comScore

FutbolArena TV

Süper Lig'de yabancı kuralı değişecek mi?

23 Mart 2017, Perşembe 20:15

FutbolArena - Dünya Kupası Avrupa Elemeleri I Grubunda Finlandiya ile karşılaşacak olan Milli Takımımızda Fatih Terim bu maç öncesi basın toplantısında soruları yanıtladı.

Fatih Terim'den Finlandiya'ya övdü


Finlandiya'nın bir puan toplamasına rağmen güçlü bir takım olduğunu söyleyen Fatih Terim, "1 puana bakmayın Finlandiya kaybettiği maçlarda da iyi futbol oynadı. Organize şekilde savunma yapabilen bir takıma karşı oynayacağız" dedi. 

FATİH TERİM: "MİLLİ TAKIM BENİ UMUTLANDIRDI"

Milli Takım'daki havadan memnun olduğunu söyleyen Terim, "Bazı oyunculara belki yarın şans veremem ama Moldova maçında sahada olacaklar. Takımdaki istek beni umutlandırıyor." dedi. Bilindiği üzere Fatih Terim; Deniz Türüç, Serdar Gürler ve Güray Vural gibi 3 yeni Milli futbolcuyu ilk kez A Takım kadrosuna almıştı. Terim bu kadro dışında kalan 2-3 futbolunun da kafasında yeri olduğunu belirtti.

Fatih Terim Antalya seyircisine de parantez açarken, "Oyuncularımın iyi oyunla 3 puan almasını umuyorum.  Antalya seyircisinin de katkısı olacak." ifadelerini kullandı.

"BEN OYUN ANLAYIŞIMI TAA 90'LARDA BELİRLEDİM"

Önümüzdeki 2 maçı da kazanırsak 2. sıraya yükseleceğimizi düşündüğünü belirten Terim, "11 puana ulaşmak bizi başka yerlere taşıyacaktır. Sonrasında ise final maçları oynamaya başlayacağız" dedi. 

Takımın oyun anlayışıyla ilgili gelen soruya "Ben oyun anlayışımı taa 90'lı yıllarda belirledim. Hücum futbolu oynayacağız" ifadelerini kullandı.

Milli Takım maçlarını neden İstanbul'da oynamıyor?


Milli Takımın ne zaman İstanbul'da maça çıkacağı hakkında da konuşan Terim, "Milli takım olarak bir gün İstanbul'a döndüğümüzde kulüp taraftarlığının olmamasını diliyorum." şeklinde konuştu.

Fatih Terim'den Beşitkaş'a övgü


Fenerbahçe ve Galatasaray'ın son yıllardaki istikrarsız yapısının Türk futbolu için iyi olmadığını söyleyen Terim, "Buna rağmen Beşitkaş da çok iyi gidiyor, umarım sonunu da getirirler" dedi. Terim ayrıca Mart ayına Avrupa'da 3 takımla girildiğini hatırlatarak bunun da önemine değindi. 

FATİH TERİM YALNIZ MI KALDI?

Yalnız bırakıldığı iddialarıyla ilgili de konuşan tecrübeli teknik adam. "Benim kapı gibi bir ailem var. Kendimi hiç yalnız hissetmedim. Çok şükür dost da biriktirdim." dedi. Terim ayrıca Fiorentina'nın 90. yıl kutalamaları için gelen teklifle ilgili de konuştu ve "Fiorentina'dan bana gelen daveti herkese okutmak isterdim. 'Siz bizim kahramanımızsınız' gibi bir cümle vardı. Çok mutlu oldum." ifadelerini kullandı.

Süper Lig'de yabancı kuralı değişecek mi?


