comScore

Skandallar ülkesi İzlanda! Türk öldürmek serbestti

11 Haziran 2019, Salı 13:46
Skandallar ülkesi İzlanda! Türk öldürmek serbestti

Milli Takımımızın skandal bir uygulamayla karşılandığı İzlanda'nın geçmişinde de Türklerle ilgili aldığı kararlar dikkat çekiyor.

FutbolArena - EURO 2020 Elemeleri'nde Milli Takımımız bu akşam İzlanda ile deplasmanda karşılaşacak. Maç için İzlanda'ya giden Milli Takımımıza havaalanında skandal bir tavır uygulanmıştı. Milli futbolcularımızın özel eşyaları didik didik aranmış ve kafile saatlerde havaalanında bekletilmişti. İzlanda'nın bu skandal tavrı sonrası Türkiye Cumhuriyeti devleti de devreye girerek İzlanda'ya NOTA verdi. Yaşanan bu olay, İzlanda'nın ülkemizle ilgili geçmişteki skandal kararlarını akıllara getirdi.
 

İzlanda'da Türkleri öldürmek serbest miydi? 


İzlanda'nın Türkiye'ye karşı tutumu çok eskilere dayanıyor. 1627 yılında Osmanlı donanması 26 gün içerisinde 400 İzlandalı'yı eskir almıştı. İzlanda'nın çeşitli şehirlerinde gerçekleşen adam kaçırmalar nedeniyle Türklerin öldürülmesi serbest bırakıldı. Bu yasa nedeniyle hiçbir Türk öldürülmese de çıkarılan yasa yıllarca yürürlükte kaldı. 1970 yılında konunun yeniden gündeme gelmesiyle yasa kaldırıldı. Buna rağmen İzlanda'nın Grindavik, Austfiroir ve Vestmannaeyjar şehirlerinde Türk vatandaşlar için "İnsan çalan Türk" anlamına gelen "Tykjaranid" ifadesi kullanılıyor.


 

İzlanda nerede? İzlanda nasıl bir ülke? İzlanda wikipedi


İzlanda (İzlandaca: Ísland), Atlas Okyanusu'nun kuzeyinde Grönland'ın güneydoğusu ile İskandinavya ve Büyük Britanya'nın kuzeybatısında yer alan bir ada ve Avrupa ülkesi. İzlanda, Arktik Okyanusu ile çevrilidir.
Atlas Okyanusu'nun kuzeyinde volkanik bir ada üzerinde kurulmuş ve çevresindeki birçok küçük adadan meydana gelmiş bir devlet. En yakın komşusu Grönland olup, 350 km uzaktadır. Diğer komşuları Norveç 1050 km, İskoçya 800 km uzaklıktadır.
 

İzlanda tarihi, İzlanda hakkında merak edilenler


861 yılında Norveçliler tarafından keşfedilen adaya ilk kez 9 ve 10. yüzyılda Norveç'ten gelen Vikingler yerleşmişlerdir. Bu toplulukların önderleri birleşerek 930 yılında parlamentonun ilk örneği sayılabilecek Athing'i meydana getirdiler. İç anlaşmazlıklar sonucu bağımsızlığını kaybeden ada 1262 yılında Norveç'in egemenliği altına girdi. 14. yüzyılda Norveç'in Danimarka'ya bağlanmasıyla, Danimarka'nın hâkimiyeti altına girdi. Danimarka önceleri adadan ticari bakımdan faydalanmaktaydı. Daha sonra İzlanda'yı tamamen idaresi altına aldı. 1551 yılında referandum ile Protestanlığı kabul eden İzlandalılar, 1662 yılında Danimarka kralına bağlılık yemini ettiler. 17. yüzyılda adada hastalık, kıtlık ve volkan püskürmeleri ortalığı kasıp kavurdu. 1838'de Reykjavik'te on üyeli bir meclis kuruldu. 1843'te de Althing yeniden teşkil edildi. 1904'te İzlanda'ya diplomasi dışında özerklik tanındı.

19. yüzyılda ortaya çıkan milliyetçilik akımları sonucu 1918 yılında İzlanda, Danimarka'ya bağlı bir devlet hâline geldi. II. Dünya Savaşı sırasında stratejik bir değer kazanan İzlanda'yı korumak gerekçesiyle İngiltere tarafından işgal edildi. Daha sonra 1941'de Amerikalılar burayı devraldı. 1941 yılında Althing, Danimarka ile bağlarını koparma kararı aldı. 1944 yılı Mayıs ayında halk oyuna sunulan yeni anayasa oylandıktan sonra 17 Haziranda cumhuriyet ilan edildi. İzlanda 1949 yılında NATO'ya üye oldu. Ordusu olmayıp da NATO üyesi olan tek ülkedir. 17 Haziran 1944'te, Amerika Birleşik Devletleri, İzlanda'yı ilk tanıyan ülke olmuştur.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Ronald Reagan ile Sovyetler Birliği Genel Sekreteri Mihail Gorbaçov 11-12 Ekim 1986'da Reykjavik'te, nükleer silahların sınırlandırılması görüşmelerinin başlatıldığı bir zirve toplantısı yaptılar.

Son dakika Milli Takım Haberleri FutbolArena'da!

Futbolrena Haber Turu (17 Eylül 2019)


Canlı iddaa sonuçları için tıklayın.