comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

''Sorumlu Dick Advocaat''

12 Şubat 2017, Pazar 10:12
''Sorumlu Dick Advocaat''

Sabah Gazetesi yazarı Ömer Üründül, 1-1 berabere biten Bursaspor - Fenerbahçe mücadelesini değerlendirdi.

FutbolArena - Sabah Gazetesi yazarı Ömer Üründül, 1-1 berabere biten Bursaspor - Fenerbahçe mücadelesini değerlendirdi.


Ömer Üründül'ün Bursaspor - Fenerbahçe karşılaşması yazısı

 

''Çok güzel bir stat, güzel bir zemin, tamamen dolu tribünler... Karşılaşmanın adı; Bursaspor- Fenerbahçe. Dün geceden ne beklersiniz? Takımlarını centilmence destekleyen bir taraftar topluluğu ve de mümkün olduğunca seyir zevki yüksek bir maç. Ama ne gezer... Bir hafta önceden gereken dersler alınmamış ki, daha maç başlamadan sahaya yağan yabancı maddeler, maç içinde de bölüm bölüm devamı.

En inanılmazı da son saniyelerde meydana geldi. 10 kişilik Bursaspor beraberliği sağlamış, sahaya taraftar girdi, olacak şey değil. Futbol olarak da 90 dakikada ortada hiçbir şey yok.

Bursaspor'un kadrosunu gördüğümde, "Fenerbahçe eğer hırslı oynar, kadro yapısına uygun taktik anlayışla, oyun disiplinini uygularsa bu deplasmanı kazanır" dedim. Niye böyle düşündüm? Çünkü Fenerbahçe'nin iki deneyimli ve sert stoperi var.

Önlerinde de Mehmet Topal ve Souza gibi iki savaşçı ön libero. Bursa'da uzun süre sakatlık ve maç eksikliği olan, Stancu kalitesine rağmen fiziki tükeniş içinde. Deniz, güçlü ama futbolu bilmiyor. Batalla da devamlılığı olmayan ama futbolu bilen bir 10 numara.

Bu durumda Fenerbahçe'nin pozisyon vermesi bence çok zordu. Fenerbahçe ilk yarıda iyi mücadele ederken, rakibine hiç pozisyon vermedi ama kendisi de pozisyon bulamadı. Penaltı golüyle de skor avantajı yakaladı. Devre sonunda Bursaspor Jovic'in kırmızı kart görmesiyle 10 kişi kalınca, artık bütün her şey Fenerbahçe lehineydi. Ancak ikinci yarı çok ilginç geçti. 10 kişilik rakibe karşı Fenerbahçe 90. dakikaya kadar bir pozisyon bulabildi; o da takımın en iyisi Alper'in kişisel çalımlarla kendisine hazırladığı pozisyondu. Bu da takımın ofansif açıdan yetersizliğinin görüntüsüydü. Bu arada sahneye Advocaat çıktı.Takım kötü oynuyor, skoru garantilememiş, takımın en kötüsü de Sow. Kulübedeki Fernandao'nun suçu ne? Maç tam onun istediği ortama gelmiş. Buna rağmen son dakikalara kadar değişiklik yapmıyor. Ve son 15 dakika içinde 10 kişi oynayan Bursa tehlikeli gelmeye başlamışken ilk olarak Volkan Şen'i sahaya sürüyor. Zaten ağır bir sakatlıktan çıkmış, kulübede soğumuş, zorlayacak tekrar sakatlanacak!.. Advocaat, kritik anda da takımın en iyisi Alper'i oyundan çıkardı. Hakem Halil Umut Meler'in Fenerbahçe aleyhine verdiği penaltı son derece yanlıştı. Tabii ki maçın sonucu büyük bir hakem hatasıyla belirlenmiş oldu. Şimdi Fenerbahçe cephesi doğal olarak hakeme yüklenecek.Ama bence göz göre göre kaybedilen iki puanın bir numaralı nedeni Advocaat'tır. Eğer Fenerbahçe gibi bir takım, skor avantajına sahipse ve rakip son 45 dakikayı eksik oynuyorsa, mutlaka işi garantiye alacak bir gol atması lazım.''


Selen Yakıcı İle Top 5 (16 Kasım 2020)