comScore

Süper Hücre nedir? Süper Hücreli fırtına ne demek? Süper Hücre fırtınası nedir? (26 Haziran 2018 Salı)

26 Haziran 2018, Salı 13:16
Süper Hücre nedir? Süper Hücreli fırtına ne demek? Süper Hücre fırtınası nedir? (26 Haziran 2018 Salı)

Süper Hücre nedir? Süper Hücreli fırtına ne demek? İstanbul için 26 Haziran 2018 Salı günü gelen dolu uyarısının ardından Süper Hücre ve Süper Hücreli fırtına uyarısı üzerine vatandaşlar internet ortamında Süper Hücre ve Süper Hücreli fırtına hakkında bilgi toplamaya başladı. Peki Süper Hücre nedir? Süper Hücreli fırtına nedir? Süper Hücreli fırtına ne demek? Süper Hücre ve Süper Hücreli fırtına hakkında merak ettiğiniz tüm gelişmeleri Süper Hücre ve Süper Hücreli fırtına hakkında derlediğimiz haberde bulabilirsiniz. 

İstanbul için yapılan dolu uyarısının ardından Abdullah Kahraman, yarın Marmara genelinde, İstanbul'u da kapsayan bir alanda, süper hücreli fırtına ve ceviz büyüklüğünde dolu yağışının meydana gelebileceğini aktardı. Bu gelişmelerin ardından Süper Hücre nedir? Süper Hücre ne demek? Süper Hücreli fırtına ne demek? sorusu gündeme gelmeye başladı. Vatandaşlar İstanbul'da dolu ne zaman yapacak diye merak ederken, Süper Hücreli fırtına hakkında da bilgi toplamaya başladılar. Peki Süper Hücre nedir? Süper Hücreli fırtına ne demek? Süper Hücre ve Süper Hücreli fırtına hakkında merak ettiğiniz tüm gelişmeler haberimizin devamında. 
 

Süper Hücre nedir?


Süper Hücre'nin en önemli özelliği 'mezosiklon' özelliği. Genişliği 3 ila 8 kilometre civarında olan siklondur. Bunu bir bulut oluşumunda dönen bir bulut gibi gözlemleyebilirsiniz. Kenarları, çeperleri çok belirlidir. Geçen haftaki selde böyle bir durum yoktu. Dün süper hücre karakterini işaret eden çok sayıda emare gördük. Yüzde 99 'süper hücre'ydi. Türkiye'de uzun yıllardır kayıtlarda olan bir hadise. Anadolu'nun pek çok yerinde seyrek olarak görülüyor. Bugünün önemi İstanbul'a denk gelmesi. Çok büyük zararı olmuştur. Dolu dışında hasar yapan şey de şiddetli rüzgardı. Soğuk havanın aşağı doğru boşalması gibi bir mekanizma var. Normalde gök gürültülü fırtınalar aşağıdan yukarıya doğru bir hareketle başlarlar, yerin çok fazla ısınmasıyla ilgili bir durumdur. Hava ne kadar nemliyse o kadar hafiftir. Isınan hava yükselir.


 

Hava durumu nasıl ölçülür?


Rüzgar; yönü, hızı ve hamlesi
Hava sıcaklığı
İşba sıcaklığı, ıslak termometre sıcaklığı, nispi nem ve su buharı basıncı,
Toprak üstü minimum sıcaklığı
Hava basıncı; aktüel basınç, deniz seviyesine indirgenmiş basınç ve tandans durumu ile miktarı.
Hava hadiseleri; halihazır ve geçmiş hava
Yatay görüş uzaklığı
Bulutluluk; kapalılık miktarları, cinsleri ve taban yükseklikleri
Yerin hali, toplam ve taze kar kalınlığı
Günlük buharlaşma, güneşlenme ve radyasyon miktarları
Yağış miktarı ve günlük toplam yağış miktarı
Deniz; su sıcaklığı, Denizin hali ve denize doğru görüş uzaklığı
26 HAZİRAN İSTANBUL HAVA DURUMU İÇİN TIKLAYIN>>>

FutbolArena Haber Turu (23 Ekim 2019)

Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.