comScore

Şarık Tara öldü mü? Şarık Tara serveti ne kadar? Şarık Tara kimdir, nereli, kaç yaşında? (Şarık Tara neden öldü?)

28 Haziran 2018, Perşembe 22:43
Şarık Tara öldü mü? Şarık Tara serveti ne kadar? Şarık Tara kimdir, nereli, kaç yaşında? (Şarık Tara neden öldü?)

Ünlü iş adamı Şarık Tara hayatını kaybetti. Şarık Tara'nın hayatını kaybetmesinin ardından Şarık Tara'nın neden ve ne zaman öldüğünü merak edenler aynı zamanda Şarık Tara'nın kim olduğu hakkında da bilgi araştırmaya başladı. Şarık Tara kimdir? Şarık Tara nereli? Şarık Tara kaç yaşında öldü? Şarık Tara serveti ne kadar? sorularının yanıtları haberimizde. 

Ünlü iş adamı Şarık Tara'dan kötü haber. Şarık Tara bir süredir organ yetmezliği nedeniyle tedavi görüyordu. Şarık Tara'nın ölüm haberini duyan vatandaşlar internet ortamı ve sosyal medyada Şarık Tara öldü mü? Şarık Tara ne zaman öldü? Şarık Tara neden öldü? şeklinde araştırma yapmaya başladılar. Şarık Tara hayatını kaybetti. Şarık Tara öldü. Enka İnşaat'ın patronu Şarık Tara, tedavi gördüğü hastanede çoklu organ yetmezliği sebebiyle 88 yaşında hayatını kaybetti.

Peki Şarık Tara kimdir? Şarık Tara'nın ölümünün ardından Şarık Tara'nın kim olduğu ve en önemlisi Şarık Tara'nın serveti merak edilmeye başlandı. Bu doğrultuda Şarık Tara kimdir? Şarık Tara kaç yaşında öldü? Şarık Tara nereli? Şarık Tara ne iş yapıyordu? Şarık Tara'nın serveti ne kadardı? şeklinde merak edenler için Şarık Tara hakkındaki tüm gelişmeleri Şarık Tara'nın ölümü sonrasında Şarık Tara hakkında hazırladığımız haberde bulabilirsiniz. 


Şarık Tara kimdir?


Şarık Tara, (d. 22 Nisan 1930), Türk inşaat yüksek mühendisi ve Enka Holding Fahri Başkanı.
Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı oğlu Sinan Tara yürütmektedir. Şarık Tara, RUYİAD (Rumeli Yönetici ve İş Adamları Derneği) üyesi ve Derneğin Yüksek İstişare Konseyi Başkanıdır. 2014 yılında ödediği 37,6 milyon lira ile Türkiye'nin en fazla vergi veren kişisi olmuştur. 2015 yılı verilerine göre 2,4 milyar dolar şahsi serveti ile Türkiye'nin en zengin 6. ismi olmuştur.


Şarık Tara ticari kariyeri


1942 yılında Üsküp Başkonsolosu Reşat Karabuda'nın yardımıyla önce kendisi İstanbul'a gelir ve yengesi Seniha Hanım'ın yanında kalır. 1944'te ailesinin de geldiği Türkiye'de orta öğrenimini Şişli Terakki Lisesi'nde tamamladıktan sonra 1954 yılında İTÜ İnşaat Fakültesi'nden mezun olmuştur. Mezuniyetinden sonra 1957 yılında kız kardeşi Vildan Gülçelik'in kocası (daha sonra bir uçak kazasında vefat eden eniştesi Sadi Gülçelik ile birlikte ENKA Kolektif Şirketini kurarak müteahhitlik faaliyetlerine başlamıştır. Enişte ve kayın birader sözcüklerinin ilk hecelerinden oluşan bir isim olan ENKA Kolektif Şirketi daha sonra Anonim Şirket'e, 1972'de de ENKA Holding A.Ş.'ye dönüşmüştür. Şarık Tara, bünyesinde çok sayıda şirketin yer aldığı ENKA Holding Yatırım Anonim Şirketi'nin halen Fahri (Onursal) Başkanlığını yapmaktadı (Wikipedia)
 

Şarık Tara'nın serveti


Şarık Tara, Forbes Türkiye'nin 2017'de hazırladığı “En Zengin 100 Türk” listesinde 2.4 milyar dolarlık servetiyle 3. sırada yer almaktadır.

ŞARIK TARA HAKKINDA DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYIN>>>

FutbolArena Haber Turu (18 Ekim 2019)

Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.