comScore

Süper Lig 59 yaşında!

21 Şubat 2018, Çarşamba 17:35
Süper Lig 59 yaşında!

Türkiye'nin en üst seviye futbol ligi olan Süper Lig, 59. yaşına girdi.

FutbolArena - Türkiye'nin en üst seviye futbol ligi 59 yaşına girdi. O zamanki adıyla "Milli Lig" adı altında düzenlenen Süper Lig, organizasyonu 21 Şubat 1959 tarihinde 6 maç ile ilk kez oynandı.


Süper Lig'in ilk golünü kim attı?


Lig tarihinde ilk golü İzmirsporlu Özcan Altuğ attı. İki grupta sekizer takımın yer aldığı Milli Lig'de ilk gol, İzmirspor-Beykoz maçında kaydedildi. İzmirspor'un, Alsancak Stadı'nda Beykoz'u 2-1 yendiği maçın 11. dakikasında meşin yuvarlağı rakip filelere gönderen Özcan, böylece lig tarihine geçti. Bu maçta Beykoz'un kalesini koruyan Sıtkı Taşer ise lig tarihindeki ilk golü yiyen kaleci oldu. Ayrıca bu maçta ilk gol kararını veren hakem de Osman Yereşen olarak kayıtlarda yer aldı.

"FUTBOL DAHA ZORDU"
Süper Lig'in "Milli Lig" adı altında ilk kez düzenlendiği 59 yıl önce İzmirspor formasıyla sahaya çıkan 88 yaşındaki Nurettin Terzi, bugün futbol oynamanın geçmişe göre daha kolay olduğunu söyledi. Aynı müsabakada mücadele eden 85 yaşındaki "Koç" lakaplı Doğan Özkoç da kendi dönemlerinde maçların üst üste oynandığını belirtti. 
Süper Lig ile ilgili tüm gelişmeleri Süper Lig Haberleri sayfamızdan takip edebilirsiniz.

FutbolArena haber turu (18 Eylül 2018)


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.