comScore

Suudi Arabistan futbolunda Türkiye'yi de ilgilendiren devrim!

16 Haziran 2019, Pazar 23:42
Suudi Arabistan futbolunda Türkiye'yi de ilgilendiren devrim!

Suudi Arabistan Ligi'ndeki bazı takımlardan Türkiye'yi de yakından ilgilenden bir karar alındı. Ülkedeki bazı kulüplerin ekonomik anlamda gelir gider dengesinde zarara uğradıkları için küçülme politikası izleyebileceği öğrenildi. 

FutbolArena Dış Haberler - Son dönemde başta Türkiye olmak üzere Avrupa futbolunun futbolcu ihraç ettiği Suudi Arabistan'da yeni sezonda bazı kulüplerin küçülme politikası izleyebileceği öğrenildi. Türkiye'den son olarak Negredo, Josef de Souza, Gomis, Guilano gibi isimlerin kariyerlerini sürdürmek için transfer olduğu Suudi Arabistan'da yakın tarihin en yüksek bonservis bedeli 16.5 milyon euro ile Ahmed Musa olmuştu. 

Suudi Arabistan Ligi'nde yeni sezon öncesi gelir gider dengelerinde bazı kulüplerin zarara uğraması sonucunda küçülme politikası izleyebileceği kaydedildi. Zira normal şartlarda FIFA'da Suudi kulüplerinin FIFA'da 107 dosyası bulunuyor ve bundan dolayı Al Nasr ile Al Ittihad takımları daha önce Asya Şampiyonlar Ligi'nden men cezası almışlardı. 



ÜLKE FUTBOLUNU KURTARAN ADAM VELİAHT PRENS 

Veliaht prens Muhammed Bin Selman, Suudi Arabistan futbolunu kurtaran isim. Transfer dönemine damga vuran Arap kulüplerinin normal şartlarda biriken borçlarından dolayı FIFA'da 107 dosyası bulunurken, Al Nasr ile Al Ittihad kulüpleri daha önceden bu sebepten ötürü Asya Şampiyonlar Ligi'nden me edilmişlerdi. Muhammed Bin Selman, Mayıs ayında 340 milyon dolar ödeyerek tüm kulüplerin borçlarını kapattı. 

Salman ailesinin Arap futbolu için yaptıkları bununla da sınırlı değil. Suudi Telekom ile yapılan 10 yıllık yayın hakkı anlaşmasının ardından buradan daha önce senelik 1.2 milyon dolar kulüpler, yeni anlaşma sonrasında her yıl 12.8 milyon dolar gelir elde ediyor. Bununla birlikte Salman'ın izni doğrultusunda devlet kurumlarının kulüplere destek sağlayan özel şirketlerine de çeşitli haklar getirildi. 

Dünyadan Futbol Haberleri FutbolArena'da!

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"