comScore

FutbolArena TV

Şampiyonluk Kupası Hagi'nin ellerinde yükseliyor!

13 Mayıs 2017, Cumartesi 22:54

Gheorghe Hagi, 2009 yılında kurduğu Akamedi ile Romanya'da en alt seviye olan 3. Lig'den başlangıç yaptı. İlk yıllarında 2. Lig'e yükseldiler. Hagi o dönem kısa bir süre Galatasaray'ı çalıştırsa da sonrasında kulübünün hem başkanı, hem de teknik direktörü olarak yoluna devam etti. 

2012'de 1. Lig'e yükselen Viitorul Constanta, Türkçe "Gelecek Köstence" demek. Hagi ilk yıllarda önemli bir maliyetin altına girdi ve kendisine ortak aradı. Ortak bulamayınca kulübün kapatılacağı, Hagi'nin masraflarını karşılamak için otelini satacağı hatta battığı dahi iddia edildi ancak o takımını yarı yolda bırakmadı. 2013'te 13. olarak 16 takımlı ligde zorlukla ligde kaldılar. 2014'te 12, 2015'te 11. oldular. Geçtiğimiz sezon ilk kez Play-Off'lara kalıp ligi 5. bitirerek Avrupa Ligi'ne katılma hakkı kazandılar. 

Ve bu sezon da şampiyon oldular ancak şampiyonluktan daha önemlisi, "Gelecek Köstence" gümbür gümbür geliyor. 

Alt yaş kategoriyle birlikte toplam 250 futbolcusu olan Gheorghe Hagi'nin akademisinde tüm yaş grupları Romanya lideri. Dahası Romanya altyaş milli takımları Hagi'nin akademisinden besleniyor. Bugün şampiyon olan takımın yaş ortalaması sadece 22.2.

VİDEO ÖNERİLERİ