comScore
1 / 12

Son Dakika Süper Lig Haberleri (9 Şubat 2021)

2 / 12

FATİH ALTAYLI’DAN FENERBAHÇE VE GALATASARAY SÖZLERİ

<h2>FATİH ALTAYLI’DAN FENERBAHÇE VE GALATASARAY SÖZLERİ</h2>
Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un Galatasaray derbisi sonrası iptal edilen gol ile ilgili açıklamaları hakkında Fatih Altaylı, Bloomberg TV’de konuştu. 

"EROL BULUT TAMPON GÖREVİ YAPIYOR"

Fenerbahçe yönetimi akıllı bir iletişim yöntemiyle tartışmayı başka bir naklettirdi. Mesut Özil’in imza töreninde sahnede kim yoktu? Erol Bulut. Herkes vardı. Teknik Direktör dışında herkes vardı. Maç kaybedildiğinde kim yoktu? Ali Koç çıktı ama o kadar. Erol Bulut vardı. Emre Belözoğlu yoktu. Erol Bulut tampon niyetine kullanılıyor. Kazanılsaydı Volkan Demirel ve Emre Belözoğlu’nu daha fazla ortalıkta görürdük. 

"GALATASARAY’IN VERİLMEYEN PENALTISI"

Galatasaray’ın bana göre 2, tartışmasız ise verilmeyen 1 penaltısı. Onlarda VAR’a gidilmedi. Ondan sonra Ali bey diyor ki, ofasyt pozisyonunda VAR’a gidilmedi diyor. VAR’da çizgi çiziliyor. Ofsayt veya değil diyor. Mesele gündem değiştirmek. Hakem belki de farkı önledi. Penaltıyı verse başka yere gidecek maç. 

"FENERBAHÇE USTACA  GÜNDEM DEĞİŞTİRİYOR"

Fenerbahçe ustaca gündem değiştiriyor. Haklarını ara. Tamam. Ancak ben bu kadar para harcadım. Her şeyi yaptım. Niye olmadı diye kendi kendine özeleştirisini en azından içeride yap. Ben her şeyi doğru yapıyorum ve her zaman haklıyım insanları doğruya götürmez. 
3 / 12

ERMAN TOROĞLU’DAN VAR İDDİALARI

<h2>ERMAN TOROĞLU’DAN VAR İDDİALARI</h2>
A Spor yorumcusu Erman Toroğlu, VAR teknolojisi hakkında canlı yayında gündem yaratan iddialarda bulundu. 

Fenerbahçe - Galatasaray derbisinden sonra Fenerbahçe kulübü resmi internet sitesinden VAR sistemiyle ilgili yayınlanan açıklama kamuoyunda uzun süre tartışılırken, Erman Toroğlu; Yusuf Namoğlu döneminde VAR odalarını gezdiğini ve konuştuğunu söyleyerek çarpıcı iddialarda bulundu. 

"TFF’NİN ANLAŞTIĞI FİRMANIN ELEMANLARI OFSAYT ÇİZGİLERİNDE"

VAR’daki ofsayt çizgi olayına çıktığından beri inanmıyorum. Hangi takım olursa olsun fark etmiyor. Topa vurulduğu an önemli. Çizgi çekilen yer, görüntü çok önemli. 15 cm yandan çekersen doğru kararı veremezsiniz. VAR odalarını gördüm. Konuştum. Yusuf Namoğlu zamanında. Şahin gözü bir diye bir firma var. TFF, firmayla anlaşıyor. Şahin gözü firmasının elemanları yapıyor. MHK Başkanı hiçbir şekilde Şahin Gözü firmasının çekimlerde çalıştırdığı elemanlara karışamıyor. TFF Başkanı altındaki bazı gruplar firmanın görevlendirdiği kişiye karışabiliyor. TFF, firma ile anlaşıyor. Firma birilerini yolluyor ama TFF Başkanı altındaki bazı gruplar firmanın görevlendirdiği kişilere karışabiliyor. Bunun önüne geçilmeli. Geçmişte böyle yapıldı. Ofsayt çizgileri yanlış bakın ben bunu söyledim hep. 
4 / 12

FENERBAHÇE’DEN VAR TEPKİSİ

<h2>FENERBAHÇE’DEN VAR TEPKİSİ</h2>
Fenerbahçe Kulübü resmi internet sitesinden, Galatasaray derbisinde Ozan Tufan’ın ofsayt gerekçesiyle iptal edilen golüyle ilgili uzun bir açıklama yayınladı. 