Son günlerde sıkça tartışılmaya başlayan yabancı kuralı hakkında da konuşan Fatih Terim, "Yabancı kuralının kaldırılmasını Milli Takım'ın başında olmama rağmen Federasyon'dan ben de istedim." derken, "Biz bu konuyla ilgili çok büyük bir araştırma yaptık. Futbolumuzun marka değerini artırmak istedik. Yayın haklarının bu kadar büyük bir rakama satılmasında, yabancı kısıtlamasının kaldırılmasının hiç payı yok mudur?" diye sordu. 

Terim "Bizim sistemimizde, 14 Türk oyuncu mecburi. Kadrolarda bu sene 3, seneye 4 oyuncu 15-21 yaş arasında olmak zorunda. Ayrıca Avrupa'nın üst düzey liglerinde de yabancı serbest. Almanya, İspanya, Fransa, İtalya... Hepsi ya şampiyon ya finalist." dedi. Terim yabancı kuralının kaldırılmaması gerektiğini de savunurken, "Biz bu kuralı açıklarken, '4 sene' diye açıkladık. Kurallar öyle hemen uygulanıp hemen kaldırılamaz." ifadelerini kullandı.

Fatih Terim ayrıca "Türk futbolcular 'Burada aldığım parayı orada alamam' diyerek Avrupa'ya gitmiyorlardı. Şimdi Enes, Emre Çolak oralarda..." diyerek yabancı kuralının doğru işlediğini de savundu.

Porto ve Ajax gibi futbolcu fabrikası kulüpleri incelediğini de söyleyen Terim, "Porto kadrosundaki yabancı oyuncu oranı %50-60 civarında. Bu bir felsefedir. Yabancı kuralı, altyapı için size mani değildir. Şahsi kanaatim, bu kuralın faydalı olduğu yönünde. Ayrıca istemiyorsanız almayın. 28 Türk yapın kadroyu. Zorunluluk yok ki." şeklinde konuştu.

Barcelona örneğini de veren Terim, "Barcelona'da yabancı oyuncu yok mu? Var. Peki altyapısından İspanyol oyuncu çıkmıyor mu? Çıkıyor. 20-30 tane oyuncumuzu Avrupa'ya göndersek, milli takım zaten belli olur. Doğrusu bu. Oyuncularımız bu yarışın içinde olmalı." dedi.

"Ben 4 yabancıyla Avrupa şampiyonu oldum" diyen Terim, "Sınır olmasın diyorum. Başkaları 2018/2019'dan sonra başka karar alabilir..." diyerek görev süresinin ardından Milli Takımdaki görevine devam etmeyebileceğini de ima etmiş oldu.

TERİM'DEN AZİZ YILDIRIM'A İĞNELEME

Yabancı kuralının kalkması gerektiğini savunan isimlerden biri olan Aziz Yıldırım, geçtiğimiz günlerde "Oyuncu yetişmiyor" demişti. Terim isim vermeden Aziz Yıldırım'ı iğneledi ve "Her kaybeden buraları bahane edecekse, kuralın önemi yok. Yönetimsel hataları herkes açık yüreklilikle söylemeli." dedi. 

Terim Kulüp yönetimlerini eleştirerek, "Yatırım yapmayacaksınız, sahanız belli değil, antrenörlerin eğitimi doğru değil... Bu şekilde altyapıdan oyuncu mu çıkar?" diye sordu. Fatih Terim ayrıca "Bizim 80 milyonluk Türkiye'de, neden Avrupa'da oynayan 100 oyuncumuz yok diye hayıflanmamız lazım." ifadelerini de kullandı.

"BURAK OYNAMAYI ÇOK SEVEN BİR OYUNCU"

Burak Yılmaz'ın sakatlığıyla ilgili de konuşan Terim, "Bir akşam önce sağlık heyetimize haber vermiştir. Oynamayı çok isteyen, seven bir oyuncudur. Burak iğne olsam oynayabilir miyim diye düşünmüştür. Ameliyat kararı ona da sürpriz olmuştur. Ben böyle tahmin ediyorum." şeklinde konuştu.

VİDEO ÖNERİLERİ