comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Son Dakika Beşiktaş Haberleri (5 Şubat 2017 Pazar)

05 Şubat 2017, Pazar 00:31
Son Dakika Beşiktaş Haberleri (5 Şubat 2017 Pazar)

5 Şubat 2017 Pazar günü basında Beşiktaş ile ilgili yapılan haberleri derledik. Beşiktaş ile ilgili 5 Şubat 2017 Pazar günü yaşanan tüm gelişmeler haberimizde.

FutbolArena - Beşiktaş ile ilgili 5 Şubat 2017 Pazar günü basında yapılan haberleri bir araya getirdik. İşte o haberler:
 

Caner Erkin ile Asena Atalay davasında mahkeme icra kararını durdurdu


Beşiktaş forması giyen Caner Erkin ile eski eşi Asena Atalay arasında yaşanan polemikte son durum. Asena Atalay'ın Caner Erkin hakkında başlattığı icra takibinde son durum ne? Caner Erkin'in avukatı Asena Atalay'ın başlattığı icra takibiyle ilgili mahkemeye dilekçe sundu ve icra takibini durdurma kararı çıkarttı. Caner Erkin ile Asena Atalay arasında yaşanan icra takibi mahkemesiyle ilgili son gelişmeler ortaya çıktı.

Sabah Gazetesi'nden Dilek Yaman'ın haberine göre itiraz dilekçesinde; Çınar'ın barınma giderleri adı altında talep edilen 110 bin liranın, Atalay'ın gelecek aylardaki kira borcu olduğu iddia edildi. Çocuğun sağlık giderleri için istenen 120 bin liranın fazla; gıda masrafları, özel ders, müzik eğitimi, spor gibi dersler için istenen 70 bin liranın ise hukuksuz olduğu ileri sürüldü.
Dilekçede; Çınar'ın üç aylık yaz tatili ve sömestr tatili için talep edilen tatil parası 150 bin liranın ise fahiş bir rakam olduğu kaydedildi. Caner Erkin'in itirazı sonrası mahkeme, icranın durdurulmasına karar verdi. İcranın iptali için açılan dava ise sürüyor.

Asena Atalay'ın geçtiğimiz günlerde Caner Erkin'in çocuğunun giderlerini karşılamadığı gerekçesiyle icra takibi başlattığı belirtilmişti. Asena Atalay'ın hazırladığı giderler listesi şu şekilde:

1-Çocuğun sağlık harcamaları- 12 bin TL

2- Çocuğun eğitim giderleri 60 bin TL

3- Çocuğun bakıcı masrafları 42 bin TL

4- Çocuğun ulaşım masrafları 36 bin TL

5- Çocuğun giyim masrafları 12 bin TL

6-Çocuğun gıda masrafları 36 bin TL

7- Çocuğun Müzik eğitimi 24 bin TL

8- Çocuğun spor masrafları 15 bin TL

9- Çocuğun tatil masrafları (Kayak) 45 bin TL

10 – Çocuğun barınma giderleri 32 bin 338 TL

11- Çocuğun barınma masrafı (Kira) 89 bin 100 TL

12 Çocuğun barınma masrafları (Aidat) 21 bin TL

Yüzde 9 faizi ile toplam rakam 451 bin 151 TL
 

Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın seyirci sayıları


Süper Lig'de üç büyüklerin, iç saha maçlarında stadyum doluluk oranları açıklandı.

@futbolverileri twitter hesabının yayınladığı verilere göre Beşiktaş üç büyükler arasında en çok taraftara oynayan takım konumunda...

BEŞİKTAŞ'IN TARAFTAR SAYISI

Beşiktaş haftasonu oynadığı 8 maçta 29.460 kişi ortalaması yakalarken Pazartesi günü oynadığı maçta 26.665 kişi geldi. Bu sezon iç sahada toplam 9 maça çıkan Beşiktaş'ın ortalaması böylece 29.149 oldu.

GALATASARAY TARAFTAR SAYISI

Galatasaray rakiplerinden daha az hafta sonu maç oynamasına ve iç sahada derbi oynamamasına karşın 23.500 genel ortalama ile 2. sırada yer aldı. 6 kez hafta sonu iç sahada maça çıkan Galatasaray 25.337 ortalama ile oynarken 2 kez de Cuma günü iç sahada maç oynadı ve bu maçlarda da 17.989 ortalama yakaladı.

FENERBAHÇE TARAFTAR SAYISI

Son yıllarda futbola ilgisi azalan Fenerbahçe taraftarı 3 büyükler arasında son sırada kaldı. İç sahada 10 maça çıkan Fenerbahçe 21.367 kişilik bir ortalama tuttururken hafta sonu oynadığı 9 maçta 22.859 kişiyi stada çekti. Fenerbahçe Pazartesi günü oynadığı tek maçta ise sadece 7.946 kişiye ev sahipliği yaptı.
 

Beşiktaş'ın rakibi Hapoel Beer Şeva'da Atatürk büstü


Beşiktaş, UEFA Avrupa Ligi son 32 tur maçında İsrail'in Hapoel Beer Sheva takımı ile karşı karşıya gelecek. 

Oda TV'nin haberine göre bu maç öncesinde Şalom sitesi yazarı Selin Süar, Beşiktaş'ın rakibinin şehri Beer Şeva'ya kaleme aldı. 

İşte o yazı...