RESMİ AÇIKLAMA

Takımımızın, Süper Ligin 24. hafta maçında ortaya konan, maçın sonucuna etki ettiğini düşündüğümüz hakem yönetimi ile ilgili yaşananların ardından gerek Kulübümüzün, gerekse Türk futbolunun menfaatleri adına somut gerçekleri ortaya koyma sorumluluğu ile bu açıklamayı yapıyoruz.

Maçın 75. dakikasında, Ozan Tufan’ın kaydettiği ve 30 saniye içerisinde yangından mal kaçırırcasına "ofsayt" gerekçesiyle iptal edilen, gerek spor yorumcuları gerek Kulübümüz gerekse taraftarlarımızca "nasıl ofsayt olduğuna dair kesinlikle net bir karar verilemeyen" gol pozisyonumuz bir gerçeği açıkça gözler önüne sermiştir.

Bu gerçek; "VAR teknolojisi" adı altında "100% güvenilir" olarak lanse edilmeye çalışılan; ancak yetersiz veya art niyetli ellerin altında aksine manipülasyonların meşrulaştırılma aracına dönüşebilecek olan sistemin sorgulanması gerekliliğidir. 

Vurgulamaya çalıştığımız "istikrarsız uygulamalarla manipülasyonun meşrulaştırılması", bazen bir kırmızı kart pozisyonun veya penaltının es geçilerek "gündemden kaçırılması" bazen de bir ofsayt pozisyonunun "yanlış yansıtılması" olarak tezahür etmektedir.

Bu vesileyle tüm kamuoyuna VAR sisteminin özellikle ofsayt çizgileri noktasında, anlatılan şekilde otomasyona dayanmadığını ve manipülasyona ne kadar açık olduğunu somut örnek ve fizik kuralları ile sunmak isteriz:

1) Öncelikle VAR sisteminin kullandığı çizgi ölçme teknolojilerinden 100% güvenilir ve objektif olanın, sadece kale çizgilerine 90 derecelik dikey açı ile konumlandırılmış kameralar ile çekim ve ölçüm yapılan gol çizgisi teknolojisi olduğunu vurgulamak isteriz. 

2) Gol çizgisi dışında ölçüm yapılmaya çalışılan tüm pozisyonlarda, kamera açıları savunmadaki son oyuncuya 90 derecelik dikey açı ile konumlandırılmış olmadığından, bu açılar ile alınmış görüntüler üzerinde çekilen çizgilerin sadece ve sadece bir tahmin modellemesi olduğu fizik kurallarınca sabittir.

3) Bu doğrultuda; pozisyonların ofsayt olup olmadığını belirlemek için çizgiler çekilirken, bir teknolojinin parçası olmayan, tamamen VAR sisteminin başındaki hakemlerin ve teknisyenlerin subjektif seçimlerine ait ve sonuçları direkt etkileyen seçimler ise sırasıyla aşağıda maddeler halinde listelenmiştir:a)      Birçok kamera ile yapılan çekimler arasından, hangi kamera açısı ile çekilmiş görüntüye çizgi çekileceğinin kararlaştırılması. 

b)      Topla son oynayan hücum oyuncusunun top ayağından veya vücudundan çıkarken tam olarak hangi mili salisede görüntünün durdurulacağının ve çizginin çekileceğinin kararlaştırılması. 

c)       Hücum edilen kaleye en yakın savunma oyuncusu ve hücum oyuncularının kaleye en yakın topla oynayabilecek vücut bölümlerinin belirlenmesi ve izdüşümlerinin yaratılması.

d)      Çizgilerin görüntülere uygulanması

e)      Ofsayt pozisyonlarında topa vuruş anı ve oyuncuların tam bu andaki dizilişlerinin eş zamanlı görülebileceği birkaç farklı açılı görüntünün aynı ekran içinde gösterilmesi.

