comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Sivasspor Haberleri: Aatif Chahechouhe, Fenerbahçe'de başarılı olur mu?

04 Haziran 2016, Cumartesi 17:42
Sivasspor Haberleri: Aatif Chahechouhe, Fenerbahçe'de başarılı olur mu?

Aatif Chahechouhe'nun Fenerbahçe'de başarılı olup, olamayacağını mercek altına aldık.

FutbolArena Analiz - Süper Lig'de Sivasspor formasıyla yıllardır başarılı performanslar ortaya koyan Aatif Chahechouhe'nun kırmızı-beyazlı takımın PTT 1. Lig'e düşmesinin ardından yollarını ayırmak istediği söyleniyordu.

Süper Lig'den birçok talibi olan Aatif için devreye giren son takım Fenerbahçe olurken, sarı-lacivertli ekibin bu transferi bitirmeye çok yakın olduğu öne sürüldü. Bu gelişme üzerine Faslı futbolcunun Fenerbahçe'de başarılı olup, olamayacağını inceledik.


Aatıf Chahechouhe sorumluluk almayı seviyor


Anadolu takımlarında sivrilen hücum oyuncularının genelde ortak özelliği topla çok oynamaları. Aatif Chahechouhe da bunlardan birisi. Üstelik biraz da bencil bir oyun karakterine sahip olduğu için takım arkadaşlarını pek düşünmeden oynuyor. Sürekli olarak topu ayağına isteyen Faslı futbolcu topla buluştuktan sonra ya dribling üzeri şut atıyor ya da adam geçmeye çalışırken top kaptırıyor. Aatif, 2.85 ortalamayla Süper Lig'de bu sezonun maç başına adam geçme sıralamasında 3.14 ortalamlı Umar Aminu'dan sonra 2. basamakta yer aldı. Maç başına en çok şut atan oyuncular sıralamasında ise 2.3 ortalamayla ligde 10. sırada yer alıyor. Aatif, Sivasspor'da sorumluluğu üzerine alıp bunları yapabiliyor. Ama Fenerbahçe gibi şampiyonluğa oynayan bir ekipte takım oyunundan uzak futbolu problem yaratabilir. Benzer bir problemi yıllar önce Kayserispor'dan alınan Mehmet Topuz yaşamıştı. Kayseri'de duran topları kullanan, oyunun merkezindeki isim olan Mehmet Topuz, Fenerbahçe'de kendisine verilen görev adamı tanımının içini dolduramadı. Aatif için de sorumluluk alan oyuncudan, takımın bir parçası olan futbolcuya dönüşmek kolay olmayabilir. Öte yandan Aatif için dezavantaj olarak görülen topla çok oynaması zaman zaman avantaja da dönüşebilir. Fenerbahçe gibi takımlara karşı ligdeki ekiplerin çoğu savunmada kalıp, oyunu geride kabulleniyor. Sıkışan oyunlarda Aatif adam geçme becerisi ve iki ayağıyla da atabildiği sert şutlarla kilit çözen bir oyuncu olabilir.


Aatıf Chahechouhe savunma yapmayı seviyor mu?


Sivasspor hücum ederken Aatif Chahechouhe neredeyse her atakta topun kendisine değmesini istediği için oldukça hareketli oynuyor. Bütün enerjisini hücumda sarf ediyor. Top rakibe geçtiğinde ise savunmaya yardım konusunda pek istekli değil. Fenerbahçe gibi büyük takımlarda hücum oyuncularının savunmaya dönmeyişi takım savunmasında problem yaratabiliyor. Eğer savunma futbolundan ödün vermeyen Vitor Pereira da görevde kalırsa Aatif'ın forma için defansif görevlerini de yerine getirmesi gerekebilir.


Aatıf Chahechoue'nin maaşı!


Türk futbolunda yabancı sınırlaması 2015-2016 sezonu başında genişletildi. Bunun etkilerinin tamamen görülebilmesi için birkaç yıl daha geçmesi gerekecek. Kaliteli yabancılar ve kalitesiz de olsa sırf yerli olduğu için oynatılan birçok Türk futbolcu hala hak ettiğinin üzerinde maaşlar alıyor. Bunun handikabını Fenerbahçe de yaşadı. Başta Serdar Kesimal, Kadlec, Meireles gibi birçok futbolcu takıma önemli bir katkı sağlamadan milyonlarca Euro kazandılar. Kadroya bile giremeyen oyuncular büyük paralar kazandı. Ama bu durumun Fenerbahçe'ye ne kadar zarar verdiği takımın yaşadığı finansal problemler sonucu UEFA'dan gelen yasaklar ve kısıtlamalarla ortaya çıktı. Sarı-lacivertli ekibin artık bonservis ve oyuncu maaşlarında oldukça dikkatli davranması gerekiyor. Aatif Chahechouhe, Sivasspor'da senede 1 milyon Euro kazanıyordu. Fenerbahçe'den 1.5 milyon Euro istediği öne sürülüyor. Eğer sarı-lacivertli ekipte beklendiği üzere ilk 11 oyuncusu olamayacaksa yedek kulübesinde bekleyecek 29 yaşındaki bir futbolcu için 1.5 milyon Euro'luk maaş mevcut finansal durumda yüksek kalabilir.


Aatıf Chahechouhe'nun avantajı ligi tanıması


Her ülke futbolunun kendine has dinamikleri var. Diego Ribas'ın 2 yılda toplam 5 gol attığı Süper Lig'de Kasımpaşalı Scarione 3 yıldır 11 golün altına düşmüyor. Türkiye'ye transfer olan futbolcuların isminin büyüklüğü ile vereceği katkı aynı orantıda olmayabiliyor. Aatif Chahechouhe'nun en büyük avantajı 4 yıldır top koşturduğu bu ligi iyi tanıyor olması. Takımların oyun yapılarını, deplasmanları, o şehirlerdeki atmosferleri iyi biliyor. Müslüman bir futbolcu olarak müslüman bir Avrupa ülkesi olan Türkiye'de yaşamaktan da oldukça mutlu.
Haber: Rıdvan AKSU

FutbolArena akşam haberlerit uru (16 Ağustos 2018)


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.