comScore

Şırnak'ta son dakika PKK saldırısı! Şehit ve yaralı asker sayısı

16 Nisan 2018, Pazartesi 13:27

Şırnak'ta PKK saldırısı! Şırnak'ta Elmalı ve Kuyu Tepe üs bölgesinde PKK'lı teröristlerin hain saldırısı sonrasnda şehit ve yaralı askerlerimiz ile ilgili son dakika gelişmelerini haberimizin devamında bulabilirsiniz. 

FutbolArena - Şırnak'ta son dakika PKK saldırısı! Şırnak'ta kaç şehidimiz var? Şırnak'ta PKK saldırısı ne zaman oldu? Son dakika Şırnak'ta Elmalı ve Kuyu Tepe üs bölgesinde teröristler tarafından saldırı düzenlendi. Şırnak'ta yaşanan PKK saldırısıyla ilgili tüm gelişmelerimizi haberimizin devamında bulabilirsiniz. 


Şırnak'ta son dakika PKK saldırısı haberleri


Şırnak'ta son dakika ajansların geçtiği habere göre Bestler Dereler bölgesinde PKK saldırısı gerçekleşti. Bu bölgede pusuya payan PKK'lı teröristlerin uzun namlulu silahlarla saldırı gerçekleştirdikleri öğrenildi. Teröristlerin ilk saldırısında 3 asker şehit olurken, 1 asker ise yaralandı. Askerlerin anında karşılık vermesi üzerine çatışma çıktı. Şehit olan askerler ve yaralı asker bölgeden helikopterle alınarak Şırnak Devlet Hastanesine kaldırıldı. Bölgede hava destekli operasyon başlatıldı.
 

PKK'ın ilk eylemi


1984'de Şam'da gerçekleştirilen ikinci kongreden sonra kamplardaki üyelerini gerilla savaşına hazırlayan örgüt özellikle Hakkari, Mardin, Siirt illerini kapsayan bölge içerisindeki askeri hedeflere karşı silahlı eylem hazırlığını hızlandırdı. 15 Ağustos 1984'te PKK'nın ilk ses getiren eylemi gerçekleşti. Hakkari'nin Şemdinli ilçesi ile Siirt'in Eruh ilçesine düzenlenen eşzamanlı baskınlarla örgüt silahlı çatışma sürecini başlattı.

Abdullah Öcalan, 1999 yılında yakalandıktan sonra verdiği ifadesinde, örgütün silahlı faaliyetlerini 1984 öncesi ve sonrası olarak ikiye ayıracaktı. 
Öcalan ifadesinde, ‘Hilvan-Siverek dönemi' olarak tanımladığı birinci dönemde mücadelenin, ağalara ve şeyhlere, yani mahalli otoriteye karşı sürdürüldüğünü; Şemdinli ve Eruh baskınlarından sonra başlayan ikinci dönemde ise gerilla taktiği tarzındaki silahlı eylemlerle örgütün doğrudan devlete yöneldiğini anlattı.

İfadesinde Şemdinli ve Eruh baskınlarının kendi talimatıyla gerçekleştiğini kabul eden Öcalan, eylem kararını 1982 yılında Diyarbakır Cezaevi'nde üç örgüt üyesinin ölüm orucunda hayatını kaybetmesi üzerine verdiğini kaydetti.

Tüm Aktüel Haberleri FutbolArena'da!

FutbolArena akşam haberleri turu (17 Temmuz 2018)


Canlı iddaa sonuçları için tıklayın.