comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Sözleşmesinde 2. Lig opsiyonu bulunuyor mu?

07 Şubat 2014, Cuma 12:28

Hamburg'un Hollandalı kaptanı ve yıldız futbolcusu Rafael van der Vaart, bugünlerde kulübü ile oldukça zorlu bir dönemden geçiyor.

FutbolArena - Hamburg'un Hollandalı kaptanı ve yıldız futbolcusu Rafael van der Vaart, bugünlerde kulübü ile oldukça zorlu bir dönemden geçiyor. Geçen yıl televizyon yıldızı eşi Sylvie'den boşanarak özel hayatında problemler yaşayan ancak yeni sevgilisi Sabia Bouhlaoruz'la beraberliği sonrası mutluluğu yeniden yakalayan Hollandalı yıldız, Sabia'nın düşük yapması nedeniyle yine üzüntülü günler geçirmişti. Hamburg'un bu sezon çok kötü bir dönemden geçmesi nedeniyle de bir türlü morali düzelemeyen van der Vaart'ın eski eşine boşanma tazminatı olarak da 5 Milyon Euro ödeyecek olması futbolcuyu oldukça sarstı.

2005 yılında Ajax'tan 5 Milyon Euro bonservis bedeli ile Hamburg'a transfer olan van der Vaart, 2008 yılında 15 milyona Real Madrid'e transfer oldu. İki yıl oynadığı Madrid'de çok başarılı olamayınca, Real Madrid Hollandalıyı 10 milyona Tottenham'a sattı. Tottenham'da da iki yıl forma giyen 31 yaşındaki oyuncu, Londra'da da fazla kalıcı olamadı ve 2012'de krizdeki Hamburg'a liderlik etmesi amacıyla 13 Milyon Euro'ya yeniden transfer edildi.

Hamburg ile 2015 yılına kadar sözleşmesi bulunan ve yıllık 3,5 milyon kazanan van der Vaart'ın sözleşmesinde takım 2. Lig'e düşerse serbest kalır maddesi bulunmadığı geçtiğimiz günlerde ortaya çıktı. Bu durumda bile van der Vaart'a talip olan bir kulüp eğer Hamburg satarsa yıldız oyuncuya yüklü bir bonservis bedeli ödemek zorunda kalacaktır.

Fenerbahçe'ye gelir mi?

Rafael van der Vaart'ın Hamburg'tan ayrılma ihtimalini yalnızca takımın 2. Lig'e düşmesi durumunda görüyorum. Hamburg eğer ligde kalırsa hem Bundesliga gelirlerinin yüksek olması hem de şirketleşme sonrası takıma destek veren milyarder Klaus-Michael Kühne'nin takıma para akıtacak olması ile Hamburg'tan ayrılması için bir neden kalmaz. Hamburg'tan ayrılmak istediği yönünde bizde yazılanlar ise kesinlikle doğru değil. Hamburg'u sevdiği için Tottenham'da aldığı ücretin çok daha azı olan 3,5 milyona geri dönmesi de bunun bir göstergesi. Fenerbahçe'nin bu durumda yıllık en az 5 milyon ücreti de gözden çıkartması gerekir. Diğer yandan bir başka doğru olmayan bilgi de van der Vaart ve Kuyt'ın çok yakın arkadaş oldukları. Hollanda da ve yurt dışında  hiçbir takımda birlikte oynamayan ve yalnızca Hollanda Milli Takımı'nda bir araya gelen iki oyuncunun yaşam tarzları da çok farklı. Kuyt tam bir aile babası iken van der Vaart sosyetik hayat süren biri. Bu bağlamda bir bilgi alışverişi eğer bu iş gündeme gelirse mutlaka olacaktır ama Kuyt'ın arayıp onu razı etmeye çalıştığını falan hiç sanmıyorum. Zaten Avrupa'da transfer işleri böyle yürümüyor.

Haber / Yorum: Hüseyin Özkök 

FutbolArena akşam haberleri turu (21 Eylül 2018)


Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.