comScore

Seçim sonuçları 2018 - Ankara seçimlerini kim kazandı? (Ankara Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları 2018)

23 Haziran 2018, Cumartesi 16:45
Seçim sonuçları 2018 - Ankara seçimlerini kim kazandı? (Ankara Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları 2018)

Seçim sonuçları 2018 öğrenmek için haberimizi takip edebilirsiniz. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sandıklar sonuçlarını öğrenmek isteyen vatandaşlarımız haberimizi takip ederek bulundukları il, ilçe ve hatta mahallelerinde oy kullandıkları sandıkların sonuçlarını öğrenebilecekler. Ankara seçim sonuçları ve 2018 Ankara seçim sonucu gibi aramalar yapan vatandaşlar da seçim sonuçlarını anbean buradan öğrenebilecekler. 

2018 Ankara seçim sonuçlarını öğrenmek için yapılan aramalar sonucunda sizlere Ankara seçim sonuçlarını aktarıyoruz. Ankara Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarında kim önde çıktı? Ankara'da hangi Cumhurbaşkanı adayı seçimi kazandı? Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Ankara sonuçlarını öğrenmek isteyen vatandaşlar için haberimizi hazırladık. Cumhurbaşkanı adayları Recep Tayyip Erdoğan, Muharrem İnce, Meral Akşener, Selahattin Demirtaş, Temel Karamollaoğlu ve Doğu Perinçek arasında Ankara seçimlerinde önde olan aday hangisi?
 

Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmak için kaç oy almak gerekiyor?


Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 6 aday yarışacak. Recep Tayyip Erdoğan, Muharrem İnce, Meral Akşener, Selahattin Demirtaş, Temel Karamollaoğlu ve Doğu Perinçek seçimleri kazanabilmek için aday oldular. 27. dönem Cumhurbaşkanlığı seçimleri için yurt içinde toplam 56 milyon 342 bin 263 kişi oy kullanabilecek. Seçimi kazanabilmek için bir adayın ilk turda yüzde 50 oyun üzerinde oy alması gerekiyor. Eğer böyle bir durum gerçekleşmezse seçimler 2. tura kalacak. Cumhurbaşkanlığı 2. Tur seçimleri ise 8 Temmuz'da yapılacak ve vatandaşlar bir kez daha sandığa gidecek.
 

2018 Ankara seçim sonuçları - Ankara seçimlerinde kim önde? (Ankara seçimi kim kazandı?)


24 Haziran 2018 Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Ankara hangi aday ve parti önde çıktı Ankara seçim sonuçlarını öğenmek isteyen vatandaşlar haberimizi okuyarak Ankara seçimleri 2018 sonuçlarını rahatlıkla takip edebilirler. 

ANKARA SEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN >>
 

Nasıl oy kullanabilirim? Oy kullanırken ne yapmalıyım?


Yüksek Seçim Kurulu'ndan yapılan resmi açıklamada oy kullanma işlemi sırasında yapılacaklar şöyle anlatıldı: 
1- TC Kimlik numarası taşıyan; Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı, geçici kimlik belgesi, nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hakim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikli belgelerden birini sandık kuruluna ibraz etmeniz gerekir. 

Not: Üzerinde T.C kimlik numarası olmayan resimli ve resmi bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için, bu belgelerin yanında ayrıca seçmen bilgi kağıdını veya nüfus müdürlüklerince verilmiş nüfus kayıt örneğini ibraz etmesi şarttır. 

2- Oyunuzu kullanmadan önce kimlik belgenizi ve varsa seçmen bilgi kağıdınızı sandık kurulu görevlisine verin. Adınız sandık seçmen listesinde bulunduktan ve kimlik bilgileriniz kontrol edildikten sonra oy kullanacaksınız. 

3 - Sandık kurulu mührü ile mühürlenmiş oy zarfı ile birlikte, size verilen Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Seçimine ait 2 ayrı birleşik oy pusulasını ve Evet/Tercih mührünü alarak oy verme kabinine girin. Tercih ettiğiniz Cumhurbaşkanı adayı, siyasi parti, ittifak veya bağımsız aday için ayrılan bölümden dışarı taşırmamak suratiyle mührü basın. 

4 - Mührün kurumasını bir müddet bekledikten sonra birleşik oy pusulalarını yazılı alan dışa şekilde ayrı ayrı katlayıp aynı zarfa koyun. 

5 - Kapalı oy verme yerinden çıkıp, zarfı sandığa bizzat atın, Evet/Tercih mührünü sandık kuruuna steslim edin. 

6 - Sandık seçmen listesinde isminizin karşısına imzanızı atın ve kimlik kartını alın.


FutbolArena Haber Turu (26 Mart 2020)