"UEFA Kupası'nda Beşiktaş'ın rakibi olan bu şehir hakkında birçok ön bilgi verildi.  Hapoel Ber Şeva ile 17 Şubat 2017'de yapılacak maç öncesinde bu takımın kaç maç yaptığı, kimlerle oynadığı, kondisyonu, takım bilgileri, eşleşmeler belirlendiği gibi kamuoyu ile paylaşıldı. Ne yazık ki eşleşmelerin sonunda antisemit tepkiler ve mesajlar da sosyal medya üzerinden çığ gibi yayıldı.
 

Kelime anlamı olarak ‘Hapoel' 1926'da Yahudi topraklarında kurulan İşçi Birliği'ne ait spor kulübü anlamına gelir. ‘Hapoel' ile başlayan ve İsrail liglerinde top koşturan iki takım vardır: Hapoel Tel Aviv ve Hapoel Ber Şeva. Haber kanallarında veya ana akım medyada Beşiktaş'ın oynayacağı maç dışında kamuoyuyla paylaşılması gereken bir başka şey daha vardı: Bugün İsrail'de bulunan iki Atatürk büstünden birinin (bir diğeri Yehud'dadır) ve Kanal Cephesi'nde şehit olan askerlerimiz için yaptırılan anı büstünün Ber Şeva'da olduğu ve dahası bu şehrin nazım planının Osmanlılar tarafından yapıldığı…

Kısacası Ber Şeva, modern bir Osmanlı şehri olup, Türk kimliğini de halen yaşatmaktadır. Ne yazık ki Osmanlı'nın Ortadoğu'daki varlıkları, mirasları ve günümüze kadar kalan eserlerinden bahsedilirken nedense (!) İsrail unutulur. Hayfa'dan başlayarak, ülkenin güneyine kadar indiğiniz rotada, Tel Aviv sahilinden doğuya gittiğiniz her noktada bir Osmanlı eserini tahrip edilmeden görmeniz mümkündür İsrail'de.

İsrail'in Negev Çölünde kurulan Ber Şeva, bugünkü modern şehir görünümü Osmanlılar zamanında kazanmış bir şehirdir. Birüssebi olarak da bilinen bu şehirden İncil'de de bahsedilmektedir. İngilizce olarak ‘Well of the Oath' veya ‘Seven Wells' (Yedi Kuyu) olarak da şehir bilinmektedir. Zaten  ‘Be'er' İbranicede ‘kuyu', ‘şeva' ise ‘yedi' demektir. 90'lı yıllarda demir perdenin çökmesi sonrası İsrail'e aliya yapan Rus kökenli Yahudi nüfusu en çok bu şehirde yaşar. Öyle ki hafta sonları eski şehir tarafında kurulan pazarda satılanları gördüğünüzde kendinizi bir an bir Rus şehrinde sanabilirsiniz veya sokaklarda İbraniceden daha fazla duyduğunuz Rusça konuşmalar da bu hissinizi bir kat daha artırır. Ber Şeva, aynı zamanda Adana ile kardeş şehirdir.

Şehrin kurulmasını ve gelişmesini Yeni Ahit Dönemi, Osmanlı Dönemi, İngiliz Mandası ve İsrail'in Kuruluşundan Sonraki Dönem altında inceleyebiliriz. 31 Ekim 1917'de İngiliz Kuvvetleri tarafından alınan şehir, en parlak zamanını Osmanlı Dönemi'nde yapılan Hicaz Demiryoluna yapılan bir bağlantı ile yaşamıştır. Bugün günümüz Ber Şeva'sında halen Osmanlı'dan kalan tren garı, karakol ve o dönemki yöneticilerin yaşadıkları evler görülebilir. Şehrin bu dokusu asla bozulmamış aksine korunmuş. Güneyden şehre girerken sağınızda Osmanlı Dönemi'nde yapılan tren yolu köprüsü size yol boyunca eşlik eder. Daha sonra bu eski tren yolu şehrin doğusuna doğru yönelir. ‘Ber Şeva'nın Atatürk'ü' de zaten şehrin bu noktasındadır. Türk varlığı simgelerinin en çok olduğu bu bölgede, kanal cephesinde şehit askerlerimizin anısına yapılan anıt ile birlikte mağrur bir şekilde sizi selamlar. Türkçe, İbranice ve İngilizce olarak ‘Yurtta sulh cihanda sulh' veciz sözü göğsünüzü kabartır. Bu büyük liderin büstüne bakarken “Neden komşu ve din birliği içerisinde olduğumuz diğer ülkelerde bir Atatürk büstü yok?” sorusu ister istemez insanın aklında yankılanır.

Ber Şeva, İsrail'in sayılı üniversitelerinden Ben Gurion Üniversitesine de ev sahipliği yapar. Bu üniversitenin en önemli üç kampüsü Ber Şeva'da yer almakta. 2014'te yapılan bir araştırmaya göre dünyada ilk 300'e giren dört İsrail üniversitesinin biri de Ben Gurion Üniversitesidir. Şehre yaklaşık bir saat uzaklıktaki Sede Boqer'de ise Jacop Blaustein Çöl Araştırmaları Merkezi'nde başta tarım olmak üzere çevre, yenilenebilir enerji ve doğa bilimleri alanlarında ses getiren bilimsel çalışmalar yürütülmektedir.

Bilimi, ilerlemeyi, insanlığı, aydınlığı yüreğine kazımış bir ülke lideri, Ber Şeva'nın Atatürk'ü, ‘Yurtta sulh, cihanda sulh' mesajını İsrail'in güneyinden bir kez daha tüm dünyaya haykırmakta ve gerekli olmayan durumlarda savaşın bir cinayet olduğunu, özgürlüğü, bağımsızlığı ve insan haklarını, yolu buraya düşen herkese hatırlatmakta."


Selen Yakıcı İle Top 5 (16 Kasım 2020)