comScore

Romanya'da taraftar grupları polisle çatıştı

02 Şubat 2017, Perşembe 00:30
Romanya'da taraftar grupları polisle çatıştı

Bükreş'te toplanan binlerce vatandaş arasında yer alan taraftar grupları protestolara destek veriyor.
 

FutbolArena Dış Haberler - Romanya'ya başlayan hükümet karşıtı protestolar ülkenin futbol camiasına da sıçradı.

Bükreş'te toplanan binlerce vatandaş arasında yer alan taraftar grupları protestolara destek veriyor.
 

Romanya'da futbol taraftarlarının polisle çatışma nedeni


Rumen basınından Digisport'un haberine göre Victoria Meydanı'nda polisle karşı karşıya gelen taraftar grupları arasında istenmeyen olayların yaşandığı kaydedildi. 
Meşaleler, şişeler ve havai fişekler ile polise saldıran gruplara biber gazıyla müdahale edildi.BÜKREŞ'TE İNSAN SELİ

150 bine ulaşan protestocuların hükümet ve polis aleyhine sloganlar attığı ve meydanı terk etmeyecekleri dile getiriliyor.

Futbol stadyumlarında kullanılan meşalelerin Victoria Meydanı'nda yakılmasıyla başlayan olayları polisin göz yaşartıcı gaz ile bastırmaya çalıştığı ifade ediliyor.

Meydanın metro istasyonunda mahsur kalan insanların olduğu ve polisin kullandığı orantısız güç nedeniyle ülke genelinde protestocuların artacağı iddia ediliyor.

PROTESTOLARIN NEDENİ

Anadolu Ajansı'nın haberine göre Romanya'da hükümetin acil kararnameyle binlerce kişinin affını öngören tasarısı, ülke genelinde on binlerce kişi tarafından ikinci kez protesto ediliyor.

Ülkede on binlerce kişi, hükümetin hazırladığı, 5 yıldan az hapis cezası kalmış kişiler için af öngören tasarıyı protesto etmek amacıyla sosyal medya platformunda organize ettikleri yürüyüşle ikinci kez tekrar bir araya geldi.

Romanya'da başkent Bükreş de dahil olmak üzere Timişoara, Cluj, İaşi gibi büyük kentlerde bir araya gelen protestocular, yurt dışında ise Brüksel, Kopenhag, Paris, Hamburg, Londra ve Zürih'de gösteriler düzenledi.

2 gün önce Bükreş'teki Üniversite Meydanı'nda toplanan 20 bine yakın Romanyalı buradan önce Parlamento Sarayı'na oradan da Adalet Bakanlığı ve Ulusal Yayın Konseyi binalarına yürüdü. Göstericiler, "Ülke af istemiyor, Hırsızlığı yasal hale getirmeyin." şeklinde sloganlar attı.


Selen Yakıcı İle Top 5 (16 Kasım 2020)