comScore

Samsunspor Samsunspor

Samsunspor'un yeni 19 Mayıs Stadyumu resmen açıldı

29 Temmuz 2017, Cumartesi 19:37
Samsunspor'un yeni 19 Mayıs Stadyumu resmen açıldı

Samsunspor'un yeni stadı bugün gerçekleştirilen görkemli bir törenle açıldı.

FutbolArena - Samsunspor yeni stadına kavuştu. UEFA Euro 2020 standartlarına göre yapılan 33 bin 919 kişilik son teknoloji yeni akıllı Samsun 19 Mayıs Stadyumu'nun açılışı görkemli törenlerle başladı. 
 

Samsunspor'un yeni stadının kapasitesi


Gençlik ve Spor Bakanlığınca TOKİ'ye yaptırılan 33 bin 919 kişilik Samsunspor'un yeni stadı bugün gerçekleştirilen görkemli bir törenle açıldı. Açılış öncesinde Samsun Büyükşehir Belediyesi Samulaş A.Ş. tarafından tramvaylar ücretsiz hale getirildi. Vatandaşlar ücretsiz olarak stada gelip ücretsiz olarak stada giriş yaptılar. Ardından aralarında eski dünya gol kralı Tanju Çolak'ın da aralarında bulunduğu Samsunspor'un eski futbolcularından oluşan şöhretler karması maç yaptı.
Taraftarların yoğun ilgi gösterdiği Yeni 19 Mayıs Stadyumu'nun açılışında konuşan taraftarlar, böyle güzel bir statta karşılaşmayı oynayacak olan Samsunspor'u Süper Lig'de görmek istediklerini söylediler. Samsunspor'un efsane futbolcuları ise bu statta maç oynayamadıkları için çok üzgün olduklarını ifade ettiler.
Yeni stadyum açılış etkinlikleri Derya Uluğ konseri, Samsunspor'un kadro tanıtım etkinliği ve Samsunspor-Ankaragücü açılış maçı ile devam edecek.
 

Samsunspor'un yeni stadının özellikleri


Yeni stat, 469 kamerayla kontrol altında tutulacak. Seyirci, güvenlik önlemleri bu kameralarla izlenecek. Sahanın genişliği 110'a 74 metre uzunluğunda, taç çizgileri arkası ise 3 metre. Stadın dış kaplamasında Karadeniz dalgası şeklinde 4 profilli çelik bulunuyor. 2 enerji hattı birden bulunan stat, jeneratör desteği ile de çalışabiliyor. Statta 19 adet asansör ve 8 soyunma odası bulunuyor. Zemine yapılan ısıtma sistemi ile çimlere -10 ve +10 derece sıcaklık verilebiliyor. Statta ayrıca 72 acil çıkış noktası bulunuyor. Sahanın aydınlatılması için ise 228 aydınlatma lambası kullanılıyor. Stat herhangi bir olumsuzluk anında acil çıkış noktalarından 15 dakika içerisinde tamamen boşaltılıyor.


UEFA'dan Samsunspor'un yeni 19 Mayıs Stadı'na denetleme


TFF 1. Lig ekiplerinden Samsunspor, UEFA Euro 2020 standartlarına göre yapılan Samsun 19 Mayıs Stadyumu'na ilk kez adım attı. 

Gençlik ve Spor Bakanlığınca TOKİ'ye yaptırılan 33 bin 919 kişilik Samsunspor'un yeni stadı bugün gerçekleştirilen görkemli bir törenle açıldı. Açılış öncesinde Samsun Büyükşehir Belediyesi Samulaş A.Ş. tarafından tramvaylar ücretsiz hizmet verdi. Vatandaşlar ücretsiz olarak stada gelip ücretsiz olarak stada giriş yaptı. Ardından aralarında eski Avrupa gol kralı Tanju Çolak'ın da aralarında bulunduğu Samsunspor'un eski futbolcularından oluşan şöhretler karması maç yaptı. Şöhretler maçının ardından ünlü şarkıcı Derya Uluğ, şarkıları ve sahne gösterileriyle maçı izlemeye gelen taraftarlara keyifli anlar yaşattı. Ardından da Samsunsporlu futbolcular tek tek anons edilerek taraftarın alkışlarıyla ilk kez yeni akıllı Samsun 19 Mayıs Stadyumu'na ayak bastı. Samsunspor ve Ankaragücülü futbolcular el ele vererek taraftarları beraber selamladı.


Alpay Özalan'dan yeni 19 Mayıs Stadı açıklaması


Yeni stat hakkında açıklamalarda bulunan Samsunspor Teknik Direktörü Alpay Özalan, “Devletimizin ülkemize kazandırdığı muhteşem bir stadı daha açıyoruz. Allah hepsinden razı olsun. Türk futbolu olarak, bu millete ve vatana layık olmamız gerekir. Ben bu bilinçteyim. Arkadaşlarımızı da bu bilinçte yetiştiriyoruz. Stadımız muhteşem. Tüm futbol ailesine hayırlı olsun. Samsunspor'un hak ettiği bir üst ligi bu statta sevinç ve coşkuyla kutlamak nasip olur inşallah” dedi.
Yeni stat hakkındaki görüşlerini belirten Samsunsporlu futbolcular Ercan Yazıcı, Abdülkerim Bardakçı, Kenan Karışık ve Ramazan Övüç de yeni statla birlikte Süper Lig'e çıkmak için mücadele vereceklerini söylediler.

Taraftarların yoğun ilgi gösterdiği Yeni 19 Mayıs Stadyumu'nun açılışı protokol konuşmalarının ardından Samsunspor - Ankaragücü açılış maçıyla devam etti.

Samsunspor ile ilgili tüm gelişmeleri Samsunspor Haberleri sayfamızdan takip edebilirsiniz.

FutbolArana Haber Turu (5 Aralık 2019)