comScore

Süper Lig, yabancı oyuncu çöplüğü mü oluyor?

05 Şubat 2015, Perşembe 15:56
Süper Lig, yabancı oyuncu çöplüğü mü oluyor?

Süper Lig'de gelecek sezondan itibaren uygulanacak yabancı oyuncu devrimi halen tartışılıyor ancak kulüplerin mevcut yabancı oyuncularıyla mali açıdan başı dertten kurtulmuş değil.

FutbolArena Analiz - Spor Toto Süper Lig kulüplerinde ara transfer döneminin tamamlanmasının ardından 27 yabancı oyuncu yeni takımlarında forma giyerken, bu isimlerin 19'u Türkiye'de ilk kez top koşturuyor olacak.
 
Her ne kadar sayı önceki ara transfer döneminlerine göre yabancı oyuncu transferi sayısında azalma görülse de ekipler, sezon öncesi takıma kattığı birçok yabancı futbolcuyla devre arasında yollarını ayırdı.
 
Ara transfer döneminde Süper Lig kulüpleri, 27 yabancı futbolcuyu renklerine bağlarken, 32 isimle de yolları ayırdı.
 
Süper Lig'de yeni yabancı kuralı gelecek sezondan itibaren uygulamaya konulacak. Ancak şu anki mevcut sistem, 5+3 sistemine uyan yalnızca 5 kulüp bulunuyor. 

Oynamayan yabancıya...
 
TFF, bu sezonki sistemde takımların 18 kişilik kadrosunda 3'ü kulübede olmak üzere 8 yabancı isme izin vermişti ancak kulüplere istenildiği kadar yabancı futbolcuyla sözleşme imzalama hakkı tanındı. Bu durum ister istemez kulüpleri mali ve sportif krizin eşiğine getirdi. Kadroya giremeyen veya diğer sportif nedenlerle oynatılmayan yabancı futbolcular ciddi bir mali külfet oluşturuyor. Bu oyuncularla yolları ayırmak isteyen kulüpler, oyuncuyla mali konularda anlaşamayınca oynatmadığı isimlere parasını ödemek zorunda kalıyor.
 
Fenerbahçe'de Krasic ve Galatasaray'da Eboue bunun en güzel örneklerini oluştursa da Anadolu kulüplerinde durum daha da kötü... 
 
Yeni yabancı kuralıyla takımların önündeki yabancı engeli kalkacak ancak özellikle Anadolu takımlarının yabancı oyuncu transferlerinde mali açıdan titiz bir çalışma yapmaları gerekiyor.
Gaziantespor'da 12 yabancı...
 
Süper Lig'de mevcut kadrolar göz önüne alındığında 166 yabancı futbolcu bulunuyor. Bu rakam Süper Lig'de tüm lisanslı futbolcuların %30'unu oluşturuyor. 18 takıa pay ettiğimizde ise takım başına 9 yabancı futbolcu düşüyor. Takımlar içerisinde mevcut kadronun 5+3 olmasına rağmen en çok yabancı oyuncu bulunduran kulübü Gaziantepspor... Güneydoğu ekibinin kadrosunda 12 yabancı futbolcu bulunuyor. Yani başka bir değişle Gaziantespor her hafta en az 4 yabancı oyuncusunu tribüne çekmek zorunda...

En az yabancı Sivasspor'da
 
Gaziantespor'u kadrosunda 11'er yabancı futbolcu barındıran Eskişehirspor ve Mersin İdman Yurdu, 10'ar futbolcuyla Beşiktaş, Bursaspor, Kardemir Karabükspor ve SAİ Erciyesspor takip ediyor.
 
Süper Lig'de en az yabancı futbolcu barındıran kulüp ise Medicana Sivasspor... Sergen Yalçın'ın çalıştırdığı ekipte 6 yabancı futbolcu yer alıyor.

Orhun ALİCİKOĞLU

FutbolArena akşam haberleri turu (19 Eylül 2018)


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.