comScore

Şenol Güneş: "Arda Turan iyi niyetinin kurbanı oldu"

05 Ocak 2020, Pazar 16:17
Şenol Güneş:

A Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş, EURO 2020 öncesi dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

FutbolArena - Türkiye, EURO 2020 finallerinde mücadele etmeye hazırlanırken, teknik direktör Şenol Güneş yaklaşan turnuva öncesi değerlendirmelerde bulundu. Sabah Gazetesi'ne yaptığı açıklalamalarda özel hayatından bahseden Şenol Güneş, aynı zamanda Arda Turan'ın yaşadığı olaylar hakkında konuştu.
 

Şenol Güneş'ten Arda Turan ve milli takım açıklamaları


"Arda, Caner, Gökhan hepsi oynayabilir. Ama dedim ya, fikirler vardır bir de bunların uygulanabilir halleri vardır. Ben şimdi Emre ve Burak'ı aldım o grup içinden... İhtiyaca göre alırsın ama aldın mı oynatmak gerekiyor. Ama aldıklarının sayısı çok olursa takımın bütünlüğü bozulur, o zaman eskiyi devam ettirmiş olurum. Arda düşündüğüm, takip ettiğim bir oyuncu. Türkiye'nin bir numaralı oyuncusu, iyi oynarsa, ihtiyacım olursa alırım. Peşin bir hükmüm yok kimseye karşı. Alacağım garantisi demek değildir bu"

"ARDA TURAN İYİ NİYETİNİN KURBANI OLDU"
"Türkiye'den yurt dışına transfer olup, çok büyük kulüplerde oynamak büyük bir iştir. Hem maddi değer olarak, hem de manevi olarak önemlidir. Orada eksik kaldı bazı şeylerden. Çok büyük para, şöhret, çevre kazandı. Bunları yönetmede sıkıntı çekti. Çevresi de çektirdi bu sıkıntıyı ona. Bazı arkadaşları haber olsun diye ödül almaya bile buraya çağırdılar onu, o da geldi, iyi niyetinin kurbanı oldu. Evinde ağırladı insanları. Bunlar senin önceliğin değil ki. Sen başka bir noktaya geldin, orada başka bir hayat yaşıyorsun, ona göre yaşamalısın. O gün evine gelenler, Arda kötü gidince Arda'yı eleştirdiler. Arda kavgalarla anılacak insan mı, değil ki. Türkiye'nin sosyal yapısı bunları tolere eder ama sen Avrupa'dasın ve başarılısın. Hayal bile edemeyeceğin şeyler yaşıyorsun. Ama çocuğun buna hazırlanması lazım. Biz bu eğitimi çocuklara veremiyoruz. Akademiler olması lazım, eğitim yaşının düşürülmesi lazım."

"HEM YAKIŞIKLI HEM DE BAŞARILIYIM"

Oyuncuyken en iyi giyinen de seçiliyordum. Saçlarımız uzundu, favoriler vardı, İspanyol paçalar... Moda benim için içine doğduğu gibi yapmaktır. Kabul gören bir şey olması doğrudur. Benim de kabul görmeyen hiçbir şeyim yoktur. Bana kıyafetle ilgili eleştiri yapanlar, başarılı olamayacağımı söyleyenler başarılı olunca, belki buradan vururuz dediler. - Saha kenarındaki adamın bir karizması olmalı mı? - Karizma şöyle; şekil olarak çok çirkin görünüyorsan işini de iyi yapıyorsan, sempatik de bulabilirler. Niyet meselesidir. Kaldı ki ben de yakışıklıyımdır (gülüyor). Dünya Kupası'nda takım elbise giydim. Eşofman giyenler bile vardı ama başarılı olunca onun üzerinden vurmak isteyenler oldu. Bir de kamplarda 55 gün kaldık ve beş kilo zayıfladım. Takım elbiseleri buradan götürdüğümüz için, ben de kilo verince biraz bol görünmüş olabilir. Rengi belki beğenmediler. Ama bunlara hiç aldırmam. Berberim de Şehmuz yıllardır. Bugün sabah takıldık birbirimize, dedi ki, "Hocam Avrupa Şampiyonası olursa, ben de geleyim yanında". Ben dedim ki, "Oğlum gelme, gelmeyince saçım mevzu oluyor, saç konusu gündem olsun konuşsunlar" (gülüyor). Futbolun magazin tarafı var ama bu topluma ciddi bir şey gibi verilmemeli. Ben oraya şortla da çıksam, eşofmanla çıksam ne olur! Saçım dağınık diye, takım elbisem bol diye benden vazgeçen olmadı (gülüyor)."

"ASTIĞI ASTIK DEĞİLİM, DUYGULARIM YUMUŞAKTIR"

"Niye öyle bir tanım yaptın. Erkek erkektir. Bende her yöre var, Karadeniz var, Akdeniz var... Yörenin insan üzerinde etkisi vardır ama bu gelişmenize, değişmenize engel değil ki... Nasıl tanımlıyorsun Karadeniz erkeğini? - Denizi gibi, çabuk dalgalanır, çabuk diner... - Bazen düşüncemi pat diye söylediğim olur. Sert görünümüm vardır ama agresif değilimdir. Duygularım yumuşaktır. Herkesin mutlu olmasını isterim ama bunu dışarı yansıtırken farklı görünüyor olabilirim. Ama astığı astık, kestiği kestik, kaba bir erkek olduğumu düşünmüyorum. İşimin dışında evdeyimdir, dışarı çıkmayı sevmem. Çocuklarım var hanımım var."

Son dakika Milli Takım Haberleri FutbolArena'da!

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"