comScore

FutbolArena TV

Süper Lig'de Son 20 Yılın En Kötü 20 Transferi

22 Ekim 2019, Salı 15:14

FutbolArena, Süper Lig'de son 20 yılda yapılan en kötü 20 transferi belirledi. Bu transferlerin hikayelerini ve kulüplere yaşattıkları ekonomik sıkıntıları bu videoda bulabilirsiniz! #Listeler

20- Filip Holosko: 5 Milyon Euro + Burak Yılmaz + Koray Avcı

Bu transfer, Beşiktaş'ta bir dönemin transfer politikasını da özetleyen bir hamleydi. FEDA yıllarının neden yaşandığını, bu transferden daha güzel anlatan bir örnek bulunamaz. Beşiktaş, 2007-2008 sezonu devre arasında, Manisaspor'dan Holosko'yu transfer etmek için 5 milyon euro ve tecrübeli oyuncusu Koray Avcı ile birlikte 23 yaşındaki genç golcü Burak Yılmaz'ı da takas olarak vermişti. Beşiktaş, Holosko'dan beklediğini alamadığı gibi takasta gönderdiği Burak Yılmaz daha sonraki yıllarda Türk futbolunun bir numaralı forveti oldu. Takasla Türk futbolunun gelecekteki en iyi golcüsünü bedava gönderen Beşiktaş, ilerleyen yıllarda her transferde de, bir miktar paranın yanında takasla Holosko'yu göndermenin yollarını aradı.

19- Nordin Amrabat: 8.6 Milyon Euro

Bu listede Kayserispor'dan 4 büyüklere dev bonservis bedelleriyle gidip bekleneni veremeyen yıldızları bol bol göreceğiz. Onlardan biri Nordin Amrabat'tı. 8.6 milyon euroya transfer edilen Faslı kanat oyuncusu Fatih Terim ile Ünal Aysal yönetiminin arasında ilk tartışmalara neden olmuştu. Verilen bonservisin altında ezilen Amrabat, Galatasaray'da tutunamadı. Teknik heyet "Biz bu transfer için 5 milyon euroya kadar alınabiliyorsa alınsın demiştik" sözleriyle kendilerini savundu. Nihayetinde Abdürrahim Albayrak araya girdi... Amrabat, Albayrak'ın memleketi Rize'nin plaka numarası olan 53 numaralı Galatasaray formasını giydi ama bekleneni veremedi. Yine de Galatasaray Amrabat'ı Malaga'ya iki kez kiraladı ardından 3.5 milyon euroya sattı ve kiralama bedelleriyle birlikte toplamda 4.8 milyon euro bedelle, Faslı oyuncunun zararının yarısından fazlasını çıkarabildi.

18- Didier Zokora: 5 Milyon Euro

Trabzonspor'da 2011-2012 sezonunun ardından, taşların yerinden oynamasına sebep olan transferlerden biri Zokora olmuştu. Şenol Güneş, sözleşmesi sona eren Selçuk İnan ile yeniden anlaşılması gerektiğini söylerken, yönetim "Selçuk yerine daha iyisini alacağız" demiş ve Sevilla'dan Zokora'yı getirmişti. Zokora hem yüksek bonservis hem de yüksek maaşına rağmen, isteneni veremedi ve Selçuk'un yeri dolmadı.

17- Alper Potuk: 7.250 Milyon Euro

Fenerbahçe, 2013-2014 sezonu başında Galatasaray ile bir transfer yarışına girmiş ve o zamanlar Eskişehirspor'un 22 yaşındaki genç yıldızı Alper Potuk'u tam 7.250 milyon euroya transfer etmişti. Ersun Yanal eski öğrencisini getirtip o sezon takımı da şampiyon yapmıştı ama Fenerbahçe, geçen 6 senede Alper'den yeterince yararlanamadı. Bu sezon maaşında indirime de giden Alper, yine de yedek kulübesinden kurtulamıyor.

16- Maicon: 8 Milyon Euro

Galatasaray 2017-2018 sezonu başında, o dönemki teknik direktörü Tudor'un açıklamalarına göre hava toplarına hakim bir stoper arıyordu ve Porto'dan Brezilyalı Maicon transfer edildi. 7 milyon peşin, bonuslarla birlikte tam 8 milyon euroya gelen Maicon, 2.2 milyon euro da maaş alıyordu. Aslında Galatasaray'da ilk 5-6 hafta iyi maçlar çıkaran Brezilyalı sonrasında hızlı bir düşüş yaşadı. Tudor ile kötü ayrılan Maicon, Fatih Terim'in de sistemine uymadı ve 1.5 sezon kalabildiği Galatasaray'dan ancak 1.7 milyon euroya Al-Nasr'a kiralanabildi. Sarı kırmızılılar kısa sürede bu transferden büyük zarar etti.

15- Matteo Ferrari: 5 Milyon Euro + CAS Davası

Beşiktaş'ı ekonomik buhrana sürükleyen transferlerden biri de Ferrari olmuştu. 2009-2010 sezonu başında Genoa'dan 5 milyon euroya transfer edilen İtalyan stoper, bir dönem iyi maçlar çıkarsa da Schuster'in savunmayı ileri çıkaran oyun anlayışı için çok ağır kalmıştı. Yine de Ferrari ile ilgili yapılan hatalar, kendisinin tercih edilmesiyle sınırlı kalmadı. 2011-2012 sezonu başında Beşiktaş, İtalyan stoperin sözleşmesini tek taraflı feshetti. Ferrari CAS'a başvurdu ve CAS, Beşiktaş'ın Ferrari'ye 8 milyon euro tazminat ödemesine karar verdi. Beşiktaş'tan oynadığı dönemde aldığı maaşı, kendisine ödenen bonservisi ve sonraki tazminatı topladığımızda Beşiktaş bu transferden yaklaşık 15 milyon euro zarar etti.

14- Gökhan Ünal: 6.2 Milyon Euro

Trabzonspor, 2008-2009 sezonu başında, o dönemlerin flaş golcüsü Gökhan Ünal için kesenin ağzını açmıştı. Kayserispor'un golcüsü için tam 6.2 milyon euro ödendi ama Gökhan Ünal, Kayseri'de gösterdiği performansı Trabzonspor'a taşıyamadı. Gökhan'ı daha sonra Fenerbahçe de transfer etmişti ancak Kayserispor'da izlediğimiz Gökhan'ı bir daha aynı performansla göremedik.

DEVAMI VİDEODA

VİDEO ÖNERİLERİ