Yukarıdaki maddeler ışığında çok net anlaşılabileceği üzere, VAR teknolojisi ile belirlenen ofsayt çizgileri Türk futbol kamuoyuna ısrarla lanse edilmeye çalışılan şekilde 100% güvenilir şekilde bir yazılım ile otomatik olarak belirlenmemektedir. VAR sisteminin başındaki hakemlerin ve teknisyenlerin sübjektif seçimleri neticesinde sonuçlar belirlenmekte, onların takdirine göre vuruş anı ve en öndeki uzuv gibi hususlar belirlenmektedir. 

Bu noktada yukarıda saydığımız subjektif seçim kriterleriyle ilgili Ozan Tufan’ın atmış olduğu gol ve ligimizde bu sezon içinde öne çıkmış vurucu birkaç örneği resimleriyle paylaşmak ve subjektif seçimlerle kararın nasıl sübjektif kriterlere dayandırılabileceğini göstermek istiyoruz:
 


-          Ozan Tufan’ın golünde kamera açısı gol çizgisi kamerası yerine arka bir açıdan tercih edilerek, hem hizalama zorlaşmakta, hem de futbolcuların tüm uzuvlarının görülemediği bir kare kullanılmıştır. Haliyle hangi oyuncunun daha önde bir uzvu olduğu arka görüntüden saptanmaya çalışılarak, en doğru sonuca ulaşmak şansa bırakılmıştır.
 
-          Yine aynı golde bizce hatalı kamera açısından bakıldığında, duran topu kullanan Mesut Özil’in topa tam dokunduğu anın belirlenmesi mümkün değildir. Halbuki neredeyse tüm ofsayt pozisyonlarında ekran bölünerek, eş zamanlı bir görüntüyle topa dokunulma anı da gösterilmekteyken, bu pozisyonda sıra dışı biçimde Mesut Özil’in ayağının topun arkasında kaldığı ve tam dokunuş anının görülemediği bir kare kullanılarak, subjektif bir veri olan VAR hakemi seçimi tek gerçek olarak dayatılmıştır. Bu durum, tüm Fenerbahçeli’lerin akıllarında oluşan soru işaretlerinin sebeplerinden biridir.
 
-          Yine ligimizde Gaziantepspor Stadyumu’nda yaşanan iki hadiseden, birinde Pelkas’ın golü ofsayt gerekçesiyle iptal edilirken, rakip takımın golü bizim ikna olamadığımız VAR seçimleriyle "ofsayt değil" olarak tespit edilmiştir. 
 
VAR sistemine, teknolojinin getirdiği yeniliklere destek verdiğimizi en başından beri pek çok kez vurgulamış; geçen sezonlarda yaşadıklarımıza ek olarak bu sezon Takımımızın VAR eliyle iptal edilen gollerine rağmen herhangi bir tepki ortaya koymamış olmamıza rağmen, Gaziantep maçıyla birlikte dikkatimizi iyice çeken bu standartsız uygulamalar ve Cumartesi günkü maçta yaşananların ardından bu sistem ve bunun idaresini yapan yetkililer hakkında soru işaretleri oluşmaya başlamıştır. 
 
Yukarıda özetlediğimiz olayların görüntülerini bir kez daha kamuoyu ile paylaşarak samimi eleştirilerimize cevap bekliyoruz. Yukarıdaki 3 görüntüye göre, ofsayta tüm kamuoyuna göre en yakın olan pozisyona dakikalarca inceleme yapılarak gol kararı verildiği, diğer 2 pozisyona ise çok hızlı inceleme ve kararlar ile 1 dakika içinde ofsayt kararı verildiği sabit gerçeklerdir. Hatta belki de bir noktalamanın bile önemi olan bu kritik uygulamada, ekli görüntüden de göreceğiniz üzere, Pelkas’ın iptal edilen golünde birbiriyle çelişki yaratacak, en az 4 işaretleme yapıldığı anlaşılmaktadır. Bu örnekleme dahi, başta biz Fenerbahçeli’lerin olmak üzere tüm kamuoyunun sisteme güvenini sarsmaktadır.
 
