comScore

Sezai Karakoç kimdir, nereli? Sezai Karakoç yaşıyor mu? (Recep Tayyip Erdoğan - Sezai Karakoç açıklaması)

07 Haziran 2018, Perşembe 23:41
Sezai Karakoç kimdir, nereli? Sezai Karakoç yaşıyor mu? (Recep Tayyip Erdoğan - Sezai Karakoç açıklaması)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Sezai Karakoç sözlerinin ardından Sezai Karakoç ismi bir anda gündeme oturdu. Sezai Karakoç için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ne söylediğini merak edenler için aynı zamanda Sezai Karakoç kimdir? Sezai Karakoç nereli? Sezai Karakoç kaç yaşında? sorularına da haberimizden yanıt bulabilirsiniz. 

Sezai Karakoç son dakika! Sezai Karakoç'a ne oldu diye merak edenler için Sezai Karakoç hakkında 7 Haziran 2018 Perşembe günü çok önemli bir gelişme yaşandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gazetecilerin sorularını yanıtladığı esnada ölüm yıldönümü olan şairlerden Abdürrahim Karakoç'un yerine Sezaki Karakoç için Allah rahmet eylesin deyince twitter'da Sezai Karakoç ismi bir anda gündem oldu. Peki Sezai Karakoç kimdir? Sezai Karakoç yaşıyor mu? Sezai Karakoç nereli? Sezai Karakoç nereli? Sezai Karakoç eserleri nelerdir? Tüm bu gelişmelere haberimizin devamından ulaşabilirsiniz. 
 

Sezai Karakoç kimdir?


Sezai Karakoç (d. 22 Ocak 1933, Ergani, Diyarbakır) , Türk şair, yazar, mütefekkir ve siyasetçi.

Çocukluğu Ergani, Maden ve Dicle ilçelerinde geçen ve 1938 yılında Ergani'de 3 ay ilkokul öncesi ihtiyat sınıfına devam eden Sezai Karakoç, ilkokulu 1944'te Ergani'de bitirdi. Daha sonra Maraş Ortaokulu'na parasız yatılı olarak kayıt oldu. 1947'de burayı bitirerek Gaziantep'te yine parasız yatılı lise öğrenimine başladı. Gaziantep Lisesi'nden 1950'de mezun edildi. Felsefe okumak istediği için İstanbul'a gitti. Babasının isteği ilahiyat fakültesiydi. Kendi parasıyla okuyamayacağını anlayınca, parasız yatılı kısmı bulunan siyasal bilgiler fakültesi sınavına girdi. Sınav sonuçlarını beklerken de felsefe bölümüne kayıt yaptırır; şayet sınavı kazanamazsa felsefe tahsili yapacaktır.
ESERLERİ

ŞİİRLER I Hızırla Kırk Saat 
ŞİİRLER II Taha'nın Kitabı/Gül Muştusu 
ŞİİRLER III Körfez/Şahdamar/Sesler 
ŞİİRLER IV Zamana Adanmış Sözler 
ŞİİRLER V Ayinler/Çeşmeler 
ŞİİRLER VI Leylâ ile Mecnun 
ŞİİRLER VII Ateş Dansı 
ŞİİRLER VIII Alın Yazısı Saati 
ŞİİRLER IX Monna Rosa (Aşk Ve Çileler) 
ŞİİRLER X Monna Rosa (Ölüm ve Çerçeveler) 
ŞİİRLER XI Monna Rosa (Pişmanlık ve Çileler) 
ŞİİRLER XII Ve Monna Rosa 
ŞİİRLER XIII Karayılan 
GÜN DOĞMADAN Şiirlerin Toplu Basımı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Erdoğan, Buket Aydın tarafından Cahit Zarifoğlu ve Abdürrahim Karakoç'un ölüm yıldönümü olduğunun hatırlatılması üzerine, iki isimden şiirler okudu. Erdoğan Abdürahim Karakoç yerine yanlışlıkla Sezai Karakoç için 'Allah rahmet eylesin' dedi.

AYRINTILAR İÇİN TIKLAYIN>>>

FutbolArena Haber Turu (22 Ekim 2019)

Canlı iddaa sonuçları için tıklayın.