comScore

Sporting Lizbon'dan tarihi transfer satışı

03 Eylül 2016, Cumartesi 17:07
Sporting Lizbon'dan tarihi transfer satışı

Transfer dönemi 31 Ağustos tarihi ile resmen sona ererken, Portekiz kulübü Sporting Lizbon tarihinin en fazla gelir sağladığı transfer dönemini geride bıraktı.

FutbolArena Detay - Portekiz tarihinde ilk kez Avrupa Şampiyonu olurken, kadroda en fazla sayıda oyuncu 4 ile Sporting Lizbon'lulardan oluşmuştu.Geçen sezon şampiyonluğu Benfica'ya kaybetmesine karşın, Jorge Jesus yönetiminde birçok alanda farklı rekorlar kıran Sporting Lizbon, bu yıla da 1976-1977'den sonra ilk kez lige 3'de 3 yaparak başladı.

110 yıllık bir geçmişe sahip olan yeşil-beyazlılar, yaz transfer döneminde elden çıkardığı Joao Mario, Islam Slimani, Teofilo Gutierrez ve Carlos Mane'nin satışlarından toplamda 76.5 milyon Euro hasılat elde etti. Joao Mario'yu 40 milyon Euro'ya İnter'e, Islam Slimani'yi de 30 milyon Euro'ya Leicester'e gönderen Sporting Lizbon, tarihinin sattığı en pahalı futbolcular oldu. Daha önce bu anlamda rekor 2007-2008'de 25.5 milyon Euro'ya Manchester United'a geçen Nani'de bulunuyordu.
13 yeni transfer yapan Sporting Lizbon, toplamda ise 30 milyon Euro'ya yakın bir harcama yaptı. Bu harcamanın yalnızca 10 milyon Euro'su Wolfsburg'dan alınan Hollanda'lı forvet Bas Dost için verildi. Yeşil-beyazlı kulüp transfer döneminde daha önce ülkemizde de oynamış; Douglas ve Radoslav Petrovic'in yanı sıra Alan Ruiz, Bruno Paulista, Elias, Luc Castaignos, Andre, Lukas Spalvis, Marcelo Meli, Beto, Joel Campbell ile Lazar Markovic'i almıştı.

Sporting Lizbon bunun dışında geçen yıl tarihi bir de yayın hakkı sözleşmesi yapmıştı. Ayrıca EURO 2016'da UEFA tarafından belirlenen 15 ila 28 gün arasında turnuvada kalan ülkelerin her futbolcu için günlüğü 6.500 Euro'dan 4 oyuncusu için (Rui Patricio, William Carvalho, Adrien Silva ve Joao Mario) toplamda 1.1 milyon Euro civarında bir hasılat elde etti. Sporting Lizbon, her bir futbolcusundan turnuva karşılığında 279.500 Euro kazandı.

Sporting Lizbon bu sezon 3 hafta sonunda Portekiz Ligi'nde zirveyi elinde tutarken, 2 sezon sonra yeniden Şampiyonlar Ligi gruplarında boy gösterme şansını yakaladı.

Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.