comScore

Galatasaray Galatasaray

Sigthorsson'un sakatlığı kronik mi?

27 Ekim 2016, Perşembe 18:30
Sigthorsson'un sakatlığı kronik mi?

Kolbeinn Sigthorsson'un bir türlü sahalara dönemesi doğal olarak şüpheleri arttırdı. Dört hafta denen sakatlık süresi neden 2 ayı buldu?

FutbolArena Özel - Galatasaray'ın sezon başında Fransa'nın Nantes takımından kiraladığı Kolbeinn Sigthorsson, henüz sarı-kırmızılı takımın formasını giyemedi. Çünkü sakat. Sol iç menüsküsünde yırtık olan oyuncunun dönüşü uzadı. 4 hafta dendi ama neredeyse 2 aydır sakatlığı nedeniyle oynayamıyor. 

Galatasaray'dan konu hakkında ameliyatı sonrası detaylı bir açıklama yapılmadı. So haberler oyuncunun 3 hafta sonra oynayabileceği. Bu arada Kolbeinn Sigthorsson'un eski hocası Frank de Boer, İzlandalı oyuncu için “iyi ama çok sakatlanıyor” dedi. Oyuncu neden sahalara dönemedi, sakatlık geçmişi Frank de Boer'un dediği kadar sıkıntılı mı?


Galatasaray'ın sezon başında kiraladığı Kolbeinn Sigthorsson, sarı-kırmızılı takıma gelmeden önce Nantes'te 2 maça çıktı. Galatasaray'a transferi sonrası İzlanda ile ilk milli maç kampında sakatlandı. Galatasaray, oyuncunun sol iç menüsküsünde yırtık olduğunu duyurdu. 5 Eylül'de ameliyat edildi ve 4 hafta sonra sahalara dönecek dendi ama hala dönemedi. Bu arada aynı sakatlığı Kolbeinn Sigthorsson'dan bir kaç gün sonra Türkiye Milli Takımı'nda yaşayan Serdar Aziz, sahalara döndü. Ama İzlandalı yok. Neden? 

ORTAK GÖRÜŞ 4 HAFTA 

Kolbeinn Sigthorsson'un bir türlü sahalara dönemesi doğal olarak şüpheleri arttırdı. Dört hafta denen sakatlık süresi neden 2 ayı buldu? Uzmanların ortak görüşü menüsküs yırtıklarında geri dönüş süresi 4 hafta. Zaten Galatasaray'dan yapılan bilgilendirmede de yaklaşık 4 hafta sonra sahalara döneceği bildirilmişti. Ekim başında Kolbeinn Sigthorsson'un oynaması beklenirken oyuncu dönmedi. 3 haftaya daha ihtiyacı var deniyor.


İZLANDALI KRONİK Mİ? 

Transfermarkt verilerine göre, oyuncunun geçmişinde sık sık sakatlık yaşadığı görülüyor ancak diziyle ilgili sakatlık 2014-15 sezonunda Ajax forması giyerken geçiriyor. Aynı sakatlık olup olmadığı bilgisine ulaşamadık ama uzamanlar aynı sakatlık olsa bile (sol iç dizde menüsküs yırtığı) bu kronik sakatlık olarak yorumlanamaz görüşünde. 


ESKİ HOCASI SIK SIK SAKATLANIR DEDİ

İzlandalı oyuncunun sahalara dönememesi doğal olarak bu konudaki araştırlamarın da genişlemesine neden oldu. Sabah Gazetesi'nin haberine göre Ajax'ta oynadığı dönem Sigthorsson'un hocalığını yapan Frank de Boer, “Oyuncu kalitesini tartışmam ama sık sık sakatlanıyor” dedi. 

AJAX'TA 3 FARKLI SAKATLIK YAŞADI 

Şimdi Inter'i çalıştıran Ajax'ın eski hocası Frank de Boer'un bu açıklaması sonrası oyuncunun sakatlık geçmişine ve maç sayılarına baktık.  2010'da Ajax'a gelen Kolbeinn Sigthorsson,  ilk sezonu neredeyse sakatlanmadan geçirdi. Ve İzlandalı, Ajax'ta 2010-11 sezonunda toplam 43 maça çıkıp,  18 gol atıp, 3 asist yaptı.


İKİNCİ SEZON YARISINI BİLE OYNAYAMIYOR 

Ajax'taki ilk sezonunu oldukça iyi geçiren Kolbeinn Sigthorsson, 2011-12 sezonunda ciddi bir sakatlık sorunu yaşıyor. Ayak bileğindeki sakatlık nedeniyle 25 maça çıkamadı. O sezon sadece 19 maçta oynadı ama 10 gol attı. 

ÜÇÜNCÜ SEZONUNDA DA BAŞKA SAKATLIK 

Ajax'taki ikinci sezonunda sakatlıklar boğuşan Kolbeinn Sigthorsson'un sıkıntısı üçüncü sezonda da devam etti. Bir önceki sezon ayak bileğindeki sorun nedeniyle 25 maçı kaçıran İzlandalı, Ajax'taki üçüncü sezonunda bu kez omuzundan sakatlanıyor ve 24 maçta forma giyemiyor. 2012-13 sezonun 21 maça çıkıp, 9 gol 2 asistlik performans sergiledi.


DÖRDÜNCÜ SEZONUNDA KENDİNE GELİYOR

Kolbeinn Sigthorsson, üst üste 2 sezon yaşadığı ağır sakatlıkların ardından Hollanda'daki dördüncü sezonunda kendine geliyor ve 42 maçta forma giyiyor. Ayak bileğindeki sorun nedeniyle sadece 4 maç oynayamadı. O sezon 12 gol atıp 2 asist yaptı.

DİZ SORUNUNU  2014 -15 SEZONUNDA YAŞADI 

Galatasaray'da kulübün açıklamasına göre dizindeki menüsküs yırtığı nedeniyle henüz oynayamayan Kolbeinn Sigthorsson, dizinden ilk sakatlığını 2014-15 sezonunda yaşıyor.  ve 11 maçta oynayamıyor. O sezon ayrıca ayak bileğindeki sakatlık tekrar nüksediyor ve 4 maçta bu yüzden kaçırıyor. 2014-15'te toplam 27 maça çıkan Kolbeinn Sigthorsson, 7 gol ve 5 asistle oynadı. 


FRANSA'DA 29 MAÇA ÇIKTI 

2015-16 sezonun başında Ajax'tan Fransa'nın Nantes takımına giden Kolbeinn Sigthorsson, Nantes formasıyla 29 maça çıktı ve 4 gol attı. Ligin son 5 maçında kadroda yer almadı.

FutbolArena haber turu (20 Ağustos 2018)


Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.