comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Tahkim Kurulu, Van Persie'nin cezasını indirdi

11 Şubat 2017, Cumartesi 13:47
Tahkim Kurulu, Van Persie'nin cezasını indirdi

Beşiktaş ile Fenerbahçe arasında oynanan derbi sonrası 3 maç ceza alan Van Persie'nin cezası indirildi.

FutbolArena - Ziraat Türkiye Kupası son 16 turunda Beşiktaş ile Fenerbahçe arasında oynanan maç sonrası 3 maç ceza alan Robin van Persie'nin cezası 2 maça indirildi. Tahkim Kurulu'na yapılan itiraz sonrası, Hollandalı futbolcunun cezasının 2 maça düşürüldüğü açıklandı.


Tahkim Kurulu'ndan Van Persie'nin cezası için yeni karar


Tahkim Kurulu'ndan yapılan açıklama şu şekilde:

"Fenerbahçe Futbol A.Ş'nin, futbolcusu Robin Van Persie hakkındaki PFDK'nın 09.02.2017 tarih ve E.2016-2017/653 - K.2016-2017/775 sayılı kararına itirazı incelendi. İtirazın süresinde olduğu, gerekli harcın yatırıldığı görüldü. Yapılan müzakere neticesinde;
- Fenerbahçe Futbol A.Ş. futbolcusu Robin Van Persie'nin, rakip takım taraftarlarına yönelik eyleminin PFDK'nın kabulünün aksine FDT'nin 36. maddesinde düzenlenen sportmenliğe aykırı hareket niteliğinde olduğu anlaşıldığından, eylemin niteliğinin "sportmenliğe aykırı hareket" şeklinde düzeltilmesine, oybirliği ile,
- Cezanın da eylemin sportmenliğe aykırı hareket niteliğine uyan FDT'nin 36/1. ve 35/4. maddeleri uyarınca tayini gerekmekle birlikte, aleyhe itiraz olmaması ve cezanın re'sen aleyhe bozulamaması nedeniyle, Fenerbahçe Futbol A.Ş. futbolcusu Robin Van Persie'nin 2 resmi müsabakadan men cezası ve 13.000 TL para cezası ile cezalandırılmasına, oybirliği ile, (K.2017/59)

Karar verilmiştir."
 

Fenerbahçe'de Van Persie hangi maçlarda cezalı durumda olacak?


Beşiktaş derbisinin ardından 3 maç ceza alan Robin van Persie'nin cezasının indirilmesinin ardından forma giyemeyeceği maçlar da belli oldu. Hollandalı oyuncu, Bursaspor ve Kasımpaşa ile oynanacak karşılaşmalarda forma giyemeyecek. Van Persie, Gaziantepspor ile oynanacak maçta görev alabilecek.
 

Beşiktaş, Van Persie'ye dava açtı


Beşiktaş, Robin van Persie'nin karşılaşmadaki kamera görüntüleri ve fotoğraflarını toparlayarak 6222 sayılı Sporda Şiddeti Önleme Kanunu'na muhalefet nedeniyle dava açtı.

Hollandalı oyuncunun Dusko Tosic'i tahrik ettiği, elini şortunun içine soktuğu ve tribünlere dil çıkardığı anları delil olarak sunan Beşiktaş, sözkonusu provokatif eylemlerin cezalandırılmasını istedi.

İşte FutbolArena'nın ulaştığı başvuru metni:
Selen Yakıcı İle Top 5 (16 Kasım 2020)