comScore

Seçmen sorgulama sistemi açıldı! Nerede oy kullanacağım? (E Devlet seçmen sorgulama)

02 Mayıs 2018, Çarşamba 11:14
Seçmen sorgulama sistemi açıldı! Nerede oy kullanacağım? (E Devlet seçmen sorgulama)

24 Haziran'da yapılacak erken seçim öncesi vatandaşların en çok merak ettiği konuların başında Nerede oy kullanacağım? sorusu geliyor. E Devlet seçmen sorgulama sistemi. Seçmen sorgulama sistemi açıklanadı mı? Nerede oy kullanacağım? gibi soruların cevapları haberimizde.

FutbolArena - 24 Haziran'a alınan erken seçim kararından sonra vatandaşların en çok merak ettiği konuların başında nerede oy kullanacakları ve bunu nasıl öğrenecekleri geliyor. 24 Haziran'da yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçiminde nerede oy kullanılacak? Seçmen sorgulama sistemi açıldı mı? Seçim yeri sorgulama? Nerede oy kullanacağım? E Devlet seçmen sorgulama sistemine nasıl girilir? gibi soruların tamamı haberimizde.


Seçimde nerede oy kullanacağım? E Devlet Seçmen sorgulama sistemi


24 Haziran'da yapılacak seçim öncesinde en çok merak edilen konuşarın başında 'Nerede oy kullanacağım?' sorusu geliyor. Yüksek Seçim Kurulu ve E Devlet üzerinden seçmen sorgulama işlemi gerçekleştirilebiliyor. 24 Haziran'da Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçiminde oy kullanacak vatandaşlar 2 ve 12 Mayıs arası gerekli değişiklikler için ise başvuruda bulunabilecek.


 

Erken seçim ne zaman olacak? Erken seçim tarihi belli oldu mu?


CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ERKEN SEÇİMİ AÇIKLADI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, erken seçim kararı hakkında açıklama yaptı. Erdoğan, "24 Haziran 2018 Pazar günü erken seçim yapılmasını kararlaştırdık" dedi.
 

Erken seçim nedir? 


Erken seçim, Meclis kararı ile alınmaktadır. Hükümetin kurulması veya herhangi bir değişiklik için Anayasa'da öngörülen 4 yıllık seçim dönemi dolmadan yapılan seçimdir. Erken seçim kararı alınması, iktidara tek başına gelecek milletvekili sayısını çıkaramayan partilerin uzlaşamayarak, koalisyon kuramaması durumuna bağlıdır. Uzlaşamayan partiler hükümet kuramadığından, erken seçim kararı alınır.
 

Erken seçim ne zaman, nasıl yapılır? 


Anayasa'nın 77'nci maddesine göre, erken seçim kararını TBMM ya da Cumhurbaşkanı verebiliyor. Erken seçim kararı TBMM tarafından verilmişse Meclis seçimin yapılacağı tarihi de belirliyor. Yenileme kararının Cumhurbaşkanı'nca verilmesi halinde ise bu kararın alındığı günden sonra gelen 90. günü takip eden ilk Pazar günü seçim yapılıyor. Seçimin yenilenmesine TBMM veya Cumhurbaşkanı'nca karar verilmesi halinde, durum Bakanlar Kurulu tarafından 48 saat içinde ilan ediliyor.

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"