comScore

FutbolArena TV

Taha Akgül: "Ben güreşin Usain Bolt'uyum"

09 Mayıs 2017, Salı 13:54

Avrupa Güreş Şampiyonası'nda erkekler serbest stil 125 kiloda altın madalya kazanan Taha Akgül, Avrupa Şampiyonası sürecinin kendisi için sıkıntılı geçtiğini belirterek, "Atletizme baktığımız zaman aklımıza ilk gelen Usain Bolt'tur. Şu an güreşte de ben oyum. Benim bu başarım 150-200 yıl sonra konuşulacak başarılardır" dedi.

Sırbistan'ın Novi Sad kentinde düzenlenen organizasyonda serbest stil 125 kilo finalinde Azerbaycanlı Jamaladdin Magomedov'u 8-2 mağlup ederek 5. kez Avrupa şampiyonu olan Akgül, Avrupa Şampiyonası sürecinin biraz sıkıntılı geçtiğini ve ayak tarak kemiğindeki kırığa rağmen şampiyon olduğunu söyledi. 2016 Rio Olimpiyatlarının güreş adına çok başarılı geçtiğini kaydeden Akgül, “Kariyerimin tek eksik madalyası olimpiyat madalyasıydı ve bunu da şampiyonlukla taçlandırdım. 26 yaşındayım ve spor kariyerim 32-33 yaşına kadar devam edecek. O yüzden hedefim yeni Avrupa ve dünya şampiyonluklarıydı. Bundan dolayı olimpiyattan sonra biraz yoğun geçti ve 3-4 ay çalışamadım. Çalışmalara başladıktan sonra bir rahatsızlık geçirdim. Ayak tarak kemiğimde kırık meydana geldi. 1-2 ay ağırlık çalıştım. Ayağımı hiç çalıştıramadım. Bu Avrupa Şampiyonası süreci benim için çok sıkıntılı geçti. Geçen sene de 17 santimetre yırtıkla gittim ve Gürcü sporcuya kaybetmiştim. Bu sene sakatlığım geçen yıla göre daha iyiydi. Bu sene de gidip tekrar şampiyon olup emaneti geri almak için Gürcü sporcuya bilenerek Avrupa Şampiyonası'na gittim. Rakibimi teknik üstünlük ile 10-0 yenerek rövanşını aldım. 2017 yılında tekrardan kemeri ülkemize getirdim. Şu anda son Avrupa, son Dünya ve son Olimpiyat şampiyonuyum. Hedefimiz olabildiğimiz kadar Avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonluğu. Bu anlamda da çalışmalara hiç durmadan devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Özellikle fiziksel yapısı ile dikkat çeken Akgül, anatomik yapısı ile ilgili Amerika ve İngiltere'den teklif geldiğini ancak milli takım teknik kurulunun uygun bulmadığını söyledi. Ağır siklete göre çok hızlı ve teknik bir güreşinin olduğunu sözlerine ekleyen Akgül, “Sakatlıklar biraz beni yavaşlattı ve kondisyonumu düşürdü ama şuan eskiye göre biraz daha güçlüyüm, daha tecrübeliyim. Eski Taha'yı inşallah dünya şampiyonasında tüm dünyadaki güreş severlere izleteceğimin sözünü veriyorum” diye konuştu.

VİDEO ÖNERİLERİ