comScore

Teravih nedir? Teravih nasıl kılınır? Teravih namazı kaç rekat?

16 Mayıs 2018, Çarşamba 10:33
Teravih nedir? Teravih nasıl kılınır? Teravih namazı kaç rekat?

Raman ayında Müslümanların kıldığı Teravih nemazı hakkında tüm detayları sizler için bir araya getirdik. Müslüman vatandaşların Ramazan'da kıldığı Teravih nedir? Teravih farz mı, sünnet mi? Teravih namazı nasıl kılınır? Teravih öncesi yapılması gerekenler nelerdir? Teravih anlamı nedir? Teravih kaç rekat? Teravih namazı kaç rekat kılınır? gibi soruların yanıtları haberimizde.

11 Ayın Sultanı Ramazan ayının ilk gününde Müslüman vatandaşlar camilere akın ederek Teravih namazlarını kıldılar. Peki Ramazan ayında kılınan Teravih namazı nedir, neden kılınır, anlamı nedir? Teravih öncesi nasıl abdest alınır? Teravih namazı kılmadan önce yapılması gerekenler neler? Teravih kaç rekat kılınır? Teravih namazı rekat sayısı kaçtır? Teravih farz mı, sünnet mi? Detaylar haberimizde.
 

Teravih nedir? Teravih namazının anlamı nedir? Teravih farz mı, sünnet mi?


Teravih namazının anlamını öğrenmek isteyenler doğru adrese geldiler. Teravih nedir, farz mı yoksa sünnet mi? Teravih namazı sünnet bir namazdır. Peygamber efendimizin devamlı yaptığı namazdır. Raman ayı boyunca yatsı namazından hemen sonra kılınır. Teravih namazı evde kılınacağı gibi camide cemaatle kılınması daha makbuldür. 

İmam-ı Azam hazretleri, "Teravih namazı sünnet-i müekkededir. Hz. Ömer, teravihin 20 rekat olarak cemaatle kılınmasını kendiliğinden ortaya çıkarmamıştır. O, elindeki sağlam esasa, yani Resulullahın sünnetine dayanarak emretmiştir" buyuruyor. (El-İhtiyar)
 

Teravih namazı nasıl kılınır? Teravih kaç rekat? Teravih namazı rekat sayısı?


Ramazan boyunca kılınan Teravih namazının nasıl kılınacağı konusunda vatandaşlar sıklıkla sorulr sormakta. Sizler için teravih nasıl kılınır sorusuna yanıt veriyoruz. Teravih namazı Ramazan ayında her gece kılınır. Teravih namazı camide kılınmalıdır. Teravih namazı 20 rekattan oluşur. Yatsı namazından sonra başlar ve sabah namazına kadar devam eder. Her 2 rekatta bir selam veirlmesi makbuldür ancak 4 rekatta bir selam vererek de kılınabilir.
TERAVİH NAMAZI SAATLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"