İşte bu manuel ve subjektif dokunuşlar, VAR sisteminin başındaki kişilerin kimliğini, ilişkilerini ve yakınlıklarını daha önemli kılmaktadır. 
 
Eminiz ki futbol dünyasının içinde adaleti ve hakkaniyeti önemseyen kişiler, şüpheli ilişkiler varsa bunları er ya da geç deşifre edeceklerdir. 
 
Biz adil ve namuslu kişilerin rahatça konuşabilecekleri futbol ikliminin yaratılması için ilk günden beri verdiğimiz mücadeleyi, Fenerbahçe var oldukça sürdürmeye devam edeceğiz. 
 
Bu doğrultuda; Fenerbahçe Spor Kulübü olarak; 2000’li yılların başında bir rakibimizin yöneticisinin dile getirdiği ’Yan hakemleri ayarlayan, şampiyon olur’ sözünün etkilerinin, günümüzde VAR hakemleri düzleminde geçerliliğinin sürmediğini umuyoruz. 
 
Bunun ispat edilebilmesi için, uygulamalarda akıllarda en ufak soru işareti kalmayana kadar toplumu bilgilendireceğimizi ve başta Fenerbahçeliler olmak üzere tüm spor severleri düzenin doğru çalışmasını talep edecekleri donanım ve bakış açısıyla donatacağımızı önemle vurgulamak isteriz. 
 
Futbol camiası yeterli bilgi ve donanıma ulaştığında, bizim rahatsızlıklarımızın her objektif spor severin de bakış açısı olacağına ve o zaman sübjektif dokunuşlara cesaret edenin bu oyunun içinde kalamayacağına eminiz. 
5 / 12

GALATASARAY VE FENERBAHÇE’DEKİ BAKASETAS GERÇEĞİ

<h2>GALATASARAY VE FENERBAHÇE’DEKİ BAKASETAS GERÇEĞİ</h2>
Alanyaspor’dan ayrıldıktan sonra Fenerbahçe’nin başına geçen teknik direktör Erol Bulut Bakasetas ile yakından ilgilendiklerini sezon başında üstüne basa basa vurguladı. Ancak Sarı-Lacivertli takım bu transfere sıcak bakmayınca tercihleri Pelkas’dan yana oldu.

Devre arası transfer dönemi öncesi Galatasaray yöneticileri Alanyaspor’dan Bakasetas’ın durumunu sordu. Sarı-kırmızılı takım istese 3 milyon Euro + 500 bin Euro’luk bonusla transferi sonlandırabilecekti. Ancak bu girişim ilginin ötesine geçmedi. (Fanatik)
6 / 12

İŞTE DORUKHAN’IN GİDECEĞİ TAKIM

<h2>İŞTE DORUKHAN’IN GİDECEĞİ TAKIM</h2>
Beşiktaş ile sezon sonu bitecek olan sözleşmesini uzatmayan Dorukhan Toköz cephesinde sıcak gelişmeler yaşanıyor. Dorukhan Toköz’ün rotasını tamamen yurt dışına çevirdiği öğrenildi.

Daha önce İtalyan Udinese’nin gündeminde yer alan Dorukhan için menajeri Ahmet Bulut’un da harekete geçtiği kaydedildi. Oyuncusu için Avrupa’dan takım arayan Bulut, İspanya’dan kulüplerle temas halinde... (Fanatik)
7 / 12
Beşiktaş Yönetimi’nin 1 sezon daha kiralamak istediği 24 yaşındaki futbolcunun, yeni takımında mutlu olduğu için İstanbul’da kalmak istediğini menaceri aracılığıyla Sporting’e ilettiği bildirildi. Başarılı futbolcunun bonservisini almak için ilk yapılan temasta 5 milyon Euro’luk taleple karşılaşan yönetimin, bu yüzden başarılı futbolcuyu yeniden kiralamak için temasta bulunacağı kaydedildi. (Fanatik)
8 / 12

MESUT ÖZİL İLK 11’E GİRİYOR

<h2>MESUT ÖZİL İLK 11’E GİRİYOR</h2>
Fenerbahçe’nin devre arasında kadrosuna kattığı dünya yıldızı Mesut Özil, Ziraat Türkiye Kupası çeyrek final maçıyla Sarı-Lacivertliler’de ilk kez 11’de görev yapacak.

