comScore

Şenol Güneş'ten Emre Akbaba ve Mert Hakan açıklaması

13 Şubat 2020, Perşembe 14:27
Şenol Güneş'ten Emre Akbaba ve Mert Hakan açıklaması

A Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş, gündemdeki konularla ilgili açıklamalarda bulundu.

FutbolArena - A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Şenol Güneş, Haber Global'e özel açıklamalarda bulundu. Milli Takım'ın EURO 2020 hedefiyle birlikte kadroya davet edilecek futbolcular hakkında birçok konuda görüşlerini dile getiren Şenol Güneş şunları söyledi:

"EURO 2020'DE İLK HEDEF GRUPTAN ÇIKMAK"
"Bütün organizasyonları tamamladık. EURO 2020'de gruptan çıkmak istiyoruz. Nereden geldiğimizi biliyoruz. Rakiplerin analizlerini yapıyoruz. İtalya ile farklı bir maç olacak. İtalya dünya devi, üst düzey bir takım. Ayrıca ev sahibi ve açılış maçı olacak. Hem tanıtım, hem de sportif sonuç olarak çok güzel maç olacağını düşünüyorum. Maçın sonucunun ne olacağını bilmiyorum, her türlü sonuca açık. İkinci maçımız Galler ile olacak ve kilit bir maç. İtalya ile sonuç ne olursa olsun Galler maçı önemli. Güçlü oyuncuları var, zayıf bir takım değil. Biz işin ciddiyetinin farkındayız. İsviçre hücum gücü yüksek bir takım. Bu şampiyona bize tecrübe kazandıracaktır."

"EMRE AKBABA VE MERT HAKAN YANDAŞ'A BAKACAĞIZ"

"Ozan, Çağlar, Merih, Mert Çetin ve liglerimizde oynayan Serdar Aziz, Hüseyin gibi oyuncular var. Zamanımız var. Sol bekte sayısal olarak sıkıntımız var. Hasan Ali'nin durumu belirsiz. Umut Meraş dışında oraya kimi alabiliriz bilmiyorum. Forvette Burak ve Cenk'in yetenek ve tecrübeleri var. Enes ile Ahmed Kutucu var. Elimizde iyi bir kadro var, bunların üzerine oyuncu koyabiliriz. Emre Akbaba, Mert Hakan gibi oyuncular olabilir. Emre Akbaba'yı en kısa zamanda hazırlık maçında görmek istiyorum. Uyumu devam ederse bakacağız."

"OĞUZHAN'IN BAŞKA TAKIMA GİTMESİNİ SÖYLEMİŞTİM"

"Oğuzhan'ın oynaması gereken takıma gitmesini söylemiştim. Ben Beşiktaş'ta çalıştığım zaman Bilic de istemişti. O zaman da söylemiştim gitmesi gerektiğini. Oğuzhan çok özel bir futbolcu, oynaması gerektiğini her zaman söyledim. Oynatılmıyorsan, daha çok çalışıp beni inandırmalısın. Parayı almadığın zaman oynamamazlık etmemelisin."

"KAVGANIN HİÇBİR FAYDASI YOK"

"Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray, Trabzonspor ne kadar iyiyse rakipleri de o kadar iyi olur. Biraz egolarımız ön plana çıkıyor, gerek yok. Yanlışlar elbette oluyor ama sinirlenmeden söylemk gerekiyor. Kavganın hiçbir yararı yok, rekabetin var. Hakem hata yaptığı zaman çocuklar bile görüyor ama bunu uygun dille söylersen etki eder. Haklıyken haksız duruma düşmek olmaz."

"BUGÜN İÇİN 6-7 İYİ YABANCI OYUNCU YETERLİ"

"Sayı bir çözüm değil. 14 tane yabancı niye? Bana göre de fazla. O zaman hepsi serbest kalsın, hiç Türk oyuncuya gerek yok. Altyapıya da gerek yok. Türk futbolcu yetişsin diyorsanız o zaman kulüplerin yapılarına bakalım. Borçların sebebi yabancı oyuncular. Liglerde silinen puanların çoğu yabancı futbolcular yüzünden. Bu yıl şartların da zorlanmasıyla dışarıya satılan oyuncular daha fazla oldu. Bunu artırmamız lazım. Bu bir iş koludur. Ürettiğimiz oyuncuları satıp, dışarıdan daha az ama kaliteli oyuncu alarak daha sonra bunları da satmamız lazım. Aldığın yabancıların yarısı oynamıyor. Menajerler getiriyor, tarama yapılmadan transfer ediliyor. Kulüp yapısı böyle olduğu sürece Türk futbolcu oynatamazsınız. Ben de başkan olsam elimde yabancı oyuncu varken Türk oyuncuyu mu oynatacağım? Günlük başarı bekliyorum. Falcao'yu oynatma, Adem'i oynat bakalım hadi. Ne zaman oynatırsın, Falcao'nun kötü olduğunu anladığın ve Adem'in iyi oynadığı anda. 6 ay, 1 sene bekleyeceksin. O zaman niye aldın derler. Kendi kendimize yanlış yapıyoruz. Bundan 5-10 sene önce daha az borç vardı. Saha sonucu bakımından da daha başarılı da değiliz. Sayılar üzerinde durmayı doğru bulmuyorum ama madem soruluyor, 14 yabancı varken sahada 10 olsun dedim. Ondan sonra kademeli olarak 8 ve 6 olabilir. Yabancıya karşı değilim ama alırken seçip almalıyım. Hep son gün transfer yapıyoruz. Aldıkları oyuncuları 3 ay sonra gönderiyorlar. Galatasaray, Emre Akbaba'yı 3-4'e aldı. Aynı tipte yabancı alsa 10'a alacaktı. Hangisi karlı? Falcao'nun maliyeti ne kadar, Adem'in ne kadar? Trabzonspor bir sürü genç oyuncu çıkardı, Yusuf'u sattı. Abdülkadir'i satmayı düşünüyor ama bir sürü yabancı oyuncu da aldı. Galatasaray yabancıları oynattı ama düşündüğü gibi olmadı. Kulüp yapısı oturursa bunlar yoluna girer. Bugün için 6-7 tane iyi yabancı alıyorsanız bu yeter."

"BEN TRABZONSPORLUYUM AMA BEŞİKTAŞ'TA ÇALIŞTIM"

"Mustafa Akçay, Trabzonlu. Trabzonspor maçına çıksa en çok kendisi kazanmak ister. Bizde algı hemen başka yere gidiyor. Mustafa Hoca'nın kafasında karışık düşünce olmaz. Kültür sıkıntımız var. Ben Trabzon'da doğdum, Trabzonsporluyum ama Beşiktaş'a gittim, benim için en büyük Beşiktaş'tı. Bursa'ya gittim, Bursay'dı. Şimdi Milli Takım'da görevimi yapıyorum. Ahlaksızlık yapabilir miyim? Bütün siyasiler bütün kulüplerin yanında. Herkes başkasına yapılan katkıdan bahsediyor. Devlet zaten birinin öne çıkmasını isterse yapar. Cumhurbaşkanı Fenerbahçe'ye gidiyorsa ne var bunda? Gereksiz konulardan kazanacağımız hiçbir şey yok."

Son dakika Milli Takım Haberleri FutbolArena'da!

ARKADAŞINI GETİR 50 TL BİLYONPUAN AL!