comScore

Sırbistan'da Fenerbahçe örneği: "Eski şampiyonlukları sayıldı"

24 Temmuz 2019, Çarşamba 23:43
Sırbistan'da Fenerbahçe örneği:

Sırbistan Futbol Federasyonu, mecliste oylamaya sunulan 1946 Yugoslavya Ligi şampiyonasını kabul etti ve olan Kızılyıldız'ın toplamda 30. şampiyonluğunu elde ettiği açıklandı. Bunun üzerine Sırbistan'ın ezeli rakibi Partizan ise yasal yollardan itiraz etme kararı aldı. 

FutbolArena Dış Haberler - Sırbistan'ın köklü takımlarından Kızılyıldız ülkede 3. yıldıza ulaşan ilk kulüp oldu. Bir süre önce mecliste oylamaya sunulan 1946 Yugoslavya Ligi şampiyonası Federasyon tarafından kabul edilince Kızılyıldız'ın 30. şampiyonluğu elde ettiği resmen açıklandı. 

Bunun üzerine ise Kızılyıldız'ın ezeli rakibi Partizan ise karşı atağa geçti. Kızılyıldız'ın şampiyonluk sayısının 30'a yükselmesi ve kırmızı beyazlıların ülkede 3. yıldıza ulaşan ilk takım olmasının ardından Partizan yasal yollara başvurma kararı aldı. 
Sırbistan Futbol Federasyonu, mecliste oylamaya sunulan 1946 Yugoslavya Ligi şampiyonasını kabul etti ve olan Kızılyıldız'ın toplamda 30. şampiyonluğunu elde ettiği açıklandı. Kızılyıldız'ın ezeli rakibi Partizan'ın ise yasal yollara başvurarak, buna itiraz edeceği ve kesinlikle bu savaşı bırakmayacağı ifade edildi. 
 

Fenerbahçe'nin 1959 öncesi şampiyonlukları sayılacak mı?


Hatırlanacağı üzere ülkemizde de Fenerbahçe, 1959 öncesindeki şampiyonlukların sayılması ve 5. yıldızı alan ilk kulüp olmak için hukuki girişimler başlatmıştı. Fenerbahçe yöneticisi Metin Sipahioğlu Beyaz TV'ye yaptığı açıklamada, "İddiamız değil. Hakkımız olan Federasyonumuzun 1923'te kurulmasının ardından 1924'te TFF tarafından düzenelnen, Türkiye şampiyonluklarının sayılması meselesidir. Bizim iddiamız 1959 öncesi ait iddiamızdır. Fenerbahçe'nin 9 şampiyonluğunu 1959 dönemi öncesine ait, bundan ileri gelir. Bizide amacımız bunları saydırmak. Biz işin iletişim ayağını ele aldık. Bu şampiyonluğumuzun neden 28 olduğunu anlatan bilgilendirici bir sayfa yayına aldık." ifadelerini kullanmıştı. 

Dünyadan Futbol Haberleri FutbolArena'da!

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"