Daha önce Hatayspor ve Galatasaray maçlarında sonradan oyuna dahil olan ve fizik olarak hazır hale gelen yıldız futbolcu, Başakşehir mücadelesinde ilk kez 11’de sahaya çıkacak. Sakatlar dönmediği için Ozan ve Sosa ikilisi orta alanda göreve devam edecek. Mert Hakan ise kulübede olacak. (Sabah)
9 / 12

GALATASARAY 2 YILDIZIN TAPUSUNU ALACAK

<h2>GALATASARAY 2 YILDIZIN TAPUSUNU ALACAK</h2>
Galatasaray’a ara transfer döneminde kiralık olarak gelen Henry Onyekuru ve Mostafa Mohamed’in bonservisleri alınacak. Sabah’ın haberine göre, West Bromwich Albion’a kiralanan Diagne, sezon sonunda Onyekuru’nun sponsoru olacak.

İngiliz ekibi Premier Lig’de kalırsa 6 milyon Euro, küme düşerse 4 milyon Euro’ya Diagne’nin bonservisini alacak. Senegalli golcüden gelecek para, Onyekuru’nun 4.3 milyon Euro’luk satın alma opsiyonuna kullanılacak.

Mostafa Mohamed’in kiralık sözleşmesi ise bir sezon daha devam ediyor. 2022 yazında FFP anlaşması sona erecek Galatasaray’ın 4 milyon dolar olan bonservisi almasında engel bulunmuyor.
10 / 12

FATİH TERİM’E MEKSİKA’DAN SOL BEK

<h2>FATİH TERİM’E MEKSİKA’DAN SOL BEK</h2>
Ünlü İtalyan gazeteci Nicolo Schira, Galatasaray’ın Meksika ekibi Leon’da forma giyen sol bek Yairo Moreno ile görüşmelere başladığını öne sürdü. Schira Türkiye saati ile gece saat 04.47’de paylaştığı haberinde, 25 yaşındaki Kolombiyalı sol bek oyuncusunun Avrupa’da oynamak istediğini belirtti. (Fotomaç)
11 / 12

SERGEN YALÇIN 3 İSMİ GÖNDERDİ

<h2>SERGEN YALÇIN 3 İSMİ GÖNDERDİ</h2>
Beşiktaş’ın başarılı teknik direktör Sergen Yalçın, bu sezon aldığı 3 galibiyette 3 hocanın takımdan gönderilmesine neden oldu. Süper ligin 13’üncü haftasında oynanan ve siyah-beyazlıların 4-0’lık galibiyetiyle sonuçlanan Erzurumspor maçının ardından Hüseyin Çimşir’in, 16’ıncı haftada Kayseri deplasmanında sarı-kırmızılı ekiple karşılaşan ve 2-0’lık galibiyetle Samet Aybaba’nın görevlerinden istifa etmelerine sebep olan Sergen Yalçın; önceki akşam oynanan ve 1-0’lık kazanılan Konyaspor maçının ardından teknik adam İsmail Kartal’ın kulübündeki görevinin sona ermesinde etkili oldu. (Fotomaç)
12 / 12

EROL BULUT’UN FENERBAHÇE’DEKİ YENİ 11’İ

<h2>EROL BULUT’UN FENERBAHÇE’DEKİ YENİ 11’İ</h2>
Fotomaç’ın haberine göre Mesut Özil’i ilk 11’e monte edecek olan Bulut, sakatlığının geçmesinin ardından İrfan Can ve Pelkas’ı da birlikte oynatmayı düşünüyor. Genç teknik adam, topa hükmeden bir takım oluşturacak.

Bu üçlüye Osayi ve Samatta’nın da katkısıyla hücumda geçmiş haftalara göre çok daha etkili bir Fenerbahçe hedefleniyor. Yeni Fenerbahçe’nin alacağı sonuçlar ise merakla bekleniyor.

İşte Bulut’un kafasındaki ilk 11...

Altay, Nazım, Szalai, Serdar, Caner, Gustavo, İrfan Can, Mesut Özil, Pelkas, Osayi, Samatta..