comScore

Osmanlıspor FK Osmanlıspor FK

Süper Lig'in duvar ören savunmacıları

01 Ocak 2017, Pazar 18:50
Süper Lig'in duvar ören savunmacıları

Savunma oyuncuları için en önemli istatistiklerden biri olan interception, yani 'top kesme' istatistiğini ele aldık.

FutbolArena Analiz - Süper Lig'in 16. haftası geride kaldı ve ligde ilk devre tamamlandı. İlk devre itibariyle savunma oyuncuları adına en önemli istatistiklerden biri 'top kesme' istatistiğini inceledik. 

Rakiplerin pas ve ortalarını en çok kesen ve savunmasında en sağlam duvarı ören savunmacılar kimler? 


Numan Çürüksu ve İsmail Konuk'un başarı hikayesi


İlk yarıdaki 16 maçın tamamında forma giyen Osmanlıspor'un kaptanı Numan Çürüksu son 2 sezonda çok ciddi bir gelişim gösteriyor. 32 yaşındaki stoper çoğu futbolcunun düşüşe geçtiği dönemde adeta şaha kalktı. 
Numan sezonun ilk yarısında tam 67 top keserek bu alanda lider olmayı başardı. 
Numan gibi kişisel bir başarı hikayesi yazan birbaşka isim de İsmail Konuk oldu. İsmail sezon başında her türlü şanssızlığı yaşamasına rağmen direndi ve ilk yarının en başarılı stoperlerinden biri oldu. 

28 yaşındaki oyuncu geçen sezon Akhisar Belediyespor'da yedekti. Buna rağmen onu Akhisar Belediyespor'a da aldıran isim olan Hamza Hamzaoğlu kendisine güvendi ve Bursaspor'a transfer etti. Bursaspor taraftarları, "Akhisar Belediyespor'un yedek stoperinin Bursa'da ne işi var" diyerek bu transfere büyük tepki gösterdiler ve ligin daha 2. haftasında "Burası Bursa, Akhisar değil" diyerek başta İsmail Konuk olmak üzere Hamzaoğlu'nun transferlerine karşı çıktılar. 

İsmail bu tepkilerin ardından oynadığı ilk maçlarda iki kez de kırmızı kart gördü ve takımını 10 kişi bırakma talihsizliğini de yaşandı. Tüm bu tepki ve şanssızlıklara rağmen yılmayan tecrübeli oyuncu sonraki haftalarda gösterdiği başarılı performansla taraftarın sevgilisi haline gelmeyi başardı. İsmail ilk devrede 13 maç oynamasına rağmen 59 top kesti. 90 dakika başına hesaplanırsa yani İsmail de Numan kadar maça çıksaydı İsmail bu istatistikte zirvede olacaktı. 3 maç eksiğine rağmen 2. olmayı başardı.


Trabzonspor'un en iyi transferi Jan Durica


Bu sezona farklı bir heyecanla giren ve çok sayıda yabancı futbolcu transfer eden Trabzonspor buna karşın yaptığı transferlerden neredeyse hiç verim alamadı. Ancak Trabzonspor iki futbolcu genç Matus Bero ve tecrübeli Slovak stoper Jan Durica ile teselli buldu. İki Slovak Trabzonspor'un en iyi transferleri olarak göze batarken Durica Trabzonsporlu taraftarlar tarafından 'Savunma Bakanı' lakabını aldı.

Tecrübeli stoper 15 lig maçında 53 kez top kesti ve bu alanda Numan ile İsmail Konuk'un ardından 3. sıraya yerleşti.


FutbolArena Haber Turu (28 Ekim 2020)