comScore

FutbolArena TV

Şenol Güneş: "Şu ana kadar geldiğimiz noktadan memnunum"

11 Kasım 2019, Pazartesi 15:47

EURO 2020 Elemeleri'nde İzlanda ve Andorra ile karşılaşacak olan Milli Takımımızda teknik direktör Şenol Güneş basın mensuplarıyla bir araya geldi. İzlanda ile oynanacak kritik maç öncesi açıklamalarda bulunan Şenol Güneş, "İzlanda maçına odaklandık. Son adımı atmak istiyoruz" dedi.

"HEDEFİMİZ AVRUPA ŞAMPİYONASI""Yarışta son düzlüğe geldik ve son adımı da iyi atmak istiyoruz. Anadolu'da başlayan serüveni İstanbul'da tamamlayarak Avrupa Şampiyonası'na gitmek istiyoruz. İzlanda, Fransa ile birlikte güçlü rakibimizdi. Hedefimiz 2 maçta 6 puandır ama İzlanda'ya karşı en kötü bir beraberlik gruptan çıkmamıza yetecek. 1 puan alırsak hedefimizi hayata geçirmiş olacağız. Kalecimiz Gökhan ile birlikte İrfan Can'ın bir sakatlığı var. Ümit Milli Takım'da kaleci Altay bizimle olacak."

"KULÜPLERİMİZİN AVRUPA'DA ALDIĞI SONUÇLAR BİZİ DE ÜZÜYOR"

"Kulüpler de oyuncular da biriz. Kulüplerimizin beklenenler dışında sonuçlar alması hepimizi üzer. Aldıkları sonuçlar sadece onları ilgilendirmiyor. Bütün bu yarışmalar, uluslararası alanda başarılı olmak için. 4 büyüklerden 7 futbolcu alabildik. Eskiden daha fazla alıyorduk. Türk futbolunun eksikleri ve sorunları da var. Son sonuçlara bakarsak Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi'nden elenen takımlarımız var. Umarım Avrupa'da Galatasaray, Brugge'ü yenerek Avrupa'da devam eder. Trabzonspor, Başakşehir de aynı şekilde. Türk futbolunun sorunları önümüzdeki süreçte konuşulacka konular arasında ama şu anda ilk hedefimiz Avrupa Şampiyonası'na katılmak. Türk insanının milli takımdan beklentilerine cevap vermeye çalışan bir yapıda olmaya çalışıyoruz. Sonuçlar da bize bu konuda katkı verdi. Halk, takımını seviyor ve kendisinin bir parçası olduğunu düşünüyor. Bu güzel bir şey ve devam ettirmek istiyoruz."

"COŞKULU VE İSTEKLİ OYNAMAMIZ GEREKİYOR"

"Oynamadan kazanılmıyor. Biz kendimize inanıyor ve güveniyoruz ama maçları da önemsiyoruz. Bütün maçlara aynı ciddiyetle çıktık. İzlanda maçında son adımı atıyoruz. Bugüne kadar nasıl geldiğimizi biliyoruz. İzlanda'ya karşı tüm maçlardan daha istekli ve coşkulu olmamız gerekiyor. Rakibimiz de dirençli ve istkeli olacaktır. En az onlar kadar sert oynamalıyız. Nasılsa olur şeklinde düşünmeyeceğiz. Maçı kazanarak gruptan çıkmak istiyoruz. Şampiyonaya gidersek hedeflerimiz ne olacak buna daha sonra bakacağız. Öncelikli hedefimiz İzlanda maçı."

"EMRE BİZİMLE BİRLİKTE OLACAK"

"Emre bizim kaptanımız. Bize çok yardımcı olan bir kardeşimiz. Sakatlığı var. Yaşı itibariyle her sakatlığa katlanarak hem kulübü hem de bizim için oynamaya gayret gösteriyor. Sakatlığı olsa da bizimle birlikte olacak."

"OYUNCULARIMIZIN AVRUPA'DA SERGİLEDİKLERİ PERFORMANS BİZİ MUTLU EDİYOR"

"Avrupa'daki futbolcularımızın daha fazla oynamasını isteriz. İnşallah daha fazla Türk oyuncumuz Avrupa'ya gider. Futbolda büyük bir pazar olacağımızı düşünüyorum. Oyuncularımız orada daha fazla oynamaya başladı. Ozan Kabak, Cengiz Ünder, Cenk Tosun oynamaya başladı. Yusuf aynı şekilde, Zeki bir ara bocaladı ama şimdi oynuyor. Bu oyuncularımızın performanslarıyla mutlu oluyoruz. Sayının daha da artmasını temenni ediyoruz. EURO 2020'de oyuncularımızın başarılı olması diğer futbolcuların da önünü açacaktır. Bunun için biz her şeyi unuttuk, sadece İzlanda maçına odaklandık."

"ÜZÜLMEYİN, GİTMİYORUM ŞİMDİLİK"

2022'de görevi bırakıp bırakmayacağıyla ilgili soruya yanıt veren Şenol Güneş, "İzlanda maçına da final diyorum ama benim son maçım olmayacak. 2022'de olmak istiyoruz ama yarın ne olacağını bilmiyoruz. Üzülmeyin yani, gitmiyorum şimdilik." dedi.

VİDEO ÖNERİLERİ