comScore

Stephen Hawking futbolda penaltının formülünü paylaşmıştı (Stephen Hawking kimdir, kaç yaşındaydı?)

14 Mart 2018, Çarşamba 13:00
Stephen Hawking futbolda penaltının formülünü paylaşmıştı (Stephen Hawking kimdir, kaç yaşındaydı?)

Stephen Hawking'in yaşamını yitirmesinin ardından hayatıyla ilgili gözlerden kaçan detaylardan gün yüzüne çıkıyor. Stephen Hawking'in futboldaki penaltı formülü haberimizde.

Stephen Hawking hayatını kaybetti! Dünyanın en ünlü fizik profesörlerinden olan Stephen Hawking 76 yaşında yaşamını yitirdi. Stephen Hawking'in ölüm nedeniyle ilgili açıklama yapıldı. Stephen Hawking hakkında bilmeniz gerekenler ve Stephen Hawking unutulmaz sözleri haberimizde yer alıyor.
 

Stephen Hawking neden öldü? 


Hawking'in öldüğünü aile sözcüsü açıkladı. Hawking'in çocukları Lucy, Robert ve Tim babalarının ölümüyle ilgili yazılı açıklamalarında "Sevgili babamızı bugün kaybetmiş olmanın üzüntüsünü yaşıyoruz. Çok büyük bir bilim insanı, çalışmaları ve mirası yıllarca yaşayacak olağanüstü bir kişiydi" dedi. "Onun cesareti ve sebatlı çalışmaları pek çok insana ilham verdi" diyen çocukları "Onu sonsuza kadar özleyeceğiz" ifadelerini kullandı.
 

Stephen Hawking penaltı formülü - Stephen Hawking futbol sözleri


İngiliz fizikçi Stephen Hawking, 2014 Dünya Kupası öncesi İngiltere'nin futbol analizini yapmıştı. İngiltere'de bir bahis bürosu Stephen Hawking'den ideal penaltı nasıl atılır formülünü almıştı. İşte Stephen Hawking'in o dönem yaptığı açıklamalar:

"İngiltere kırmızı forma ile daha iyi maçlar çıkarıyor. 4-3-3 dizilişi ile %58 kazanma oranı var. 4-4-2'nin kazanma oranı %48."
"Penaltı atarken topu sol ya da sağ üst köşeye vurmak gerekiyor. Ayağın kenarı ile daha kolay yapılır. Ancak topa geliş hızı çok önemli. 3 adımdan biraz fazla hareket etmek lazım"

"Kel ve sarışın oyuncular penaltıyı gole çevirmede daha avantajlı. Bunun sebebi bilinmiyor. Bu durum, bilimin büyük gizemlerinden birisi olmaya devam edecek..."


Stephen Hawking kimdir, hayatı, yaşı?


Stephen Hawking, 8 Ocak 1942 yılında İngiltere'nin Oxford kentinde dünyaya geldi. Oxford Üniversitesi'ni birincilikle tamamlayan Stephen Hawking, Cambridge Üniversitesi'nde doktorasını yaptı. Stephen Hawking gençlik yıllarında at biniciliği ve kürek sporuyla ilgilendi. 21 yaşında motor nöron (ALS) hastalığı teşhisi konuldu ve vücudunun neredeyse tüm işlevini kaybetti. 

1964 yılında evlenen Stephen Hawking'in rahatsızlığı beklenenden ağır ilerledi. 1988 yılında evren bilimi rehberi olarak gösterilen Zamanın Kısa Tarihi: Büyük Patlamadan Karadeliklere adlı kitabı yazdı ve bu kitap 10 milyondan fazla sattı. 

Stephen Hawking The Simpsons çizgi filminde Homer karakteriyle birlikte resmedilmişti. Stephen Hawking ayrıca Red Dwarf dizinde de rol almıştı. 1994 yılında Pink Floyd ile The Division Bell adlı albümde yer alan Keep Talking şarkısında da Stephen Hawking'in mekanik sesi kullanılmıştı.

FutbolArena akşam haberleri turu (20 Eylül 2018)


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.