comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Süper Lig'de yabancı kuralı değişiyor mu?

18 Şubat 2017, Cumartesi 16:04
Süper Lig'de yabancı kuralı değişiyor mu?

Habertürk yazarı Meriç Müldür, Süper Lig'de yabancı kuralının yeniden ele alınabielceğini gündeme getirdi.

FutbolArena - Süper Lig'de uygulanan yabancı serbestliğiyle ilgili Habertürk yazarı Meriç Müldür, kuralın değişmesinin gündeme gelebileceğini söyledi. TFF Başkanvekili Hüsnü Güreli ile arasında geçen konuşmayı köşesine taşıya Meriç Müldür, yabancı kuralının olumsuz yanlarının fazla olduğunu dile getirdi.

Meriç Müldür'ün Habertürk'teki yazısından o bölüm:
"Yabancı kuralı yarar mı getirdi zarar mı, tartışma konusu. Farklı düşünceler var. Hepsinin de haklı yönleri bulunuyor. Ama...

Yerli futbolcunun fiyatı düşer dedik... Düşmedi. Yurt dışına gönderdiğimiz futbolcu sayımız artar dedik... Artmadı

İlk zamanlar yabancı futbolcu için kulüplerin ödemek zorunda olduğu, hatta sayı arttıkça çok yüksek rakamları bulan katkı payları vardı. Yine var da kulüplerin baskısı ile o rakamlar çok aşağılara çekildi. Bu paralar yerli futbolcu oynatan kulüplere ciddi rakamlarla prim olarak geri dönecekti de olmadı. Sistemin teşvik edici yanı kalmadı. Hatta sistem kendi içinde tersine çalışmaya başladı.

Kulüplerimizin içi yabancı dolmaya başlayınca, ilk 11'inde 9-10 yabancı ile mücadele eden takımlarımız da olunca zaten yetersiz kalan milli takım havuzu iyice daraldı.

Yani olumsuz yanları da az değil yabancı kuralının. Federasyonda da bunlar elbette tartışılıyordur. Belki de 2018-19 sezonu öncesi değişecek. Zaten mevcut karar alınırken, getirisini götürüsünü gördükten sonra 2-3 sene içinde yeniden değerlendirileceği belirtilmişti. Bu konuda federasyonun görüşünü merak ettim ve Başkanvekili Hüsnü Güreli'ye sordum.

Güreli, "Yabancı kuralını getirirken herkesin niyeti doğruydu. O niyet doğrultusunda aynı sonucu aldık mı? Hayır. Yabancı oyuncu için yeniden bir çalışma yapılmalı. Bu konuyu masaya yatırmanın doğru olduğunu düşünüyorum" dedi.

Güreli'nin sözlerinin federasyon yönetimini bağlayıcı yanı yok elbette. Kendi şahsi fikri. Fakat doğru bir bakış açısı."

Selen Yakıcı İle Top 5 (16 Kasım 2020)