comScore

Ali Ece: 'Belçika'nın savunma biçimi, hücum biçimini belirliyor'

24 Haziran 2018, Pazar 11:04
Ali Ece: 'Belçika'nın savunma biçimi, hücum biçimini belirliyor'

2018 Dünya Kupası heyecanı devam edrken Tunus'u 5-2 yenen Belçika'nın oynadığı futbolu Ali Ece, Fanatik'teki köşesinde yazdı. Spor yazarlarının yazıları FutbolArena'da

FutbolArena - 2018 Dünya Kupası'nda Belçika ile Tunus karşı karşıya geldi. Belçika, Tunus'u 5-2 mağlup edip üst tura çıkmayı garatinlerken Ali Ece, Fanatik'teki köşesinde değerlendirmelerde bulundu.

Ali Ece, Belçika - Tunus maçını değerlendirdi.
 

Spor Yazarı Oku: Ali Ece'nin Belçika - Tunus maçı yorumu (24 Haziran Pazar)


Belçika, Tunus karşısında şov yaptı ve ilk kez Dünya Kupası'nda bir maçta 5 gol attı. Yıldızlarıyla coşan Avrupa temsilcisinin golleri Eden Hazard (2), Lukaku (2) ve Batshuayi'den, Tunus'un sayıları Bronn ile Khazri'den geldi.
Belçika daha önceki turnuvalardan çok farklı: Birincisi sırf yerli hoca olsun diye takımın başında bu seviye için son kullanma tarihi çoktan geçmiş bir antika yok. İngiltere'de hem oynamış hem de hocalık yapmış İspanyol Martinez de oyuncu kadrosu gibi yeni futbolun hem başarılı uygulayıcısı hem de geliştiricilerinden birisi, üstelik yardımcısı da tam isabet Thierry Henry.

Martinez, Belçika'nın turnuva finallerinde aşil tendonu olan takımın kalanı kadar kaliteli sol bek olmaması sorununu doğru geometriyle kökünden çözdü.

GUARDİOLA'NIN DEDİĞİ GİBİ

Kaliteli sol bek yok diye Verthongen'i 4'lünün solunda harcamak yerine 3-4-2-1'de ofansif kanat Carrasco'ya ekstra yer açmayı akıl etti.

Guardiola'nın altını hep çizdiği gibi Belçika'nın savunma biçimi, hücum biçimini belirliyor: Telaşlı ya da sabırla düşük tempoyu karıştıran değil aksine gerçekçi bir akışkan oyun... Ezbere şabloncu ya da kaotik değil ofansif yaratıcılığı maksimum verimli hale getiren bir kolektif bir organizasyon... Hem izlemesi zevkli, hem de verimli...

GÜNÜN SORUSU

Les Ferdinand'ın yardımcı hocayken Tottenham'ın attığı gol sayısındaki patlamayı da hesaba katalım: Yardımcı hocanızın gol profesörü Thierry Henry olması golcülerinizin maksimum verimle oynaması için şahane tercih değil mi?

MAÇIN STARI

Eden Hazard'ın ayağına değen her top kuyumcunun elindeki elmas gibi parladı. Bu formuyla Belçika'ya çok daha fazlasını hayal ettiren Hazard'ın oyundan alınıp üst turlara saklanması en doğrusu.

MAÇIN OLAYI

İlk yarıları genellikle uyku ilaçlarından daha fazla uyku getirme kudretinde olan maçlardan sonra ilk yarıda atılan 4 gol.

KISA MESAJ
Belçika devletinin zamanında Kongo'da yaptıklarından halen iğreniyorum ama tüm onlardan bihaber bu çocukların Belçika formasıyla oynadığı futbolu çok seviyorum.

Dünya Kupası Haberleri FutbolArena'da

Bilyoner'den 5.000 TL BilyonPuan HEDİYE!