comScore

Inter Inter

Serie A Haberleri: İnter'in hisseleri Çinlilere satıldı

06 Haziran 2016, Pazartesi 14:23
Serie A Haberleri: İnter'in hisseleri Çinlilere satıldı

İtalyan devi Inter'in çoğunluk hisseleri, elektronik aletler üreten Çin firması Suning Holding'e geçti.

Çin'in Nanchino kentinde yapılan törenle, Suning Holding'in, Türk milli futbolcu Caner Erkin'in de yeni sezonda formasını giyeceği mavi-siyahlı İtalyan takımının yüzde 68,55'lik hissesini satın aldığı bildirildi.
 

Inter'in hisseleri Sunin Holding'te


Törende konuşan Suning Holding'in patronu Zhang Jindong, şirket olarak bir yıldan az bir süre önce futbol sektörüne girdiklerini anımsatarak, "Şimdi ise Inter'i satın almış durumdayız. Bu büyük bir sorumluluk. Başkan Erick Thohir'e ortaklık kurmak için olası partnerler arasından bizi seçtiği için teşekkür ediyoruz. Burada sizinle olmaktan dolayı çok mutluyum" değerlendirmesinde bulundu.

Spor sektöründe lider olmanın, Suning Holding'in stratejilerinden birini oluşturduğundan bahseden Inter'in yeni sahibi Jindong, "Gelecek 5 yılda futbol piyasasını geliştiren takımlar arasına girmek istiyoruz." ifadesini kullandı. 

Futbolun Çin'de hızla gelişmekte ve yayılmakta olduğunu dile getiren Jindong, bu nedenle Inter'i satın almalarının son derece stratejik olduğunu, pek yakında Avrupa'daki önemli markalar arasında yer alacaklarını söyledi. 

Çoğunluk hissesini Suning'e devretmesine karşın bir süre daha kulüpte başkanlık görevini yürütecek olan ve kulüpteki payı yüzde 31'e düşen Endonezyalı milyarder işadamı Erick Thohir, bu devir teslimin Inter'in geleceğine yönelik devrim niteliğinde olduğunu belirtti.

Futbolun Asya kıtasında gelişmekte olduğunu ifade eden kulüp başkanı Thohir, "Özellikle Çin'de olağanüstü bir büyüme söz konusu. Suning Holding ile varılan bu anlaşmayla Çin ve Asya-Pasifik bölgesindeki büyük taraftarımıza daha yakın olacağız. Biz bu ortaklığın inanılmaz başarılar getireceğine inanıyoruz." şeklinde görüş bildirdi. 

Bu arada Suning'in Inter'in çoğunluk hisselerini almasıyla kardeş kulüp haline gelen Jiangsu Suning Kulübü'nün sosyal medya hesaplarından İtalyanca ve Çince atılan iletilerde, "İtalyan dostlarımıza hoş geldiniz diyoruz" denildi. 

Devir teslimle Inter'de bir dönem de sona erdi. Kulüp tarihinde 16 yıl başkanlık yapan, bu süre zarfında UEFA Şampiyonlar Ligi (2010) de dahil 16 kupa kazanan efsanevi başkan Massimo Moratti, azınlık hisselerini Endonezyalı işadamı Erick Thohir'e devrederek, kulübüyle olan bağını tamamen koparmış oldu.


Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"