comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

İstanbullu futbolcu Fenerbahçe'de oynayamıyor

28 Ekim 2016, Cuma 18:24
İstanbullu futbolcu Fenerbahçe'de oynayamıyor

Yapılan araştırmaya göre Fenerbahçe, U21 takımına İstanbul'dan sadece 3 oyuncu almış durumda

FutbolArena - Uzun süredir altyapısından yararlanamayan kulüplerin başında gelen Fenerbahçe'nin altyapısında İstanbullu oyuncu kolay kolay forma giyemiyor. 

Yerel Futbol sitesinin araştırmasına göre, Süper Lig'de bulunan 5 İstanbul takımının U21 kadrolarında kendi altyapılarından yetişmiş sınırlı sayıda oyuncu bulunuyor. 
Galatasaray 5, Fenerbahçe 4, Başakşehir 3 ve Beşiktaş ile Kasımpaşa U21 takımlarında ise kendi altyapılarından yetişmiş 2 futbolcu bulunuyor.

Fenerbahçe'nin İstanbul amatör kulüplerinde yetişen üç U21 oyuncusu ise Murat Batuhan Abdikoğlu (Selimiye) Ramazan Civelek (Çakmakspor) Çağrı Giritlioğlu (Gümüşsuyuspor)

FENERBAHÇE İSTANBUL'DA YETİŞEN OYUNCULARA AZ ŞANS VERİYOR

İstanbul Amatör kulüplerinde yetişen ve 5 büyük takımın altyapılarına yerleşen oyuncu dağılımı şöyle. 12 Kasımpaşa, 11 Başakşehir, 10 Beşiktaş, 9 Galatasaray ve sadece 3 futbolcu ise Fenerbahçe.

Öte yandan diğer profesyonel kulüp veya İstanbul dışı Amatör kulüplerden yetişen futbolcuları altyapıya alma konusunda ise Fenerbahçe diğer İstanbul takımlarının oldukça önünde Fenerbahçe'de bu şekilde yetişen 11 oyuncu forma giyerken, Beşiktaş 6, Galatasaray ve Kasımpaşa 4, Medipol Başakşehir'de ise 1 oyuncu forma giyiyor. 

Araştırmanın diğer ayrıntıları ise şöyle...

* Galatasaray'ın kadrosunda Sefaköy Kartalspor'dan yetişme üç oyuncu var. Kartalspor bir oyuncu da Başakşehir'e vermiş.
* Beşiktaş'ın kadrosunda sadece iki tane Beşiktaş filiz lisanslı oyuncu var, bu ikisi de yurt dışı alt yapılı.
* Yeni Beşiktaş'ın kadrosunda bir Malili futbolcu bulunuyor.
* Fenerbahçe'nin kadrosundaki üç İstanbullu da Anadolu yakası ekiplerinden. Bu arada Sarı-Lacivertlilerde sırf Kocaeli amatör liginde yetişen 4 oyuncu var.
* Başakşehir kadrosunda diğer illerden yetişen sadece 1 futbolcu var.
* Kasımpaşa'nın kadrosunda kendi bünyesinden yetişen 2 oyuncu var. Bu, Lacivert-Beyazlıların kadrosundaki Galatasaray çıkışlı oyuncu sayısı ile eşit.

FutbolArena haber turu (20 Ağustos 2018)


Canlı iddaa sonuçları için tıklayın.