comScore

Sergen Yalçın'ın müthiş başarısı

11 Şubat 2015, Çarşamba 01:21
Sergen Yalçın'ın müthiş başarısı

Sergen Yalçın teknik direktörlük kariyerinde şu ana kadar gösterdiği performansla Türk futbolunun deneyimli teknik adamlarını geride bıraktı.

FutbolArena Analiz - Futbolculuk döneminde herkesi kendine hayran bırakan Sergen Yalçın, teknik direktörlük kariyerinde de aynı başarıyı sergileyecek gibi görünüyor.

Sivasspor'un başına geçtiğinden bu yana kırmızı beyazlı ekibi adeta şahlandıran teknik adam, 10 maçta 8 galibiyet, 1 beraberlik müthiş bir performans yakaladı. Sergen Yalçın kısa süren Gaziantepspor macerasında da iyi işler yapmış ancak daha sonra yönetimle yaşadığı sorunlar nedeniyle ayrılmıştı.
Bu 2 takımın başında 26 maça çıkan Sergen Yalçın, 16 galibiyet ve 4 beraberlik elde etti. Yüzde 62'lik kazanma yüzdesiyle Türk futbolunun deneyimli isimlerini ve halen aktif görevde olan teknik adamları geride bıraktı. 

Yüzde 62'lik kazanma yüzdesi Sergen Yalçın'ı, dünyadaki başarılı çalıştırıcılar arasında da ilk 3'e sokuyor. Üstelik karşılaştırmaya alınan isimlerin büyük takımları çalıştırdığı dikkate alınırsa, orta sıralarda sayılabilecek 2 ayrı ekiple elde ettiği sonuçlar kesinlikle övgüye değer.

Kuşkusuz, sadece 26 maçlık bir değerlendirme çok sağlıklı olmayabilir. Ancak kariyer başlangıcı için rakamlar mükemmel. İstikrar yakalaması halinde, Sergen Yalçın gelecek yıllara damgasını vurmaya aday.

Dünya ve Türk futbolundaki bazı isimlerin kariyerlerindeki maç kazanma yüzdeleri

Josep Guardiola %74
Jose Mourinho %67
Louis Van Gaal %62
Alex Ferguson %60
Carlo Ancelotti %60
Arsene Wenger %52

Sergen Yalçın %62 
Fatih Terim %55
Mustafa Denizli %55
Şenol Güneş %50
Slaven Bilic %55
İsmail Kartal %50
Ersun Yanal %45
Hamza Hamzaoğlu %42
Yılmaz Vural %39
 

Çağdaş Sevinç

FutbolArena akşam haberleri turu (21 Eylül 2018)


Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.