comScore

Siyanür nedir? Siyanür'ün etkileri neler? Siyanür insanı öldürür mü?

09 Kasım 2019, Cumartesi 12:10
Siyanür nedir? Siyanür'ün etkileri neler? Siyanür insanı öldürür mü?

Siyanür nedir, Siyanür'ün etkileri neler gibi aramaların yanıtlarını haberimizde bulabilirsiniz. Türkiye'yi sarsan ölüm haberlerinin ardından Siyanür ile intihar edildiği belirtildi.

Siyanür nedir? Siyanür ne, Siyanür yan etkileri neler, Siyanür etkisi, Siyanür insanı öldürüyor mu, Siyanür intiharı gibi aramaların yanıtlarını haberimizde bulabilirsiniz. Türkiye'yi sarsan ölüm haberlerinin ardından siyanürün ne olduğu merak ediliyordu. Siyanür hakkında bilinmesi gereken önemli bilgileri derledik. 
 

Siyanür nedir? Siyanür ilaç mı? Siyanür etkileri neler?


Endüstriyel alanlarda kullanılmasıyla bilinen Siyanür bir zehirdir. Siyanürün kendisi ve türevleri ölümcül zehir maddeleridir. Kimsayaln anlamda siyanür, bir karbon ve karbona bağlı üç azor atomu içerek bileşiklere verilen bir addır. Endürstriyel alanlarda üretilen ve bu alanlarda kullanımı sık olan siyanürün son dönemlerde intihar vakalarında gündeme gelmesi dikkat çekti. 

Siyanür, siyano grubu (-C≡N), bir karbon ve ona üç bağlı azot içeren kimyasal bileşiklere verilen addır. Organik ve inorganik çeşitleri bulunmakta yahut endüstriyel prosesler ile üretilmekte ve kullanılmaktadır. Organik bileşikleri nitril grubu altında isimlendirilir ve çoğu zehirli olmaktan uzaktır. Citalopram , fadrozol ve ledrozol gibi ilaçlar bu gruba örnek olarak gösterilebilir.


Öte yandan bazı bitkiler ve Hayvanlarca da üretilmektedir. Siyanürü doğal olarak üreten birçok bitki, bakteri ve böcek vardır. Kiraz, badem, kayısı, şeftali, erik, fasulye, patates, turp, lahana, şalgam, brokoli ve mısır siyanürlü bileşikleri doğal olarak üretmektedir. Endüstride ise genellikle taşıma ve saklama güvenliği sebebiyle tuzları sodyum siyanür ve trityum siyanür demir çelik endüstrisi ve maden sanayi gibi çok çeşitli sanayi kollarında kullanılmakla beraber gaz formu hiydrosiyanik asit de 'HCN' akrilik fiber , plastik üretimi ve sentetik kauçuk uygulamalarında sıklık ile kullanılmaktadır. Hidrosiyanik asit 28 santigrat derecede kaynama noktasına ulaşır ve acı badem kokusuna sahiptir.
 

Siyanürün kullanım alanları neler?


Siyanür günümüzde muhtelif çeşitleriyle farklı endüstri alanlarında kullanılıyor. Bunların başında da kimyasal üretim endüstrisi gelmektedir. Bunu nylon polyamid, akrilik ve plastik üretim sanayileri takip ediyor. Madencilikte de siyanür kullanımı 1880 yıllarından başladığı bilinmektedir. Özellikle altın ve gümüş üretiminde kullanılan siyanürün, kapalı devre sistemlerle kullanımı gerçekleşmektedir.

ANTALYA'DA SİYANÜRLE İNTİHAR HABERİ

FutbolArena Haber Turu (26 Mart 2020)