comScore

Süper Lig yayın ihalesini Digitürk kazandı

21 Kasım 2016, Pazartesi 11:16
Süper Lig yayın ihalesini Digitürk kazandı

Süper Lig'in yayıın hakları ihalesini 5 yıl boyunca Digitürk kazandı.

FutbolArena - Spor Toto Süper Lig'in yayın ihalesinde son dönemeçe gelinirken, hangi şirketin bu hakka sahip olacağı netleşti. İhaleye katılan Digitürk ve Turkcell arasında en yüksek teklifi veren Digitürk, 5 yıl boyunca Süper Lig maçlarını yayınlama haklarına sahip oldu.
 

Digitürk, Süper Lig yayın ihalesini kazandı


2017-2018, 2018-2019, 2019-2020, 2020-2021 ve 2021-2022 futbol sezonları içi geçerli olacağı belirtilen Süper Lig yayın ihalesi 21 Kasım 2016 Pazartesi saat 10:00'da başladı.

Kulüpler Birliği Başkanı Göksel Gümüşdağ yayın ihalesi konusunda yaptığı açıklamada "Kulüplerimizin geleceğinin, yeni dönem yayın ihalesi modelinin sağlıklı işlemesine ve futbolumuzun değerlerinin sürekli artmasına bağlı olduğunun bilinciyle, 2 yılı aşkın bir süredir devam eden çok titiz bir çalışmanın son aşamasına gelmiş bulunuyoruz. Göreceksiniz, yüz milyonlarca dolarlık bir değer artışı ile Türk futbolu dev bir adım atmış olacak. Bu süreçte Türkiye Futbol Federasyonunun katkılarını asla göz ardı edemeyiz. Özellikle 5 Haziran 2015'te imzaladığımız mutabakat zaptı ile kulüplerimize devrettikleri yüzde 8 komisyon payı ve sonrasında oluşturduğumuz yayın ihalesinin içinde yer almaları ve toplam ihale değerini arttırmaya yönelik çok değerli katkılarından dolayı onlara müteşekkiriz."  ifadelerini kullanmıştı.
 

Süper Lig yayın ihalesine kimler katıldı?


Öte yandan Spor Toto Süper Lig'de yeni yayın ihalesi yarın yapıldı. Bu ihalenin ardından Süper Lig maçlarının yabancı ülkelerde de canlı yayınlanması konusunda bazı adımlar atılması bekleniyor. Ayrıca Spor Toto Süper Lig için düzenlenecek yayın ihalesine Digiturk, D-Smart, Tivibu, Turkcell, Vodafone ve Infront Sports katılacağı açıklanmıştı. Fakat ihale salonuna sadece Digitürk ve Turkcell yetkilileri katılarak tekliflerini yaptı. Diğer kurumlar ihaleye katılmaktan vazgeçti.


Süper Lig yayın ihalesinin bedeli ne kadar?


Süper Lig'in naklen yayın ihalesi ve diğer paketlerin satın alınma işlemleri tamamlandı. Digitürk, tüm paketler için 500 milyon Dolar + KDV teklifi yaptı. İhaleye katılan Turkcell ise sadece C paketine (İnternet, mobil) 15 milyon dolar teklif yaptı. TFF Başkanı Yıldırım Demirören, ihale sonucunu açıklayarak Digitürk'ün kazandığını belirtti.
Digitürk CEO'su Yousef Al Obaidly ise ihale sonrası yaptığı açıklamada yayın kalitesini artıracaklarını ifade ederek şunları söyledi:

"Türk futboluyla iyi bir ilişki içinde olacağımız için çok heyecanlıyız. 500 milyon Dolar'lık bu anlaşma Türk futboluna duyduğumuz güveni gösteriyor. Bu uzun soluklu bir anlaşma. Gelişmeye ve yayın kalitesini yükseltmeye odaklanacağız. Birlikte gelişeceğiz. BeinSport olarak 5 kıtada 40 ülkede yayın yapıyoruz. Türk futbolu kazandı. Abonelerimize iyi bir ürün sunmak için daha çok çalışacağız."


Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"