comScore

Son dakika! TFF'den açıklama: 'Hükmen yenilgi'

21 Aralık 2020, Pazartesi 17:40
Son dakika! TFF'den açıklama: 'Hükmen yenilgi'

Türkiye Futbol Federasyonu'ndan hükmen mağlubiyet kuralı açıklaması geldi.

FutbolArena - Türkiye Futbol Federasyonu'ndan statü ve talimat değişikliği açıklaması geldi. Türkiye Futbol Federasyonu, liglerin ikinci yarısında Covid-19 sonuçlarına göre maçların ertelenmeyeceğini ve minimum 9 kişiyle sahaya çıkamayan takımların hükmen mağlup sayılacağını açıkladı.

TFF BAŞKANI NİHAT ÖZDEMİR'DEN AÇIKLAMA (A SPOR)
Bu kararı uzun süredir gündemde tutuyorduk. Kulüpler Birliği'ne sunduk. Çeşitli kulüplerin çeşitli görüşleri oldu. Hepsini dinledik. İkinci yarıda gerçekten bizi sıkışık maç trafiği bekliyor. Ne yapıp edip, 16 Mayıs 2021'de biz ligleri bitirmek zorundayız. Bütün Avrupa da böyle yapıyor. Haziran'da Avrupa Şampiyonası başlayacak. Milli Takımlar Teknik Direktörü de Şenol Güneş de 16 Mayıs'ta liglerin bitirilmesini istiyor. Bundan dolayı tedbirler aldık. Karantina süresini 15 günden 11'e düşürdük. 30 futbolcu listesi vardı. 35'e çıkardık. Altyapıdan ne kadar futbolcu alabilirlerse alsınlar, önlerini açtık. Sahaya çıkıp 9 futbolcu çıkıp maçı oynamaları gerekiyorsa çıkıp oynayabilir maddesi getirdik. İkinci yarı için bir maç ertelememiz söz konusu değil.

"KIŞ TRANSFER DÖNEMİNDE TAKIMLARDAN BORÇSUZLUK KAĞIDI İSTEMEYECEĞİZ" 

"Kış transfer döneminde takımlardan borçsuzluk kağıdı istemeyeceğiz. Vergi ve SGK kağıdı istemeyeceğiz. Çünkü birçok kulübümüzün vergi ve SGK borçları var. Covid-19 süreci, tribün gelirleri düştü, reklam gelirleri düştü. Bunları biliyoruz. (TRT Spor)


 

Covid-19 nedeniyle hangi durumda takımlar hükmen mağlup sayılacak?"TFF Yönetim Kurulu'nun 21.12.2020 tarihli toplantısında; Covid-19 salgınının olumsuz etkileri göz önünde bulundurularak bu sürece münhasır olmak üzere Statü ve Talimatlarda değişiklik yapılmıştır."

A TAKIM OYUNCU SAYILARI HAKKINDA

Buna göre; Liglerin ikinci devresinin ilk resmi müsabakasından itibaren kulüplerin kadrolarını daha rahat oluşturabilmelerini temin etmek amacıyla A Takım Listesindeki oyuncu sayıları Süper Lig ve TFF 1. Lig için 35, Misli.com 2. Lig ve 3. Lig için 30 olacak şekilde artırılacaktır. Kulüpler, 01.01.2000 ve daha sonra doğmuş olmaları kaydıyla, profesyonel ve kulübüne en az 6 ay tescilli amatör futbolcuları da A Takım Listesi'ne yazmaksızın müsabakalarda oynatabilecektir. A Takım Listelerinde zorunlu olarak bulundurulması gereken futbolculara yönelik tescil süreleri de kısaltılmıştır."

ARA TRANSFER DÖNEMİ HAKKINDA

"Ayrıca, transfer edilen futbolcuların sözleşmelerinin tescili için kulüplerden istenen Sosyal Güvenlik Kurumu ve Vergi Dairelerine, vadesi geçmiş borcu olmadığına dair belge ibraz etme yükümlülüğü 2020-2021 futbol sezonu ikinci transfer ve tescil döneminde de uygulanmayacaktır."

COVID-19 SONUÇLARINA GÖRE MAÇLAR ERTELENMEYECEK

"Bununla birlikte; yine Liglerin ikinci devrelerinin ilk müsabakalarından geçerli olmak üzere, Covid-19 PCR test sonuçlarına göre pozitif vakalar ve hastalığı geçirmekte olanlardan ötürü yapılan müsabaka ertelemeleri yapılmayacaktır. Kulüpler Futbol Müsabaka Talimatı'na göre minimum 9 kişi ile sahaya çıkabilecek, aksi takdirde hükmen mağlup sayılacaklardır."

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"