comScore

Mersin İdmanyurdu Mersin İdmanyurdu

TFF 1. Lig maçları için müjde

30 Eylül 2016, Cuma 09:56
TFF 1. Lig maçları için müjde

TRT Genel Müdürü Şenol Göka, 1. Lig maçlarıyla ilgili müjdeyi verdi.

FutbolArena - TFF 1. Lig maçlarının ilk 5 haftada yayınlanmaması krize neden oldu. Konuyla ilgili Milliyet Gazetesi yazarı Ali Eyüboğlu, TRT Genel Müdürü Şenol Göka ile arasında geçen sohbeti köşesine taşıdı. 

TRT Genel Müdürü Şenol Göka'nın Ali Eyüboğlu'na yaptığı açıklamalar şu şekilde:
"Hem Digitürk'le hem Futbol Federasyonu ile görüşmelerimiz sürüyor. Bir ‘B Paketi' söz konusu. Ne var bu pakette? 

Süper Lig maçlarının özet görüntüleri, o maçların radyodan yayını ve 1. Lig maçlarının naklen yayın hakkı var bu pakette. Bize göre çok pahalı bir paket bu. O paketi almak da yetmiyor. O maçların yayını için de ciddi harcamalar gerekiyor. Geçen yıl maçların yayın hakkı dışında 20 milyon lira harcadık; harcırah, uydu, naklen yayın araçları ve teknik ekipman için...  

TRT elbette kamu yayıncısı olarak bu işlerle ilgilenecek ama halkımızdan aldığımız paraları tasarruflu kullanmak gibi bir sorumluluğumuz da var. Kamu yayıncısı elbette ki her yayın için onun maliyeti kadar gelir beklemeyecek, ama karşılığında hiçbir şey alınmayacak bir işe de girmeyecek. Dolayısıyla, kamunun o gelirini, vergilerden bize sağladığı desteği verimli kullanmak durumunda kamu yayıncısı. 

1. Lig maçlarının reklam geliri var ama bu bizim maçları yayınlamak için tekniğe yaptığımız masrafın yüzde 10'unu bile karşılamıyor. Ayrıca haftada 7 maçı yayınlamak için bir kanal yetmiyor, birkaç kanal gerekiyor. Bütün bunlar düşünüldüğünde çok rantabl bir iş değil. Buna rağmen kamu yayıncısı olarak futbolu destekleme adına bu maçları vermemiz gerekiyor. Kârlılık gözetme peşinde değiliz ama bu kadar uçurumu da göze alamayız. TFF, sponsor arıyor 1. Lig'e. O bulununca kolaylaşacak iş.

Görüşmeler sürüyor. Bazı teklifler de var, ‘Yayın masrafını biz üstlenelim, diğer tarafını şu üstlensin' gibi... Aslında geçen hafta bu iş çözülür diye düşündük, ama olmadı. Arkadaşlarımız hâlâ bağlantı halinde. Bu hafta olur diye düşünüyorum. Eli kulağında diyebilirim. İnşallah olur. Biz de yayın masraflarını üstlenip vermek istiyoruz 1. Lig maçlarını."

Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.