comScore

Sivasspor Sivasspor

FutbolArena'nın konuğu Rıza Çalımbay | Şampiyonluk yürüyüşü

08 Ocak 2020, Çarşamba 22:43
FutbolArena'nın konuğu Rıza Çalımbay | Şampiyonluk yürüyüşü

Süper Lig'in ilk yarısını lider bitiren Sivasspor'da başarılı teknik direktör Rıza Çalımbay, Antalya kampında FutbolArena'nın sorularını yanıtladı. 

FutbolArena Röportaj - Sivasspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, Antalya kampında FutbolArena'nın konuğu oldu. Başarılı teknik adam şampiyonluk yarışı, transfer gündemi ve kariyerine dair birçok konuda samimi açıklamalarda bulundu. 

"KHALİLİ SON ANDA VAZGEÇTİ"
Bizim büyük paralar vererek oyuncu alma şansımız yok. Khalili ile anlaşmıştık. Son anda vazgeçti. Bonservis bedeli almadan vereceklerini söylediler. Son anda ben İsveç'e dönmek istiyorum ve gitti. Şoke olduk yani. Onu Türkiye'ye getiren de biziz.  Yapacağımız 2-3 takviye çok önemli. Onları da alabilirsek kolay kolay sıkıntı yaşamayız. 

"BEŞİKTAŞ MAÇINA KIRILMA MAÇI OLARAK BAKMIYORUM"

Beşiktaş maçına kırılma maçı olarak bakmıyorum. Neticede Beşiktaş ile oynuyoruz. Her şey olabilir. Zor maç. Beşiktaş ile Vodafone Park'ta oynamak kolay değil. Taraftarın gücünü ben çok iyi biliyorum. Taraftarın baskısı ve takımıyla bütünleşmesi ayrı bir güç Beşiktaş'ta. Oynamayı bile oynatır. "BAŞAKŞEHİR'İN İMKANLARI GENİŞ"

Başakşehir'de hiç sıkıntı yok. Kadrosu geniş. Her türlü imkanları var. Bize göre avantajları var. Bizim ilk yarıda gösterdiğimiz performansın kat kat üstüne çıkmamız gerekiyor. 

"BİZ VE BAŞAKŞEHİR HARİÇ, HERKES 'BİZ ŞAMPİYON OLACAĞIZ' DİYOR"

Sezona ilk 5 hedefiyle başladık. Her takım öyle başlar. Biz tabi ki yukarıdan kopmak istemiyoruz. Kopmamak için ilk yarıdaki oyunumuzun üstüne çıkmalıyız. Hem bireysel, hem takım olarak. Yapacağımız 2-3 takviye çok önemli. Onları da alabilirsek kolay kolay sıkıntı yaşamayız.  Biz hariç herkes "Biz şampiyon olacağız" diyor. Bir Başakşehir, bir biz söylemiyoruz. Biz lider, Başakşehir ikinci sırada. 

Beşiktaş'tan bu kadar çok teknik direktör çıkmasını neye bağlıyorsunuz?
Bizim jenerasyonda iş disiplini ve iş ahlakı mükemmeldi. Futbolu da çok seven insanlardı. Bu iş stresli ve sıkıntılı işler. Dünyanın en zor işlerinden bir tanesidir teknik direktörlük. Takım kötü gittiği zaman her şey sana yüklenir. Sahada bir sürü şey yaşanır ve direkt teknik direktör sorumlu gösterir. Öyle 5 yıllık imza falan olmaz. Avrupa'da yapabilirsin bunu ama bizde olmaz. 

Trabzonspor'da Ünal Karaman'ın ayrılığına şaşırdınız mı?

Tam detayını bilmiyorum. Ben Trabzonspor'da çalışırken geldiğimde takım 13. sıradaydı. 5. yaptık. Ancak biz orada hiç transfer yapmadık. Mas'ın yerine Novak'ı aldık. Transfer yapsaydık ilk 3'te bitirirdik. Ünal hocaya aşırı şekilde destek verdiler. Bize yapmadıkları transferlerin 10 katını Ünal hocaya yaptılar. Bir sürü oyuncu aldılar. Yaşanan süreç kimsenin kendi aralarında bir olay kesinlikle. Zaman zaman böyle şeyler olur. Konya'da hiçbir şey olmadan ayrıldık. Konyaspor Başkanı bana şehir uyuşmazlığı oldu dedi. Başka hocaya söylemeyin sakın dedim. 

Beşiktaş'ta yarım kalan işiniz olduğunu düşünüyor musunuz?

Kesinlikle. Ben Beşiktaş'a gittiğimde ligden kopmuştu. İkinci yarının lideri yaptım. Avrupa'ya götürdüm ve gruplara kaldık. Sonra ligde sıkıntılı bir süreç oldu. Transfer yapamadık. En iyi oyuncumuz Carew satıldı. Baktık bazı şeyler olumlu gitmiyordu ve ayrıldım. Beşiktaş'ta yaşadığım çok güzel bir süreçti. Nerede olursak olalım Beşiktaş'ın yeri bende ayrı. 

Sivasspor Haberleri FutbolArena'da!

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"