elimde değil, Genel Kurul'un elinde. Ben buna varım. Hayat boyu bu koltuklarda oturmayalım"


Yıldırım Demirören'in Fatih Terim ve Galatasaray hakkındaki kararı


Yıldırım Demirören sezon sonunda Fatih Terim'in Galatasaray'ın başına geçmesi ve aynı anda milli takımı çalıştırır mı şeklindeki soruya, "Karar tabi ki Fatih hocanın. Ancak ben şahsen Fatih Terim'in hem milli takımı, hem de Galatasaray'ı çalıştırmasına sıcak bakmıyorum. Fatih Terim sadece A Milli Takım'ın hocası değil, kendisinin altyapıyla ilgili önemli çalışmaları var.

"BEŞİKTAŞ VE FENERBAHÇE'YE YAPILAN HAKEM HATALARI."

"UEFA, Avrupa'da bizim takımlarımıza karşı yapılan hakem hatalarından rahatsız. Onlarla bu konuyu konuştum.  'Haçlı seferlerine' döndü dedim onlara. Direkt bu ifadeyi kullandım."


Yıldırım Demirören Aykut Kocaman'ın Galatasaray maçı sonrası açıklamaları hakkında konuştu


Yıldırım Demirören, Atiker Konyaspor Teknik Direktörü Aykut Kocaman'ın Galatasaray maçı sonrası "Kazanmak için yan yollara girmek lazım." sözleri hakkında, "Aykut hocanın bu ifadesinde samimi olduğunu düşünmüyorum. Fenerbahçe'de şampiyonluk yaşamış, büyük takımlarda çalışmış, her şeyi bilen bir insan. İsteyerek, inanarak söylediğine inanmıyorum. Maç sonrası sinirle söyledi diye düşünüyorum." ifadelerini kullandı. 

"MİLLİ TAKIMDA PRİM OLMAMASI LAZIM"

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Fatih Terim'in çok fazla konuşulan maaşı hakkında açıklamalarda bulundu. Demirören, "Önce Fatih Terim'e buradan teşekkür ediyorum. Maaşının kurunu fiksledik ve TL'ye çevirdik." derken, milli takımda futbolcuların prim almasına karşı olduğunu söyledi ve "Bana göre prim alınmaması lazım. Bu çünkü milli bir dava ancak sistem böyle gelmiş, böyle gidiyor." diye konuştu. 

FutbolArena Haber Turu (15 Ekim 2020)