comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Süper Lig'de şampiyonluğun şifresi ilk yarıyı lider bitirmek mi?

24 Aralık 2015, Perşembe 15:58
Süper Lig'de şampiyonluğun şifresi ilk yarıyı lider bitirmek mi?

Süper Lig'de ilk devrenin bitmesine az bir süre kaldı. Peki ilk yarıyı lider bitiren takımlar sezon sonu şampiyon oluyor mu?

FutbolArena Analiz - Süper Lig'in ilk devresinin bitmesine sadece 1 maç kaldı. Sezonun ikinci yarısı tıpkı geçen sene olduğu gibi çetin geçeceğe benziyor.

41 puanla lider durumda bulunan Beşiktaş ve liderin 1 puan gerisindeki Fenerbahçe ile birlikte devre arasında kadrosunu güçlendirerek bu ikiliye yaklaşmak isteyen Galatasaray şampiyonluk mücadelesi verecek.
Peki ilk yarıyı lider bitiren takımlar sezon sonunda da şampiyonluğa ulaşıyor mu?

Son 20 yılda ilk yarıyı lider bitiren takımlar şampiyon oldu mu?


Son 20 yılın istatistiklerine bakıldığında ilk yarıyı lider kapatan takımlardan sadece 9'u sezon sonunda mutlu sona ulaşabildi.

İlk devreyi lider bitirip sezonu şampiyonlukla en çok taçlandıran takımsa Galatasaray. Sarı-Kırmızılı takım son 20 sezonda 5 kez iki devrede de liderlikten inmedi.


En çok kaybeden Fenerbahçe


Ligin ilk yarısını lider bitirdikten sonra en çok şampiyonluk kaybeden ekipse Fenerbahçe oldu. Sarı-Lacivertli ekip son 20 sezonda 8 kez devreyi lider kapattı ancak 5 kez rakiplerine şampiyonluğu armağan etti.

Beşiktaş ise son 20 sezonda 2 kez devreyi lider bitirip 1 kez şampiyon oldu.

Süper Lig geçmişine bakıldığındaysa 56 sezonda, 31 kez ilk yarının lideri, 17 kez de ikincisi sezon sonunda şampiyonluğa erişti. Bunun dışında 6 kez ilk yarı üçüncüsü, birer kez de beşinci ve altıncısı şampiyonluğa ulaştı.

Orhun Alicikoğlu

FutbolArena akşam haberleri (17 Ağustos 2018)


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.